Innowacyjny beton neutralny klimatycznie wyróżniony nagrodą Obel Award

Firma Seratech opatentowała proces, który zużywa oliwin i odpadowy dwutlenek węgla ze spalin do wytwarzania dwóch produktów: krzemionki i węglanu magnezu. Są to materiały o niebagatelnym znaczeniu w budownictwie. Dzięki temu w Seratech stworzono beton neutralny pod względem emisji CO2. Innowacja zdobyła niedawno nagrodę Obel Award, międzynarodową nagrodę architektoniczną przyznawaną corocznie przez Fundację Henrika Frode Obela.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Beton neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla brytyjskiej firmy Seratech, będący jeszcze w fazie prototypowania, otrzymał niedawno prestiżowe wyróżnienie Obel Award. Założycielami firmy są Sam Draper i Barney Shanks.

"To wielki zaszczyt otrzymać nagrodę OBEL AWARD. Ta widoczność pomoże nam przyciągnąć ludzi z branży i skalować naszą technologię - i szybko ją rozwijać. Ludzkość nie może sobie pozwolić na spędzenie 20-50 lat na skalowaniu technologii, aby zapewnić nam zrównoważone materiały" - stwierdził Sam Draper, dyrektor generalny Seratech.

OBEL AWARD to nowa, międzynarodowa nagroda za osiągnięcia architektoniczne, przyznawana corocznie przez Fundację Henrika Frode Obela. Celem nagrody jest uhonorowanie niedawnego i wybitnego wkładu architektonicznego w rozwój człowieka na całym świecie. Przez wkład architektoniczny rozumie się działanie, które pomaga ludzkości zmienić charakter działalności na przyjazny środowisku.

Krzemionka i węglan magnezu 

Jak już wspomnieliśmy Seratech wykorzystuje oliwin i dwutlenek węgla ze spalin do produkcji krzemionki i węglanu magnezu. Krzemionka może być stosowana jako uzupełniający materiał cementowy w betonie. Oznacza to, że potrzebna ilość tradycyjnego cementu może zostać zmniejszona nawet o 40%. Z racji, że krzemionka pochodzi z procesu wychwytywania CO2, to jej produkcja ma ujemny bilans emisji tego gazu. 

Co więcej, w tym procesie powstaje także węglan magnezu, który wykorzystuje się do produkcji szerokiej gamy materiałów budowlanych i innych produktów konsumenckich o zerowej zawartości węgla. Pozwala to na stworzenie materiałów alternatywnych dla m.in. płyt gipsowo-kartonowych.

"Celem jest, aby ludzkość mogła nadal budować solidne miasta i infrastrukturę, ale bez kosztów klimatycznych generowanych przez tradycyjne mieszanki cementowe, a dzięki technologii Seratech ten cel jest osiągalny" - podaje firma.

Jak stworzono neutralny beton?

Aby uzyskać beton neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, Seratech dodaje do cementu „rodzaj krzemionki wytworzonej z dwutlenku węgla wychwytywanego bezpośrednio z fabrycznych kominów”. Zespół badawczy wywnioskował, że maksymalnie 40% zawartości cementu można zastąpić krzemionką, aby zachować funkcjonalność materiału budowlanego. Co więc najważniejsze - innowacja jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Co z tego wynika? Mianowicie to, że ta technologia staje się przedmiotem zainteresowania firm architektonicznych, projektowych i produkcyjnych, które dążą do bardziej zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Seratech, TREND HUNTER
Zdjęcie główne: dezeen

Zobacz również