Jak odpowiednio dobrać klimatyzator? Przedstawiamy najczęstsze błędy!

Właściwy dobór klimatyzatora zapewnia komfort w domu i gwarancję działania systemu chłodzenia bez awarii. Nieodpowiedni klimatyzator może narazić właściciela na wyższe koszty instalacji, częste naprawy urządzeń oraz wyższe rachunki za energię. Co więcej, źle dobrana klimatyzacja działa nieskutecznie. Jak więc dobrze wybrać klimatyzację?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była kojarzona jako dobro luksusowe. Aktualnie coraz więcej domów jest wyposażonych w to zapewniające komfort cieplny urządzenie. Ważne jest użytkować klimatyzację rozsądnie, w sposób efektywny. 

Wybór klimatyzacji

Wybór najlepszego klimatyzatora może być wyzwaniem. Przy jego zakupie dobrze jest znaleźć odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • W ilu pomieszczeniach potrzebna jest klimatyzacja?
  • Jaka będzie ich powierzchnia?
  • Jaka jest izolacja domu?
  • Ile jest okien? (nimi dostaje się dużo ciepła)
  • Ile ścian jest wystawionych na działanie promieni słonecznych?

Przeanalizowanie wszystkich punktów jest konieczne do precyzyjnego określenia wielkości urządzenia. W przypadku zgrubnego doboru, który jest praktykowany najczęściej, wystarczy ilość pomieszczeń i powierzchnia każdego z nich

Dawid Pantera - Viessmann

Znając odpowiedzi na te pytania będziesz w stanie dobrać klimatyzator oraz oszacować koszty urządzenia, montażu, jak i późniejszych wydatków na energię elektryczną. Nie mniej ważny jest generowany przez klimatyzator hałas. Co się stanie, gdy niewłaściwie go dobierzemy?

Zły rozmiar klimatyzatora

Jednostka niedowymiarowana, aby zapewnić chłód będzie musiała pracować nieustannie. Taka jednostka zużyje więcej energii elektrycznej od dobrze dobranego klimatyzatora ze względu na pracę na niższej efektywności. Przy bardzo wysokich temperaturach, klimatyzacja nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości chłodu do pomieszczenia. Ponadto, jak wskazuje ekspert w firmy Viessmann jednostki niedoszacowane zazwyczaj hałasują, ponieważ pracują na wyższych obrotach.

Niedoszacowanie jest zalecane w jednostkach multi split ponieważ uwzględnia się tzw. wskaźnik niejednoczesności (brak pracy wszystkich jednostek wewnętrznych jednocześnie)

Dawid Pantera - Viessmann

Jednostka przewymiarowana powoduje wyższe koszty inwestycyjne. Jak zaznacza Dawid Pantera, przewymiarowana jednostka to także większy niż oczekiwany ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby tego uniknąć, warto wykorzystać kalkulator zapotrzebowania na chłód lub skorzystać z usługi doradczej. A jakie urządzenie wybrać? Główny podział klimatyzatorów obejmuje wersje split, multi split i monoblok. Co o nich powinniśmy wiedzieć?

Klimatyzator typu split

Systemy klimatyzacji typu split to jedne z najpopularniejszych obecnie rozwiązań stosowanych w domach, biurach czy sklepach. Są to zazwyczaj urządzenia stacjonarne, które odznaczają się dużą wydajnością oraz efektywnością chłodniczą. Splity stosuje się najczęściej w małych mieszkaniach i biurach

Klimatyzacja typu split to układ składający się z dwóch jednostek – wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz), które są ze sobą połączone dwoma przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Są zatem zbudowane podobnie jak pompa ciepła, która również ma możliwość chłodzenia. O sposobach chłodzenia pompą pisaliśmy: Chłodzenie pompą ciepła – pasywne i aktywne

Klimatyzacja split posiada indywidualne zasilanie prądem elektrycznym i obsługuje jedno pomieszczenie. Przewody łączące umieszcza się na ścianie domu, dachu lub przy ziemi. Przewody te są zazwyczaj krótkie. Ich długość wpływa na efektywność urządzenia - im dłuższe przewody z czynnikiem chłodniczym, tym niższa efektywność.

