Ile pomp ciepła sprzedano w I kwartale 2023 roku?

Jeśli chodzi o modernizowane domy, wybór pompy ciepła jako zamiennika dotychczasowego źródła ciepła  staje się coraz bardziej naturalny. Pokazują to m.in. statystyki wnioskowanych urządzeń grzewczych w programie Czyste Powietrze, gdzie zainteresowanie pompami sięga w ostatnich miesiącach 60%. Oprócz komfortu cieplnego, urządzenia te są także ekologiczne i oszczędne. Ostatnio informowaliśmy Was o rekordowych sprzedażach powietrznych pomp ciepła. Czy dalej tak jest? Przedstawiamy najnowsze dane.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ile pomp ciepła sprzedano w I kwartale 2023 roku?

Podziel się

Na początku zdradzimy pierwszą i najważniejszą informację - rynek pomp ciepła wzrósł o 69% w I kwartale 2023 r.! To jednak nie koniec, bowiem pompy ciepła są jedyną grupą urządzeń grzewczych, która odnotowała przyrost sprzedaży. Ile pomp sprzedano na początku roku? Które najlepiej się sprzedawały?

Nowe informacje dotyczące pomp ciepła

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przedstawił najnowsze dane z rynku, które wskazują na kontynuację tendencji wzrostowej w pierwszym kwartale 2023 r. Wynika z nich, że w tym okresie zakupiono od 43 do 47 tys. urządzeń typu powietrze-woda i solanka-woda. Komunikat prasowy PORT PC wyraża umiarkowany optymizm, biorąc pod uwagę sezonowość sprzedaży oraz inne czynniki warunkujące rynek.

Dynamiczny wzrost popularności pomp ciepła

Podczas wcześniejszych raportów dotyczących wzrostów sprzedaży, wskazywano na znaczny przyrost w segmencie pomp powietrznych oraz na umiarkowane lub wręcz zatrzymane wzrosty w zakresie gruntowych. Danych z tego kwartału jednak są odmienne.

Porównując do I kwartału w roku ubiegłym, odnotowano 64-procentowy wzrost sprzedaży w grupie powietrznych pomp ciepła. Większy wzrost zanotowały urządzenia typu split niż monoblok.

  • sprzedaż pomp typu split zwiększyła się o 73%, 
  • sprzedaż pomp typu monoblok zwiększyła się o 41%.

Sprzedaż pomp ciepła typu solanka-woda (czyli gruntowych) wzrosła znacząco - o 69%. PORT PC określił ten wzrost jako "powyżej oczekiwań". Natomiast pompy ciepła typu powietrze-woda do przygotowania c.w.u. cieszyły się mniejszym zainteresowaniem inwestorów, a ich sprzedaż spadła o 55%. 

Rynek pomp a ceny energii elektrycznej

Odnotowywane są kolejne wzrosty na rynku pomp ciepła z kwartału na kwartał, lecz nie oznacza to, że nie ma tam barier. PORT PC podkreśla, że największym problemem jest niedostateczna przewidywalność cen energii elektrycznej w nadchodzących latach i ich odniesienie do cen gazu. Według tej organizacji, wprowadzenie w Polsce specjalnych taryf dla użytkowników pomp ciepła mogłoby zmniejszyć niepewność inwestorów.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opcją, która oferuje możliwość odcięcia się od kosztów energii. Dzięki temu koszty eksploatacji pompy ciepła mogą być bardziej przewidywalne.

“Wystarczy jednak zastosować instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp, by eksploatacja pompy ciepła w takim budynku stała się tańsza aż o około 50% i zdecydowanie bardziej korzystna niż inne technologie” - czytam w komunikacie PORT PC.

Przyszłość pomp ciepła w Polsce

PORT PC zauważa, że wyhamowanie na rynku budowlanym (szczególnie pierwotnym) i instalacyjno-grzewczym jest jedną z barier rozwoju pomp ciepła. Dodatkowo wysoka inflacja, wzrost oprocentowania kredytów i niepewna sytuacja ekonomiczna i geopolityczna zniechęcają do inwestowania w budownictwo.

Według organizacji w drugiej połowie bieżącego roku możemy oczekiwać dalszych wzrostów. W ujęciu rocznym (2023 do 2022 r.) PORT PC przewiduje wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 20-30%, a gruntowych − o 40-50%.

Źródło: PORT PC.

Zobacz również