Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej na wiosnę 2024 roku?

W tym roku miały wejść klasy energetyczne budynków i nowe świadectwa charakterystyki energetycznej, ale wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie. Rząd zapowiedział dopiero 2026 rok. Rynek ma więc przed sobą dwa lata, aby się przygotować do planowanych zmian. Sprawdźmy, ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku na wiosnę 2024 roku!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej

Podziel się

  • Jakich informacji dostarcza świadectwo charakterystyki energetycznej?
  • Zostały nam dwa lata obowiązywania starych świadectw – rząd wycofał się z wprowadzenia klas energetycznych w 2024 roku!
  • Jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej w 2024 roku?

Podstawową funkcją świadectwa charakterystyki energetycznej jest dostarczenie informacji o zapotrzebowaniu na energię w budynku. W przypadku domów jednorodzinnych do łącznego zapotrzebowania wlicza się energię niezbędną do zaspokojenia ogółu potrzeb cieplnych. Te potrzeby to ogrzewanie i wentylacja, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenie. Co ciekawe – nie wlicza się oświetlenia i zapotrzebowania bytowego. W przypadku budynków niemieszkalnych na świadectwie wypełniana jest również rubryka z zapotrzebowaniem energetycznym na potrzeby oświetlenia.

Nie będzie klas energetycznych

Pomimo zapowiedzi całkowitej zmiany systemu świadectw w 2024 roku, rząd zapowiedział wprowadzenie klas energetycznych dla budynków dopiero na I kwartał 2026 roku. Wszystkich szczegółów jeszcze nie znamy. Nie wiemy przede wszystkim, jakie będą granice dla poszczególnych klas. To, co udało nam się ustalić, znajdziesz w materiale: Nowe świadectwo i klasy energetyczne – wiemy już, kiedy wejdą w życie!

Ponadto minął już niecały rok od nowelizacji prawa o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas niektóre problemy nie zostały rozwiązane. Nadal istnieje kłopot z przekazaniem świadectwa najemcy lub nabywcy. Z kolei oferty nie przedstawiają parametrów budynku odczytanych ze świadectwa. Przypomnijmy, że jeśli już istnieje świadectwo charakterystyki energetycznej dla danego obiektu, to przy ogłoszeniu lub reklamie dotyczącej jego sprzedaży lub wynajmu konieczne jest umieszczenie:

  • wskaźników rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną,
  • udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkowej wielkości emisji CO2.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – ceny na wiosnę 2024 

Już drugi raz drugi w tym roku przeanalizowaliśmy internetowe oferty firm, które świadczą usługę sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Okazuje się, że ceny pozostały na stałym poziomie i nie widać znacznych wahań. Za każdym razem przyglądamy się tym samym ofertom. Jedynie dolne granice cen dla domów jednorodzinnych i mieszkań uległy nieznacznemu wzrostowi. Odpowiednio z 370 złotych na 400 złotych i z 240 złotych na 250 złotych. Tak prezentują się aktualne ceny na wiosnę 2024 roku.

świadectwo charakterystyki energetycznej 2024 ile kosztuje?

Apelujemy, aby ten wydatek nie był postrzegany jako obciążenie finansowe. Po pierwsze przy sprzedaży mieszkania za 400 tysięcy złotych, koszt sporządzenia świadectwa w wysokości 400-700 złotych nie powinien nas zanadto zniechęcać. To samo dotyczy domów. Osoby posiadające nieruchomość, a nieplanujące jej sprzedaży, nie muszą ponosić tego wydatku. Niezbyt wysokie ceny za wykonanie świadectw wynikają z faktu, że część z nich jest realizowana zdalnie, opierając się na dostarczonych przez właściciela informacjach, bez konieczności osobistej wizji lokalnej. Warto zaznaczyć, że prawo nakłada jedynie wymóg staranności przy tworzeniu świadectwa charakterystyki energetycznej, co pozostawia duże pole do interpretacji. Szerzej sprawę wizji lokalnej i dbałości przy wykonywaniu świadectw poruszaliśmy w artykule: Obowiązek wizji lokalnej – świadectwa charakterystyki energetycznej mogłyby podrożeć kilkukrotnie? 

Chcemy podkreślić, że pewne informacje zawarte w ofertach internetowych mogą budzić wątpliwości, szczególnie te dotyczące bardzo krótkiego czasu realizacji. Jak już wspomnieliśmy, sporządzenie świadectwa nawet w jeden dzień jest zdecydowanie zbyt pośpieszne, jeśli pragniemy przeprowadzić rzetelną analizę budynku lub mieszkania. Będąc nabywcą lub najemcą nieruchomości, pamiętajmy o tym, aby zainteresować się, czy posiada ono świadectwo charakterystyki energetycznej. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, co i w jaki standardzie kupujemy. Jakość systemu grzewczego i izolacji będzie odpowiadać później za koszty ogrzewania. W przypadku znacznego nagięcia rzeczywistości przez dotychczasowego właściciela koszty mogą być naprawdę wysokie.

Źródła: firmy oferujące świadectwo charakterystyki energetycznej.

Zobacz również