Jak oczyszczać powietrze za pomocą klimatyzatora?
Regularne oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów i roztoczy jest niezbędne dla utrzymania komfortu i zdrowia osób przebywających wewnątrz budynków. Dobrze jest być świadomym, jakie metody są obecnie wykorzystywane w domowych systemach klimatyzacyjnych, które z nich są najskuteczniejsze, a których należy unikać. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje przy współpracy z Patrykiem Rogalą z firmy Panasonic.
Podziel się
W domowych klimatyzatorach do oczyszczania powietrza stosuje się zazwyczaj dwie główne metody: pasywną i aktywną.
“Popularne metody oczyszczania powietrza możemy podzielić na dwie grupy, tj. pasywne i aktywne. Metody pasywne to różnego rodzaju filtry powietrza, które zatrzymują różnego rodzaju pyłki, kurz, sierść zwierząt poprzez mechaniczną filtrację. W tej kategorii bardzo skutecznymi są filtry HEPA. Mają możliwość filtracji cząsteczek o rozmiarach nawet do 0,3 mikrona” – mówił w trakcie Webinarowej Środa w GLOBENERGIĄ, Patryk Rogala, ekspert Panasonic.
Świetnym rozwiązaniem są także filtry z węglem aktywnym, które skutecznie neutralizują różne zapachy. Do metod pasywnych można również zaliczyć rośliny oczyszczające powietrze. Niektóre z nich, jak na przykład geranium, są w stanie usuwać bakterie z powietrza.
“Do aktywnych metod oczyszczania powietrza możemy zaliczyć jonizację powietrza. Odbywa się ona poprzez emisję jonów ujemnych do powietrza, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń, które nie zostały wyłapane przez filtry wstępne” – wyjaśnia Patryk Rogala, ekspert Panasonic.
Generatory ozonu i promieniowanie UV-C
Kolejną aktywną metodą są generatory ozonu, które często można spotkać w systemach klimatyzacji pojazdów. Generatory te są bardzo silnymi oksydantami, dlatego nie zaleca się ich używania w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Po dezynfekcji ozonem konieczne jest dokładne przewietrzenie pomieszczenia i sprawdzenie poziomu ozonu za pomocą miernika, aby upewnić się, że został on całkowicie usunięty.
Inną metodą jest zastosowanie promieniowania UV-C, które potrafi zabijać wirusy i bakterie poprzez niszczenie ich DNA. Ten sposób jest zazwyczaj wykorzystywany w placówkach medycznych ze względu na jego wysoką skuteczność w odkażaniu. Ostatnią z aktywnych metod jest elektrofiltracja, która polega na naładowaniu cząsteczek zanieczyszczeń elektrycznie, a następnie przyciągnięciu ich do kolektora o przeciwnym ładunku elektrycznym, co pozwala na ich usunięcie z powietrza.
Klimatyzatory domowe – dostępne rozwiązania
Lampy UV-C to skuteczne rozwiązanie, jednak zazwyczaj wykorzystywane w placówkach medycznych. W domowych klimatyzatorach częściej stosuje się diody UV-C. Jaka jest różnica między diodą a lampą? Główna różnica polega na mocy urządzeń. Lampy UV-C mają dużą moc i wysoką wydajność, natomiast w użytku domowym stosuje się diody lub paski LED UV-C, które charakteryzują się niskim czasem naświetlania i mniejszą mocą. To rozwiązanie jest ekonomiczne i zazwyczaj ogranicza się do usuwania patogenów z powierzchni filtra lub wymiennika jednostki wewnętrznej.
Elektrofiltracja
To kolejna metoda bardzo często stosowana w klimatyzatorach domowych. Jak działa taki element?
“Zamontowany jonizator ładuje ładunkiem ujemnym zanieczyszczenia, które nie osiadły na filtrze wstępnym. Następnie cząsteczki osadzają się na kolektorze o przeciwnym ładunku. Elektrofiltry skutecznie usuwają cząstki stałe typu kurz, pyłki roślinne, sierść zwierząt. Metoda nie wymaga użycia żadnych substancji chemicznych” – zaznacza ekspert.
Wadą tego rozwiązania jest jego ograniczona powierzchnia, która w porównaniu do powierzchni filtracji klimatyzatora jest stosunkowo mała. Ponadto, aby jonizator zachował swoją skuteczność, konieczne jest jego regularne czyszczenie.
Filtry mechaniczne
Obecnie dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w mechaniczne filtry przeciwpyłowe. Filtry te są ciągle udoskonalane, aby mogły wyłapywać jeszcze mniejsze drobinki zanieczyszczeń.
Filtry te są bardzo łatwe w eksploatacji. Ich obsługa i czyszczenie nie wymagają dużego nakładu pracy ani specjalistycznej wiedzy. Dzięki prostej konstrukcji wymiana i konserwacja również są łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do filtrów HEPA nie ograniczają one przepływu powietrza. Aby działały poprawnie, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji.
Filtry z powłokami
Do tego typu filtrów należą filtry węglowe, z jonami srebra, z witaminą C oraz antybakteryjne. Ze względu na ich stosunkowo małą powierzchnię, trudno mówić o ich wysokiej skuteczności.
Filtry te należy cyklicznie wymieniać, aby zachować sprawność odkażania. Brakuje również powszechnego udokumentowania skuteczności tej moetfu po stronie producentów.
Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ.