Jak ocieplać już ocieplone ściany?

Dokładanie kolejnej warstwy ocieplenia do już istniejącej izolacji wydaje się zadaniem karkołomnym. Jednak zmieniające się standardy i regulacje dotyczące energooszczędności budynków sprawiają, że takie rozwiązanie staje się wymogiem. Jak zatem ocieplać ściany w taki sposób, aby było to wydajne zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym? Na to pytanie odpowiedział Karol Bednarczyk, dyrektor techniczny firmy Selena FM S.A. w trakcie II Forum Modernizacje w Budownictwie FMB. Czy technologia ocieplenia na ocieplenie jest odpowiednim wyborem?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ocieplenie na ocieplenie - jak to działa?

Podziel się

Ocieplenie wykonuje się nie tylko w nowych budynkach oraz tych już użytkowanych bez wcześniejszej izolacji, ale także na ocieplonych jakiś czas temu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii budowlanej ocieplenia na ocieplenia. Dzięki temu możemy dostosować izolację naszego budynku do zmieniających się standardów w zakresie termoizolacji i wymagań dotyczących energooszczędności. Przed przystąpieniem do montażu dodatkowej warstwy izolacyjnej konieczne jest upewnienie się, że stan starego ocieplenia wraz z podłożem na to pozwala. 

Punktem wyjścia powinna być zgromadzona dokumentacja, która pozwoli na określenie podstawowych danych tj. rodzaj użytego systemu, jego składników oraz sposobu i skuteczności mocowania mechanicznego. Kolejnym etapem przygotowań jest wykonanie odkrywek, czyli zbadanie wyciętego przekroju starego ocieplenia oraz podłoża. Wszystkie te kroki prowadzą zarówno do określenia, czy stare ocieplenie zainstalowano w sposób prawidłowy i może stać się podłożem dla montażu nowego systemu, jak również pozwala dobrać odpowiednią metodę jego instalacji. 

Czym jest Pianoklej do termoizolacji IS 13? 

Jednym z produktów, który świetnie sprawdzi się w technologii ocieplenia na ocieplenie jest Pianoklej do termoizolacji Tytan IS 13, który firma Selena ma w swojej ofercie. Jest on produktem bardzo uniwersalnym, ponieważ może zostać użyty w kombinacji z praktycznie każdym materiałem izolacyjnym. Począwszy od styropianu, wełny mineralnej, XPS, aż do coraz częściej stosowanych pianek PIR i PUR. Stosuje się go również przy różnych rodzajach podłoża budowlanego takich jak podłoża mineralne (beton, cegła ceramiczna itp.), drewno, płyty OSB, podłoża bitumiczne, jak również szkło i blacha. Właśnie ta różnorodność zastosowań sprawia, że pianoklej jest szczególnie polecany przy wykonaniu ocieplenia na ociepleniu już istniejącym. To materiał dający wiele możliwości. Co jeszcze można do nich zaliczyć?

Małe obciążenia to gwarant bezpieczeństwa

Przy stosowaniu ocieplenia na ocieplenie bardzo istotna jest waga wtórnego ocieplenia, które zamierzamy zainstalować. Musimy pamiętać, że nowe ocieplenie jest połączone z nośnym podłożem jedynie za pomocą łączników mechanicznych a klej za pomocą którego przyklejone jest nowe ocieplenie pełni tu jedynie funkcję pomocniczą i stanowi podparcie i stabilizację dla nowo instalowanego ocieplenia. Zastosowanie kleju poliuretanowego znacznie ogranicza ciężar dodatkowej warstwy izolacji. Karol Bednarczyk zaznacza, że waga samego kleju cementowego to 5 kg/m2, natomiast w przypadku użycia kleju poliuretanowego to jedyne 100 g/m2. Łącznie ciężar m2 ocieplenia z użyciem klejów cementowych, dodając do tego wagę warstwy zbrojonej, czyli kolejne 5 kg/m2 oraz pozostałych elementów (styropianu i tynku), kolejne 5 kg/m2 co daje łącznie ok. 15 kg/m2.

Poprzez zastąpienie kleju cementowego klejem poliuretanowym Tytan IS 13, możliwe jest zmniejszenie ciężaru ocieplenia wtórnego o ⅓ w stosunku do tradycyjnych systemów. Waga nowej warstwy jest ważna ponieważ pierwotne ocieplenie nie stanowi typowego podłoża budowlanego. Oznacza to, że cały ciężar dodatkowej warstwy izolacji jest przenoszony przez łączniki na samą ścianę budynku. W takim wypadku siły ścinania i zginania, które działają zarówno na warstwę termoizolacyjną, jak i na samą ścianę rozkładają się w zupełnie inny sposób.

Ocieplenie na ocieplenie?

Mogłoby się wydawać, że lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie starego ocieplenia i zastąpienie go nowym. Jednak należy pamiętać, że utylizacja starego ocieplenia może być niezwykle kosztowna i uciążliwa. Szacuje się, że recykling jednego kilograma starego ocieplenia to koszt około złotówki. Wydaje się, że jest to bardzo mało. Jednak jak podkreśla Karol Bednarczyk należy wziąć pod uwagę to, że 1 m2 ocieplenia waży średnio około 14 kg. Przemnażając to przez całkowitą powierzchnię ocieplenia może okazać się, że koszty utylizacji mogą być bardzo wysokie. Ponadto należy do tego doliczyć koszty robocizny, które musiałyby obejmować również usunięcie pierwotnej warstwy izolacyjnej. Zainstalowanie nowej izolacji na starą spowoduje, że nie będziemy musieli również inwestować w grubszą warstwę ocieplenia, pierwotne ocieplenie nadal będzie spełniało swoje funkcje. Brak konieczności dokupowania większej ilości materiałów to także mniejsze koszty transportu, ponieważ posiadamy mniej materiału do przewiezienia. 

Wybór Pianokleju do termoizolacji IS 13, oprócz jego zalet przy montażu dodatkowego ocieplenia gwarantuje również szereg dodatkowych korzyści. Jest on zdecydowanie bardziej poręczny i łatwy w transporcie, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Odpowiednikiem jednej palety kleju cementowego o wadze 1200 kg sa zaledwie 2 kartony pianokleju o wadze 24 kg. Dodatkowo, dzięki niewielkiej wadze, jego przenoszenie jest mniej obciążające dla pracowników, którzy w perspektywie czasu nie muszą martwić się o ewentualne urazy kręgosłupa wywołane dźwiganiem ciężkich materiałów. Ponadto samo skąldowanie pianokleju jest o wiele łatwiejsze i nie zajmuje dodatkowego miejsca zarówno w magazynie hurtowni jak również na budowie. Biorąc pod uwagę powyższe zalety Pianokleju do termoizolacji IS 13, warto rozpatrzyć użycie tego produktu przy ocieplaniu już ocieplonych ścian. 

Opracowano na podstawie II Forum Modernizacje w Budownictwie 

Zobacz również