Izolacja podłogi – najważniejsze informacje. Sprawdź zanim ocieplisz!

Izolując podłogi w domu możemy w prosty sposób poprawić jego efektywność energetyczną. Dodatkowo, izolacja podłogi może pomóc zredukować hałas z zewnątrz i uczynić budynek bardziej komfortowym. W końcowym rezultacie otrzymamy wiele korzyści: niższe rachunki za ogrzewanie, co znowu łączy się ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Izolacja podłogi - najważniejsze informacje. Sprawdź zanim ocieplisz!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest izolacja podłogi i czy każda podłoga może być izolowana? Utrata ciepła jest częstym problemem w wielu gospodarstwach domowych. Szczególnie dzieje się tak w przypadku podłóg drewnianych i z powodu przeciągów, które przedostają się przez szczeliny między deskami podłogowymi, listwami przypodłogowymi i wokół rur. Na szczęście zarówno podłogi drewniane, jak i betonowe mogą być izolowane.

Podłogi na gruncie lub podłogi, które znajdują się nad obszarem, który nie jest ogrzewany, jak garaż, powinny być generalnie jedynymi miejscami, w których należy zainstalować izolację podłogi. Następnie można to uzupełnić o izolację poddasza lub ściany szczelinowej.

Izolacja podłogi niesie wiele korzyści

Izolacja podłogi może mieć znaczący wpływ na efektywność energetyczną. Według Energy Saving Trust, bez odpowiedniej izolacji, nawet 10-20% strat ciepła z budynku może odbywać się przez podłogi. Może to prowadzić do znacznych oszczędności na rachunku za energię. Na warunki Wielkiej Brytanii oszacowano je na poziomie 40-60 funtów (206-335 zł).

Ciepło naturalnie unosi się do góry, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że dom jest dobrze izolowany. Dokładnie sprawdź swój dom, aby wykryć wszelkie potencjalne wycieki powietrza. Izolacja podłogi może być użyta do zatkania wszelkich szczelin. Dodatkowo warto rozważyć izolację poddasza, aby uniknąć ucieczki gorącego powietrza z wnętrza domu przez dach. Połączenie zimnego powietrza z podłogi i gorącego powietrza z poddasza może spowodować utratę dużej ilości ciepła. Może to znaleźć odzwierciedlenie w rachunkach za energię.

Prawidłowa izolacja drewnianych podłóg podwieszanych może być korzystna dla portfela. Może nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także pomóc osobom cierpiącym na ubóstwo energetyczne. Dzięki odpowiedniej izolacji podłogi i dachu można zatrzymać więcej ciepła w domu. Dzięki temu zmniejszy się zużycie energii, a w konsekwencji rachunki, jednocześnie zapewniając komfort w domu. 

Jak można ocieplić podłogę?

1. Izolacja podłóg drewnianych: W przypadku tego typu podłóg najlepszą opcją jest ich podniesienie i umieszczenie wełny mineralnej lub pianki izolacyjnej między legarami. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Ponadto zastosowanie elastycznego uszczelniacza między deskami pomoże zapobiec ucieczce powietrza.

2. Izolacja podłóg betonowych: Nowsze budynki często posiadają parter wykonany z betonu. Chociaż takie podłogi są mniej podatne na utratę ciepła, można je zaizolować poprzez dodanie warstwy sztywnej pianki izolacyjnej na wierzchu i pokrycie jej płytą wiórową i wykładziną podłogową. Należy pamiętać, że spowoduje to podniesienie poziomu podłogi.

3. Izolacja poddasza: Świetnym sposobem na zatrzymanie ucieczki ciepła jest zainstalowanie izolacji na poddaszu. Jest to tak proste, jak ułożenie materiału z włókien mineralnych między legarami i nad nimi. Materiał ten zatrzymuje ciepło i blokuje przeciągi.

4. Uszczelnianie przeciągów: Drzwi, rury grzejników, deski podłogowe i kominy powinny być sprawdzone pod kątem przeciągów i uszczelnione specjalnym uszczelniaczem dostępnym w marketach budowlanych.

5.Dywany i wykładziny: W przypadku drewnianych podłóg, dodanie dywanów i wykładzin oraz uszczelnienie szczelin między deskami pomoże zatrzymać ciepło.

Ile kosztuje izolacja podłogi?

Ceny zależą od tego, czy zrobisz to sam, czy zlecisz to profesjonalistom. Wpływa ma to także zakres termomodernizacji, aktualne ceny materiałów izolacyjnych. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w Polsce działa szereg programów, które zajmują się dotacjami i mogą finansowo wspomóc ocieplenie podłogi. Szczegóły w artykule Ocieplenie domu – sposoby dofinansowania w 2023 roku

Źródło: EDF Energy, Termomodernizacja.pl

Zobacz również