Ile kosztuje wymiana okien w 2024 roku? Dotacja na okna w programie Czyste Powietrze
Modernizacja stolarki okiennej, czyli inwestycja termomodernizacyjna znana szerzej jako wymiana okien, to przedsięwzięcie, które może skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Profitów z wymiany okien jest oczywiście zdecydowanie więcej. Wymienić tutaj można kwestie estetyczne, a także szeroko rozumiany komfort mieszkańców. Brak przeciągów, problemów z wilgocią i powstrzymywaniem części dźwięków z zewnątrz to kolejne argumenty za wymianą okien. Ile jednak taka inwestycja kosztuje? Czy zawsze się opłaca? Jak wygląda dotacja na ten cel?
Podziel się
- Nieszczelne i stare okna zwiększają rachunki za ogrzewanie. Aby temu zapobiec, warto zastanowić się nad wymianą stolarki okiennej.
- Nie musimy tej inwestycji finansować sami! Duża część z nas może skorzystać z programu Czyste Powietrze, gdzie istnieje dotacja na wymianę okien.
- W Polsce montaż 1 m2 okien kosztuje 600-800 złotych. Jak długo taka inwestycja będzie się nam zwracać?
Budynki mieszkalne w Polsce nie słyną z wielkopowierzchniowych przeszkleń, co wynika przede wszystkim z klimatu, w którym mieszkamy. Potrzebujemy ochrony przed chłodem i ciepłem, co dużo taniej jest osiągnąć materiałami izolacyjnymi, niż rozwiązaniem wprost z budownictwa pasywnego. Warto wiedzieć, że część budynków o najniższym zapotrzebowaniu na ciepło to budynki mocno przeszklone. Wszystkie tego typu powierzchnie odpowiadają za zyski od nasłonecznienia, czyli energię, którą nasz dom pochłania bezpośrednio za sprawą promieni słonecznych. Rozmieszczenie okien w domu nie jest przypadkowe, a często najmniej przeszklone przegrody znajdują się od strony północnej, gdzie promieniowanie nie dociera.
Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze
Często jednak okna są powodem wielu zmartwień. Przedostające się przez nieszczelności zimne powietrze i wilgoć skutecznie obniżają komfort korzystania z pomieszczenia. Tutaj mamy kilka opcji – wymienić uszczelkę lub okna. Co do tej pierwszej inwestycji to możemy ją przeprowadzić na własną rękę – będzie nas to kosztować kilkadziesiąt złotych i kilka godzin z życia. To działanie lepiej przeprowadzić, gdy mamy względnie nowe okna. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to lepiej rozważyć montaż nowych okien. Na ten cel oczywiście możemy również wziąć dotację, np. z programu Czyste Powietrze. Jeżeli ogrzewamy swój dom kotłem bezklasowym, to w ramach tego dofinansowania musimy go obowiązkowo wymienić, aby dostać środki również na okna. Poniżej przedstawiamy intensywności dotacji dla okien. Oznaczają one, jak dużo z całości kwoty pokryje dotacja.
- Podstawowy poziom dofinansowania – 40%
- Podwyższony poziom dofinansowania – 70%
- Najwyższy poziom dofinansowania – 100%
Jeżeli interesujesz się szerszą termomodernizacją swojego budynku, to zapraszamy do naszego Poradnika Czyste Powietrze 2024. Warto też wiedzieć, że jeśli w budynku mamy efektywne źródło ciepła, a sam obiekt oddano do użytku przed 2014 rokiem, to możliwe jest skorzystanie z dotacji tylko na wymianę okien.
Ile kosztują okna w 2024 roku?
Co do samych cen okien to są one dość zróżnicowane. Niemniej jednak aktualnie za dobrej jakości okno wystarczy zapłacić nawet 600 zł/m2 wraz z montażem. Te droższe mogą kosztować nawet 2500 zł/m2, ale charakteryzują się jeszcze niższymi współczynnikiem U, a do tego mają własne unikalne cechy. Gdyby przyjąć przedział cen okien w ofertach internetowych, to odpowiedni byłby zakres 600-800 zł/m2.
Często przy okazji inwestycji, które mają doprowadzić do oszczędności, jest mowa o czasie zwrotu. Już nieraz wspominaliśmy, że przejmowanie się tym wskaźnikiem jest nieco bez sensu. Prosty czas zwrotu (SPBT) znany m.in. z audytów energetycznych odnosi się do aktualnych kosztów paliwa. Stanowi on tylko i wyłącznie wartość poglądową. Jest to uproszczenie, na które się zgadzamy, ponieważ tworzenie bardziej skomplikowanych modeli ekonomicznych byłoby zbyt drogie dla mikroskali przedsięwzięcia, jakim jest termomodernizacja domu. Jak najlepiej go odczytywać? Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na bardzo długie czasy zwrotu. Takie inwestycje praktycznie nie zmienią standardu energetycznego naszego budynku. Współczynnik przenikania ciepła U dla okien jest co prawda mniejszy, ale nie wpływa on radykalnie na różnice w oszczędnościach. Ile więc kosztuje wymiana okien? Sprawdźmy na przykładzie!
Wymiana okien – analiza czasu zwrotu
Na poniższej grafice przedstawiamy, jak wygląda SPBT dla przykładowego budynku. Wzięto pod uwagę wartości Umax dla okien według Warunków Technicznych. Poniżej przedstawiamy założenia:
- zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji w budynku o powierzchni 150 m2 po wymianie okien równe 20 tys. kWh,
- budynek ogrzewany węglem kamiennym sprzedawanym po 1000 zł/tonę o wartości opałowej 25 Mj/kg,
- powierzchnia okien w budynku 20 m2,
- koszt 1 m2 okna U=0,9 W/(m2·K) z montażem 700 zł,
- koszt całej inwestycji to 14 tys. zł,
- liczba stopniodni 3775.
Mamy również do czynienia z oknami, które mają jeszcze gorsze parametry lub są uszkodzone. Takie należy wymieniać w pierwszej kolejności, ponieważ istnieje największa szansa, że przyniesie to oszczędności. Czas zwrotu dla nowych okien, które nie spełniają najnowszych wymagań WT 2021, jest absurdalnie wysoki. Dodatkowo na ten cel nie można otrzymać dotacji w ramach programu Czyste Powietrze, co skróci czas zwrotu inwestycji, ponieważ bezpośrednio z własnej kieszeni zapłacimy mniej pieniędzy.
Zaprezentowaliśmy jedynie przykłady – każdy budynek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. W tym celu najlepiej zlecić audyt energetyczny. Tam zostanie wskazane okno z najbardziej uzasadnioną ekonomicznie wartością Umax. Dzięki temu, a także innym inwestycjom wskazanym w audycie nasz budynek będzie generował mniej kosztów eksploatacyjnych, dzięki czemu więcej środków pozostanie w domowym budżecie. Wymiana okien naprawdę może się nam opłacić, ale koniecznie dobrze ją zaplanujmy.
Opracowanie własne na podstawie: Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, czystepowietrze.gov.pl, własne.