Izolacja podłogi na gruncie – porady, koszty i błędy

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ocieplenie podłóg ma bardzo duże znaczenie i jest bardzo ważnym procesem na etapie budowy budynku. Projekt budowlany zakłada jakiego rodzaju materiały należy użyć i w jakiej kolejności. Izolacja przeciwwilgociowa i termiczna musi być wykonana bardzo dokładnie. Jest bowiem tak samo ważna jak ocieplenie ścian czy poddasza. Istotnym elementem, podobnie jak w ocieplaniu ścian jest prawidłowa kolejność wykonywanych prac.

Izolacja przeciwwilgociowa i termiczna - dlaczego taka ważna?

Prawidłowo wykonane izolacje podłogi mieszkalnej - przeciwwilgociowa i termiczna gwarantują nam komfort, chronią przed zimnej przedostającym się z gruntu. Wpływają na koszty związane z ogrzewaniem obiektu. Najczęściej używanym materiałem ociepleniowym podłogi na gruncie jest styropian EPS (polistyren ekspandowany). Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa to zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do obiektu. Chroni to również konstrukcję budynku przed efektami permanentnego zawilgocenia.

Schemat ocieplenia podłogi na gruncie - krok po kroku

 1. Warstwa pierwsza, najgłębsza warstwa pod budynkiem. Na tym poziomie rozprowadzane są media. (kan. woda). Warstwa jest przysypywana piaskiem, który należy zagęścić. Na zagęszczony piasek rozkłada się warstwę chudego betonu klasy c8/10 (chudziak). Jest to warstwa podkładowa.
 2. Izolacja przeciwwilgociowa - wyłożona z grubej folii. Ważne by była rozłożona szczelne, wykonana na zakład. Styki folii muszą być sklejone. Należy zadbać o to, by wypuścić odpowiedni naddatek na ściany.
 3. Warstwa styropianu. Na folii układamy styropian. Zaleca się układać go w dwóch , trzech warstwach i na mijankę spoin. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Grubość warstwy to najczęściej od 10 - 40cm. Wszystko zależy od efektu docieplenia, jaki założono oraz od uzyskania prawidłowej wysokości posadzki. Styropian pokrywamy folią, w celu bezpośredniego odizolowania wylewki od warstwy termoizolacyjnej.
 4. Wylewka betonowa najczęściej zbrojona siatką zbrojeniową, zgrzewaną o oczkach np. 15x15cm. Grubość wylewki to najczęściej 5 cm. W przypadku wykonywania ogrzewania podłogowego grubość ta zwiększa się do 8 - 10cm.
 5. Warstwa wykończeniowa
Schemat:

Źródło: Redakcja Termomodernizacja

Grubość izolacji termicznej dobierana jest indywidualnie czyli w zależności od regionu kraju od 0,8 do 1,4 m poniżej poziomu gruntu czyli strefy przemarzania. Projekt określa założenia wykonania grubości ocieplenia. Aktualne przepisy budowlane regulują, że współczynnik przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie nie powinien być większy niż 0,30 W/(m2.K).

Izolacja przeciwwilgociowa - folia czy papa?

Izolacja przeciwwilgociowa może być wykonana z folii lub papy. Zaleca się, zgodnie z wyżej podanym schematem wykonanie dwóch warstw z folii lub papy. Papa to najskuteczniejsza metoda izolacji przeciwwilgociowej. Wyłożona na warstwę chudego betonu ma lepsze właściwości izolacyjne niż folia. Papa powinna być termozgrzewalna. Dużą zaletą jest szczelność i stosunkowa prosta metoda wykonania. Papę należy rozgrzać palnikiem wyłożyć i docisnąć do podłoża, zastosować odpowiedni zakład. Praca musi być wykonana starannie aby uniknąć przenikania wilgoci do wewnątrz. Zaleca się, by prace te wykonywane były przez wyspecjalizowane firmy. Folia jako materiał izolacyjny powinna być wyłożona w dwóch warstwach - pierwsza warstwa bezpośrednio na chudy beton, a druga na warstwę materiału izolacyjnego. Folia tworzy warstwę hydroizolacyjną, a jej zaleta to prosty, szybki i tani montaż Folia izolacyjna znajduje zastosowanie do izolacji fundamentów, ale także do izolacji wodoszczelnej w pomieszczeniach mokrych (np. łazienki). Folia tworzy warstwę przeciwwilgociową wylewki, zabezpiecza przed zawilgoceniem izolacji termicznych oraz akustycznych.

Folia, czy papa? KOSZTY

Przy powyższych założeniach do wykonania kompletnej termoizolacji na gruncie domu o pow. 130m2 i wykonania izolacji z folii cena wyniesie
Kompletna termoizolacja z folii Cena jednostkowa Cena za całość
Cena materiałów wynosi 45,70zł /m2 5 941,00 zł
Cena robocizny 27,50zł /m 3 575,00 zł
SUMA 9 516,00 zł
  W przypadku wykonania termoizolacji z papy termozgrzewalnej ceny wyglądają następująco :
Kompletna termoizolacja z papy Cena jednostkowa Cena za całość
Cena materiałów wynosi 58 - 74zł/m 9 620,00 zł
Cena robocizny 35 zł /m 4 550,00 zł
SUMA 14 170,00
 

*Ceny orientacyjne

Błędy podczas wykonywania izolacji podłogi na gruncie

 • Nieprawidłowe wykonanie warstw hydroizolacyjnych i izolacji poziomej fundamentów, poprzez nieszczelności, nieodpowiednie szerokości zakładów, niedostatecznie długich wyprowadzeń materiału izolacyjnego na ścianę, brak ciągłości warstw izolacji.
 • Niewystarczająco zagęszczone warstwy ziemi, piasku.
 • Niedbale ułożona warstwa ocieplenia styropianu
 • Brak dylatacji obwodowych nacięć przeciwskurczowych w narożach pomieszczeń.
 • Za cienka warstwa wylewki. Zaleca się grubość min. 5cm dozbrojoną siatką z drutu o średnicy 3mm o oczku 10*10cm.
 • Brak prawidłowej pielęgnacji wylewki betonowej który w całym procesie budowy domu jest bardzo ważny. Ważne aby na następny dzień całość powierzchni zlać wodą. W dni ciepłe o temp. +10 i więcej należ po wyschnięciu przykryć folią aby zapobiec parowaniu i zbyt szybkiej utracie wody z betonu. W pierwszych dniach należy zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe przed przeciągami i nasłonecznieniem. W okresie zimowym i panujących temperaturach od 3 do 10st.C pielęgnacja polega na zabezpieczeniu wylewki przed zamarznięciem i zmusza do zabezpieczenia jej np. folią bąbelkową oraz do zastosowania domieszek do betonu. Zaleca się aby pielęgnacja ( czyli utrzymania w miarę stałej wilgotności wylewki wynosiła od 7 do 10dni dla cementów i betonu.
Termoizolacja podłogi na gruncie to również temat dotyczący osób, które kupują stary dom i zamierzają wykonywać nowe podłogi. Jeśli istniejący już budynek ma podłogi stare, na legarach, lub spękane, wymagające wymiany o niezadowalających parametrach cieplnych, inwestor powinien przekalkulować ewentualne korzyści i związane z tym wydatki.

Zobacz również