Izolacja lepsza niż aerożel? Sprawdzamy japońską innowację

Firma Thermallytica, powiązana z japońskim Narodowym Instytutem Nauki o Materiałach (NIMS), wprowadziła innowacyjny materiał termoizolacyjny o niskiej gęstości. Oparty na krzemionce materiał TIISA charakteryzuje się wyjątkową strukturą. Pozwala ona na zwiększenie jego objętości nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z tradycyjnym aerożelem, przy zachowaniu tej samej wagi.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
TIISA

Podziel się

Wśród potencjalnych zastosowań materiału TIISA znajdują się ekologiczne farby izolacyjne czy też ciepły montaż okien.

Korzystanie z materiałów izolacyjnych najwyższej jakości odgrywa kluczową rolę w redukcji zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Odbywa się to poprzez stworzenie efektywnej bariery termicznej, która zapobiega utracie lub przedostawaniu się ciepła. Izolacja jest niezbędna w różnych dziedzinach, obejmując budownictwo, przemysł, elektronikę, centra danych, akumulatory litowe do pojazdów elektrycznych, magazynowanie energii, tkaniny techniczne, transport kriogeniczny oraz przechowywanie ciekłego wodoru.

Proszek krzemionkowy przyciąga obecnie znaczną uwagę ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne oraz spadające koszty produkcji i rozwijającą się technologię. W obliczu rosnącego nacisku na zgodność z zasadami ESG oraz osiągnięcie celów netto-zero w emisji dwutlenku węgla, coraz większą wagę przykłada się do poszukiwania efektywnych energetycznie rozwiązań dla różnych gałęzi gospodarki.

Właściwości TIISA

TIISA, skrót od termoizolacyjne nadmuchiwane stałe powietrze, zawiera w sobie ponad 99% powietrza i cząstki na poziomie nanometrów. Ten materiał charakteryzuje się dużą elastycznością i zdolnością do ochrony przed temperaturami sięgającymi nawet 1300°C. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi, TIISA wyróżnia się znacznie niższym poziomem przewodnictwa cieplnego. 

Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla tego materiału może wynosić 0,018 W/(m·K) dla panelu TIISA. Pojedyncze cząsteczki mogą mieć ten współczynnik równy 9,8 W/(m·K).

Źródło: Thermallytica.

Materiał TIISA można spotkać w różnych formach: proszek, farba, arkusze czy cząsteczki o nieregularnym kształcie.

Jaka przyszłość stoi przed japońskim materiałem?

Założyciel Thermallytica, Rudder Wu zaznacza, że aktualnie obserwujemy światowy zwrot w kierunku ograniczenia strat ciepła. Dodaje też, że pokrycie warstwą materiału termoizolacyjnego przemysłowych pieców i rur o wysokiej temperaturze może znacząco zredukować straty energii w zakładzie produkcyjnym.

W ciągu tego roku Thermallytica miała możliwość przetestować swoją farbę termoizolacyjną na budynku użyteczności publicznej w Tsukubie. Ten projekt będzie finansowany i wspierany przez lokalne władze.

Firma ma zamiar zaprezentować swoje rozwiązanie TIISA na ceremonii TIE Awards, która odbędzie się w Tajpej w dniach 12–14 października, a także poszukuje okazji do współpracy z lokalnymi producentami i dostawcami z branż produkcji stali, motoryzacji, elektroniki, tekstyliów, chemikaliów i zielonej energii.

W planach firmy jest również rozpoczęcie kolejnej rundy pozyskiwania funduszy w 2024 roku.

Źródła: Thermallytica, digitimes.com

Zobacz również