Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu? Sprawdź te kilka prostych sposobów!

Aktualnie dużo mówi się o oszczędzaniu energii, w tym także ciepła. Jest to naturalne następstwo wysokich cen, niepewności rynkowej i zwykłą obawą o swój komfort. Oszczędzanie to słuszna droga niezależnie od kosztów ogrzewania, ponieważ zawsze przynosi nam korzyści w postaci niewydanych pieniędzy - zmienia się tylko skala. A globalnie? Ograniczając spalanie węgla, gazu i innych paliw zwyczajnie magazynujemy go dla przyszłych pokoleń, czy też na inne potrzeby, gdzie surowce kopalne mogą zostać wykorzystane w sposób bardziej ambitny. W tym materiale przedstawimy kilka posunięć, które sprawią, że dom będzie zużywał mniej energii, a w konsekwencji rachunki za ogrzewanie będą niższe!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Roczne koszty ogrzewania domu różnią się od trzech zmiennych: wielkości budynku, rodzaju ogrzewania i stopnia użytkowania budynku. Trzeba się jednak liczyć, że jest to roczny wydatek w wielkości od kilku do aktualnie nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że chcemy zatrzymać ciepłe powietrze w środku, aby nie uciekało przez nieszczelności oraz słabo zaizolowane przegrody.

Tak więc ocieplenie domu jest nadrzędnym zadaniem i może znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Sprawne działanie systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej może przynieść jeszcze większe oszczędności. Jeśli dodać do tego wykorzystywanie ekologicznych i tanich w eksploatacji źródeł ciepła - korzyści będą znacznie większe. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że na montaż pompy ciepła w Polsce działa szereg mechanizmów dotujących z programem Czyste Powietrze na czele. Więcej o tym w artykule Wymiana źródła ciepła w 2022 – skąd pozyskać dofinansowanie?

Sprawdź swoją instalację

Nie obawiaj się przeprowadzenia lub zlecenia kontroli swojego systemu grzewczego. Jeśli przewód kominowy jest oblepiony sadzą, a wentylator doprowadzający powietrze do kotła zakurzony, to pewne jest jedno - wydajność systemu znacznie spada. Rzecz jasna doprowadza to do awarii, gorszych parametrów spalania, a nawet do sytuacji zagrażających życiu.

Mowa tu oczywiście o tlenku węgla, czyli o okrytym złą sławą czadzie. Jest on szczególnie niebezpieczny z uwagi na to, że nie jest wyczuwalny dla człowieka. Powinniśmy więc zadbać o to, aby zminimalizować szansę zatrucia. Jak to zrobić?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć co najbardziej naraża nas na niebezpieczeństwo. Zalicza się do nich: 

  • brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych; 
  • brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych, które są najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz wybuchów gazu i pożarów. 

Więcej informacji nt. przeciwdziałania zatruciom czadem w artykule Tlenek węgla - sprawdź swoją instalację

Przeprowadź audyt energetyczny

Niezbędne do rzetelnego określenia stanu energetycznego budynku są szczegółowe informacje i przeprowadzenie audytu energetycznego. Przeszkolony audytor może ocenić budynek pod kątem problemów, takich jak niewystarczająca izolacja lub system grzewczy, który może wymagać wymiany. Audytor może pomóc w opracowaniu planu poprawy wydajności i obniżenia rachunków za energię. Koszt kształtuje się na poziomie od 150 zł dla mieszkania do około 1 000 zł dla dużych domów jednorodzinnych. W przypadku budynków wielorodzinnych te ceny są znacznie wyższe. Nie jest też bez znaczenia kiedy audyt jest wykonywany, a o czym pisaliśmy w artykule Kiedy należy wykonać audyt energetyczny?

