Izolacje PIR ocieplą twój dom

PIR

Kontrola ilości zużywanej energii staje się dzisiaj priorytetem w polskich domach. Winne są temu wysokie rachunki za gaz czy inne źródła energii cieplnej, a biorąc pod uwagę prognozy wydaje się zasadne, aby skoncentrować się na dbałości o jak najmniejsze zużycie energii.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
PIR

Podziel się

Aby zredukować zużycie, obniżyć koszty i zapewnić we wnętrzach naszych domów ciepło – wystarczy, a nawet przede wszystkim należy zaizolować odpowiednio dom. Im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze koszty za ogrzewanie. A co z latem i kosztami chłodzenia mieszkania, w którym temperatura przekracza poziom komfortu termicznego?  Termoizolacja materiałami izolującymi, takimi jak płyty poliuretanowe PIR działa jak przysłowiowy parasol, latem chroni nas od upału, a zimą zapewnia ciepło we wnętrzu, jak w przysłowiowym uchu.

Izolacja na zimę i lato

Większość z nas uważa, że każdy kolejny rok będzie cieplejszy od poprzedniego, co nie jest prawdą. Faktem jest, że globalne ocieplenie oznacza wzrost średniej temperatury liczonej dla całego świata na przestrzeni wielu lat i bardzo ciepłe lata będą zdarzały się coraz częściej, a chłodniejsze rzadziej. To oznacza, że myśląc o termomodernizacji budynku musimy wziąć pod uwagę nie jeden, a dwa aspekty: ograniczenie kosztów ogrzewania zimą, ale również ograniczanie kosztów chłodzenia latem.

PIR - kosmiczna technologia na dachy, ściany i posadzki

Dzisiaj stosowane poliuretanowe pianki PIR to efekt poszukiwań izolacyjnie i mechanicznie odpornych materiałów w kosmicznych badaniach NASA. Ten materiał był używany przy powstaniu wahadłowca Discovery, czy Challanger, a dzisiaj stosowany jest do ocieplenia naszych domów. PIR w podstawowej formie opatentowany został w Niemczech w 1937 r., ale produkcja przemysłowa rozpoczęła się dopiero w latach 60. XX wieku. W szerszym zakresie PIR został jako pierwszy zaadaptowany na gruncie amerykańskim i to właśnie tam sukcesywnie był wykorzystywany w różnych branżach, w tym w budowlanej. To co budziło podziw, to możliwy zakres temperatur, dla których ten materiał mógł być stosowany od –70°C do +140°C. Trudno nie przyznać, że jest to istotna właściwość w miejscach, gdzie np. w dachach zakres zmian temperatur zarówno rocznych, jak i dobowych jest bardzo duży. Płytami PIR dociepla się dzisiaj również posadzki, ściany, dachy.  

Skuteczność termoizolacji a jej grubość  

O tym, czy termoizolacja jest skuteczna decyduje wiele czynników. W branży budowlanej przyjęło się, że najlepiej opisującym termicznie określony materiał współczynnikiem jest jego współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/mK]. Im lambda jest bliższa zeru, tym dany izolator lepiej izoluje. Wartość lambdy oraz grubość warstwy izolatora, powinny być zawsze podawane w projekcie budowlanym.  

Sztywne płyty z pianki typu PIR charakteryzują się tym współczynnikiem na poziomie (λ ≈ 0,021 ÷ 0,025). Jest to znacznie lepsza wartość od innych popularnych izolacji termicznych na rynku. To wyróżnia izolacje tego typu. W praktyce to oznacza, że stosując PIR potrzebujemy mniej grubości izolacji. Dotyczy to takich zastosowań jak ściany, dachy płaskie i strome oraz posadzki.

W przypadku dachów skośnych, znacząco zmniejszona grubość ocieplenia przy zachowaniu takich samych parametrów i co za tym idzie konstrukcji dachu, to znaczące zyski. Jeśli inwestor jeszcze zdecyduje się na nakrokwiowy system ocieplenia dachu, co w przypadku PIR jest polecane, zwiększyć może tym samym kubaturę poddasza, do minimum redukując wpływ mostków termicznych dachu, które są niezwykle uciążliwe w innych systemach. Drewniane elementy więźby dachowej pozwalają na nieszablonową aranżację tej części domu, odczuwalnie zredukować można również tym samym wydatki na część obróbek blacharskich i znacząco zmniejszyć obciążenie samej konstrukcji. 

PIR to mniejsze obciążenie konstrukcji dachu 

Zmniejszenie obciążenia konstrukcji w szczególności na dachach płaskich ma często krytyczne znaczenie. Weźmy dla przykładu docieplenie dachu o powierzchni 200 m2 do poziomu przyjętego powyżej Uc(max) = 0,15. By to wykonać dla trwałości i bezpieczeństwa użytkowego dachu należy użyć wełny mineralnej o jak najwyższej wytrzymałości na ściskanie, czyli o gęstości ok. 150 kg/m3 przy grubości ok. 26 cm. Ten sam efekt izolacyjny uzyskamy kładąc na dach płytę PIR w płytach o grubości do 15 cm, przy niskiej gęstości 30 kg/m3. Po prostym mnożeniu otrzymujemy wynik, w którym wełna mineralna obciąży nam dach ok. 7800 kg, a PIR ok. 900 kg. Dysproporcję widać gołym okiem, ale istotne są tu inne czynniki, wskazany tonaż i kubaturę materiału trzeba zakupić, przewieźć i zainstalować na dachu.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.