Jak bardzo trudna jest termomodernizacja szpitali?  

W całym kraju realizowana jest inicjatywa termomodernizacji szpitali. W ostatnich latach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierał 54 tego typu projekty, ale to nie jest jeszcze koniec. Tak ogłosiła w sobotę w Przysusze (województwo mazowieckie) minister ds. klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Jak trudna jest termomodernizacja szpitali? Czym różni się od tradycyjnej? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Termomodernizacja szpitali

Podziel się

Minister klimatu i środowiska wzięła udział w ceremonii podpisania umowy finansowej, która dotyczy wsparcia ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację energetyczną budynków oraz instalację źródeł energii odnawialnej w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze.

Anna Moskwa zaznaczyła, że tego typu inicjatywy są zgodne z programem, który promuje równoczesne dbanie o lokalne społeczności oraz rozwijanie obszarów wiejskich, by instytucje takie jak szpitale, urzędy czy szkoły w mniejszych miejscowościach nie ustępowały swoim odpowiednikom w większych miastach.

"To jest nasz cel; zmierzamy do tego celu konsekwentnie i skutecznie. Dlatego w całej Polsce przeprowadzamy program termomodernizacji powiatowych szpitali. W ostatnich latach sam NFOŚiGW sfinansował 54 takie inwestycje, ale to nie koniec. Mamy kolejne umowy do podpisania" - powiedziała minister.

Termomodernizacja szpitali

Szpital w Przysusze został przyznany wsparcie finansowe w wysokości prawie 14 milionów złotych. Marta Zbrowska, sekretarz powiatu, zaznaczyła, że to jedna z największych dotacji w Polsce na termomodernizację szpitali. Starosta powiatu przysuskiego, Marian Niemirski, podkreślił, że dotacja ma kilka celów, w tym dążenie do osiągnięcia zerowej emisji w budynku, redukcję zużycia energii o 25%, oraz przede wszystkim dostosowanie bilansu energetycznego. Niemirski dodał, że oszczędzone koszty będą cenne w codziennej działalności szpitala.

Czy termomodernizacja takich obiektów jest trudna?

Termomodernizacja szpitali jest problematyczna ze względu wiele czynników. Przede wszystkim szpitale są zazwyczaj dużymi i złożonymi budynkami o skomplikowanej infrastrukturze. Mają one różnorodne systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oraz zaawansowane potrzeby w zakresie energii elektrycznej i systemów medycznych. Dlatego modernizacja tych instalacji może być skomplikowana i kosztowna.

Szpitale świadczą nieprzerwane usługi medyczne, dlatego przerwy w dostępie do niezbędnych systemów mogą być ryzykowne lub niemożliwe. Termomodernizację należy przeprowadzać w sposób, który minimalizuje zakłócenia w codziennej pracy szpitala. W przypadku szkół czy budynków administracyjnych przenosiny wykonuje się dużo prościej. W szpitalach występują różne działy i pomieszczenia, każde z innymi potrzebami energetycznymi. Chirurgiczne sale operacyjne potrzebują precyzyjnej kontroli temperatury, podczas gdy inna część budynku może potrzebować innego poziomu ogrzewania lub chłodzenia. Jakiekolwiek zakłócenia mogą kosztować zdrowie i życia pacjentów.

Źródło: PAP.

Zobacz również