Ile zapłacisz za ogrzewanie pompą ciepła w 2023 roku? Sprawdzamy!

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiały się liczne doniesienia o tym, jaki los czeka ogrzewających energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Aktualnie już wiemy o przyjętych stawkach za prąd dla gospodarstw domowych na rok 2023. Najpewniej dzięki maksymalnej cenie za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, użytkownicy źródeł ciepła na prąd będą mogli odetchnąć z ulgą. Jakiekolwiek jednak działania rządu nie spowodują, że sytuacja na rynku stanie się łatwa. Czy ogrzewanie pompą ciepła w 2023 roku będzie nadal tanie?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

W 2023 roku ceny prądu zostaną częściowo zamrożone na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • i do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Za każdą kolejną zużytą kWh, gospodarstwa domowe będą rozliczane według cen, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

I tak zapłacimy więcej

Poniżej limitu 2 tys. kWh gospodarstwa domowe średnio zapłacą około 0,80 zł za kWh. Cena ta wynika z taryf energii na 2022 roku. Do obliczenia średniej stawki przyjęto, że gospodarstwa domowe będą płacić akcyzę, a stawka VAT w 2023 roku wróci do poziomu sprzed obniżenia (z obecnych 5 do 23%). W bieżącym roku średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego zużywającego 6 tys. kWh w skali roku wyniosła 0,68 zł za kWh. W efekcie wyższe rachunki zapłacą nawet gospodarstwa zużywające mniej niż limit 2 tys. kWh. 

Ile zapłacimy powyżej limitu?

Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziano stałą cenę za obrót energią elektryczną, czyli tzw. cenę maksymalną. Będzie to cena na poziomie 699 zł za MWh. Cena ta będzie obowiązywała nawet wtedy, gdy ceny wynikające z zawartych przez gospodarstwa domowe umów będą wyższe. Taka maksymalna stawka za kWh samej energii netto (bez dystrybucji) przełoży się na średnią cenę prądu na rachunku w okolicach 1,22 zł za kWh (założono stawkę VAT równą 23% i wzrost opłat dystrybucyjnych w 2023 o 20%). Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule Ceny prądu 2023 – ile zapłacimy za 1 kWh?

Ogrzewanie pompą ciepła - analiza

Jak podaje GLOBENERGIA, w związku z wprowadzeniem ceny maksymalnej można policzyć wysokość rachunków za ogrzewanie, które czekają użytkowników pomp ciepła i innych źródeł na prąd. 
Koszty ogrzewania przeliczono dla budynku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, wykonanego w standardzie WT 2008 (jednostkowa energia użytkowa wynosi 120 [kWh/m2·rok]). Założono, że źródło ciepła ogrzewa również ciepłą wodę użytkową. Zużycie c.w.u. obliczono dla czterech mieszkańców domu. Roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody oszacowano na niewiele ponad 3 tys. kWh. Sprawność systemu c.o. przyjęto na poziomie 85%.

W analizie uwzględniono powietrzne pompy ciepła, ponieważ jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Co więcej, ze względu na specyfikę działania są droższe w eksploatacji od pomp gruntowych. Oto wybrane przypadki:

  • powietrzna pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym (35°C), SCOP=3,9;
  • powietrzna pompa ciepła z grzejnikami (55°C), SCOP=3,0.

Koszt ogrzewania uwzględniające limit

Do analizy przyjęto, że w budynku zużycie energii elektrycznej na oświetlenie i urządzenia RTV, AGD wynosi 4 tys. kWh rocznie. To założenie jest ważne z powodu wprowadzenia limitu 2 tys. kWh tańszej energii. Tania energia będzie wykorzystywana zarówno do ogrzewania, jak i na inne potrzeby. Aby uwzględnić ten limit wyliczono średnią ważoną energii elektrycznej, która w zależności od zużycia prądu mieści się w przedziale od 1,10 zł/kWh do 1,12 zł/kWh.

Nie będzie raczej zaskoczeniem, że w 2023 roku nadal najtańszym ogrzewaniem będzie wykorzystanie pompy ciepła. W domu o powierzchni 150 m2 zaizolowanym w standardzie WT 2008 za ogrzewanie węglem i pelletem aktualnie trzeba zapłacić w okolicach 14-15 tys. złotych. Co do ogrzewania gazem ziemnym trudno jest prognozować, jakie koszty czekają nas w 2023 roku. Nieprawdopodobna niepewność na rynku nie pozwala myśleć, że cena za gaz pozostanie niezmieniona - wszystko wskazuje, że wzrośnie. Pompy w tym towarzystwie wypadają bardzo dobrze. Eksploatacja powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym będzie nas kosztować w analizowanym przypadku 6 tys. złotych rocznie. Drożej, ale nadal względnie tanio wychodzi użytkowanie pompy powietrznej z ogrzewaniem grzejnikowym - musimy liczyć się z kosztem ponad 7,8 tys. złotych rocznie.

Koszty ogrzewania domu wykonanego w standardzie WT 2008.
Źródło: GLOBENERGIA

Dodatek węglowy, dodatek do pelletu, dodatek do ogrzewania elektrycznego

To nie jest jedyna dobra wiadomość dla właścicieli pomp ciepła. Rząd wprowadza też rozwiązanie mające na celu wsparcie finansowe użytkowników pomp ciepła. Kwota dodatku elektrycznego wynosi 1000 złotych, gdy zużycie w 2021 roku nie przekraczało 5 MWh. Dodatek w wysokości 1500 złotych przysługuje, gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie w 2021 roku wyniosło więcej niż 5 MWh. Więcej informacji nt. dofinansowania w artykule Dodatek elektryczny - od kiedy można składać wnioski?

Źródło: GLOBENERGIA, Termomodernizacja.pl

Zobacz również