Jak nie dać się oszukać? Nieuczciwi wykonawcy vs. program Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał komunikat, w którym zwraca uwagę na nieuczciwe firmy, które realizują inwestycje finansowane z programu Czyste Powietrze. Na co uważać?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Jak nie dać się oszukać? Nieuczciwi wykonawcy vs. program Czyste Powietrze

Podziel się

Jak czytamy w komunikacie: 

“Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu Czyste Powietrze. Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu Czyste Powietrze”

Tymi słowami rozpoczyna się komunikat, który ostatnio wydał NFOŚiGW. Instytucja podkreśla, że niestety zdarzają na rynku nieuczciwi wykonawcy, oferujący usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Niejednokrotnie zdarza się, że firma wskazuje na to, że realizuje inwestycje w ramach programu. Sam Fundusz jednak podkreśla, że nie faworyzuje żadnych konkretnych firm oferujących urządzenia, instalacje czy usługi wykonawcze.

Fakt, że firma odwołuje się do partnerstwa z NFOŚiGW w programie Czyste Powietrze powinno wzbudzić naszą nieufność. Dlaczego? Ponieważ rzeczywistymi partnerami NFOŚiGW w tym programie są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw), gminy oraz wybrane banki.

Czyste Powietrze - na co zwrócić uwagę?

Na co konkretnie zwrócić uwagę? NFOŚiGW wskazuje najważniejsze aspekty i obszary, w których może dojść do nieuczciwości ze strony firmy wykonawczej. Rada jest prosta - należy uważnie sprawdzić firmę i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeżeli pojawiają się wątpliwości co do:

  • oferowanej ceny usługi i produktu,
  • oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
  • oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

Zaleca się dokładność i przemyślane podejmowanie decyzji w konsultacji z lokalnymi punktami konsultacyjno-informacyjnymi, sołtysem lub regionalnymi wfośigw. Sprawdzenie parametrów i cen urządzenia w Internecie może być pomocne. Również rozmowa z osobami, które już przeszły proces inwestycyjny, może dostarczyć cennych informacji. Warto skorzystać z listy ZUM dostępnej online, zawierającej zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości. Ważne jest też współpracowanie z zaufanymi lokalnymi firmami. Poprawnie zrealizowana inwestycja z dotacją z programu Czyste Powietrze przyniesie niższe koszty ogrzewania w domach.

Trzeba też zaznaczyć, że firm, które rzetelnie wykonują powierzone im zadanie jest znacznie więcej. Należy to podkreślać, aby zwracanie uwagi na garstkę nieuczciwych ludzi nie obróciło się w stronę całej branży termomodernizacyjnej. W grę wchodzą jednak duże pieniądze, dlatego (nawet jeśli bierzemy dofinansowanie) powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie pracy zostały poprowadzone zgodnie ze sztuką, a na to pozwoli nam wybór solidnej i uznanej firmy. Najprościej jest do tego wykorzystać Internet i recenzje znajomych. Im więcej informacji uda nam się zweryfikować, tym lepiej. W efekcie nasz termomodernizacja nie dostarczy nam niepotrzebnych nerwów.

Źródło: Czyste Powietrze.

Zobacz również