Zaizoluj system ciepłej wody

Zastosowanie piankowych izolujących otulin wokół rur doprowadzających c.w.u. do kranów w ścianach zewnętrznych lub w ich pobliżu może zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć ryzyko zamarznięcia rur, jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Ściany zewnętrzne są szczególnie narażone na straty ciepła, ponieważ występuje tam dużo większa różnica temperatur, a zatem więcej ciepła ucieka przez ścianę na zewnątrz. W przypadku ścian wewnętrznych rury ogrzewają pomieszczenia, więc straty ciepła z izolacji wspomagają system grzewczy. Jak jeszcze obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Nieszczelne drzwi i okna

Okna, które nie są idealnie dopasowane, mogą zimą przepuszczać zimne powietrze. Jeśli uszczelnienie i podobne poprawki nie wystarczą, aby zatrzymać ucieczkę powietrza, rozważ okna o niskiej emisyjności, aby pomóc utrzymać ciepło wewnątrz w chłodniejszych regionach i ciepło na zewnątrz w cieplejszym klimacie. Jeśli po wykonaniu audytu okaże się, że okna czy drzwi nie spełniają wymagań, a straty przez nie są duże, to rozważ ich wymianę. Koszty różnią się znacznie w zależności od takich czynników, jak rozmiar i styl. Nowe okna i drzwi mogą również sprawić, że w domu będzie zachowany lepszy klimat akustyczny, a także mogą być łatwiejsze do czyszczenia niż starsze modele. Szczegóły w artykule Wymiana drzwi i okien – ważny etap termomodernizacji

Zlikwiduj nieszczelności

Co jeśli są nieszczelności, a trzeba działać natychmiast, bo każdy kolejny dzień to straty energii i pieniędzy? Zacznij od dodania zabezpieczeń przed wpływem czynników atmosferycznych lub od uszczelnienia drzwi i ram okiennych, które tego potrzebują. Możesz rozważyć również zastosowanie tymczasowej przeźroczystej folii okiennej z tworzywa sztucznego na wewnętrznej stronie okien i drzwi tarasowych. 

W przypadku zimnego powietrza, które wkrada się u dołu drzwi, można kupić ogranicznik przeciągów lub przykryć newralgiczny obszar zwiniętym ręcznikiem. Aby zimne powietrze nie przedostawało się przez wyloty i płytki przełączników na ścianach stykających się z zewnątrz, umieść za nimi uszczelki piankowe. 

Strych i poddasze a rachunki za ogrzewanie

Najwyższy poziom domu jest znanym źródłem utraty ciepła, ponieważ zimą ciepłe powietrze unosi się wypełniając wyższe partie przestrzeni. Co więcej, to właśnie ta część domu często nie jest odpowiednio zaizolowana. Dlatego bardzo ważne jest upewnienie się, że ciepłe powietrze z pomieszczeń mieszkalnych nie przedostaje się na strych. Oprócz sprawdzania przeciągów w oknach i innych przecieków powietrza, mądrze jest ocenić izolację poddasza.

Aby dokonać szybkiej oceny, spójrz na swój strych. Jeśli izolacja wygląda nierówno (być może jest spiętrzona na środku podłogi, ale cienka wzdłuż okapu) lub znajduje się poniżej lub tylko na poziomie legarów podłogi, prawdopodobnie trzeba dodać jej więcej. W określeniu tego pomocny będzie audyt energetyczny, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w budownictwie. 

Sprawdź swoją piwnicę

Według Building Science Corporation wraz ze strychami, piwnice i nisze są odpowiedzialne za największe straty energii w domu. Ciepło uciekające przez nieizolowane ściany piwnicy i okna może stanowić nawet jedną trzecią strat ciepła w przeciętnym domu. Izolowanie i uszczelnianie ucieczki powietrza w piwnicy często najlepiej pozostawić certyfikowanemu profesjonaliście z doświadczeniem w pracach piwnicznych ze względu na potencjalne problemy związane ze spalaniem, wilgocią i jakością powietrza.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Termomodernizacja to nie jedyny sposób na obniżenie rachunków. Innym jest oszczędzanie ciepła poprzez zmianę nawyków, co realnie wpłynie w dużej i w małej skali. Zapewni nam oszczędności finansowe, pozwoli zadbać o zdrowie swoje i rodziny, oraz o środowisko. W tym celu warto skorzystać np. z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze Plus, gdzie możemy uzyskać dotacje do wymiany źródła ciepła oraz na ocieplenie domu. 

Źródło: Consumer Reports

Zobacz również