Klimatyzator multi split

W większych budynkach stosuje się zazwyczaj systemy klimatyzacji typu multi split. Pozwala on na połączenie jednej jednostki zewnętrznej z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Parowniki są zainstalowane w układzie równoległym i podłączone dwoma przewodami do skraplacza wyposażonego w sprężarkę. W zależności od wielkości jednostki zewnętrznej można podłączyć określoną liczbę jednostek wewnętrznych - zazwyczaj od 2 do 5 jednostek wewnętrznych.

Klimatyzator multi split potrzebuje dużo większego skraplacza oraz mocniejszej sprężarki, która musi zabezpieczyć więcej pomieszczeń. Zaletą klimatyzacji typu multi split jest to, że na elewacji budynku montuje się jedną jednostkę zewnętrzną, a nie kilka.

Najczęściej stosuje się je w hotelach oraz w większych obiektach biurowych, a rzadziej w domach. Obecnie systemy klimatyzacji typu multi split wyposażone w funkcję grzania można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń poprzez pracę układu w trybie grzewczym. W takim przypadku obieg czynnika chłodniczego jest odwrócony.

Klimatyzator monoblok

Klimatyzator typu monoblok odznacza się kilkoma cechami, na które dobrze jest zwrócić uwagę . W przypadku klimatyzatora przenośnego zaletą jest możliwość przemieszczenia go. Wadą jest jednocześnie fakt, że urządzenie w ten sposób pozwala na uzyskanie określonej temperatury tylko w danym pomieszczeniu. Urządzenie stacjonarne z kolei nie posiada jednostki zewnętrznej. Należy mieć na uwadze także parę czynników, które mogą przemawiać przeciwko monoblokom. 

Pierwszym z nich jest generowany hałas, będący wynikiem umieszczenia skraplacza i parownika w jednej obudowie. Podczas pracy klimatyzacji monoblokowej należy także otworzyć okno, aby wyprowadzić rury, które usuwają gorące powietrze. 

Inne podziały klimatyzatorów

Klimatyzatory można także podzielić na stacjonarne i przenośne (monobloki). Zaletą tych drugich jest fakt, że możemy wykorzystywać je gdzie chcemy. Często są to jednak niewielkie urządzenia. Inny podział wskazuje na miejsce montażu.
Można więc wyróżnić klimatyzatory:

  • ścienne, 
  • ścienno-przysufitowe - montowane do sufitu,
  • kasetonowe - do instalacji w podwieszanym suficie,
  • kanałowe - do instalacji w kanale doprowadzającym powietrze do kilku pomieszczeń,
  • przypodłogowe. 

Wybór lokalizacji dla klimatyzatora zależy od indywidualnego podejścia, jak i od warunków panujących w budynku.

Zużycie energii przez klimatyzator

Moc klimatyzatora musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w który zostanie zamontowany. Według przyjętych założeń 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m². Trzeba wziąć pod uwagę także liczbę okien, liczbę osób oraz ekspozycję budynku. Doradcy z branży HVAC mogą pomóc w analizie zapotrzebowania na chłód, co pozwoli na dobór odpowiedniej wielkości klimatyzacji. Prawidłowo wybrany i zainstalowany klimatyzator pozwoli zapewnić komfort cieplny dla mieszkańców lub użytkowników pomieszczenia.

Podstawowe parametry, na które trzeba zwrócić swoją uwagę przy kupnie urządzenia to: moc, poziom hałasu, klasa energetyczna i dodatkowe funkcje. Klasa efektywności energetycznej informuje, ile prądu zużywa klimatyzacja do mieszkania. Im niższej klasy energetycznej jest urządzenie, tym wyższe będziemy mieli rachunki za energię elektryczną przy takiej samej mocy klimatyzatora. 

Klimatyzacja do mieszkania powinna pracować cicho, aby nie przeszkadzać nam i sąsiadom. W karcie technicznej sprawdzimy poziom hałasu emitowanego przez urządzenie w czasie pracy. Jednostka zewnętrzna nie powinna powodować podczas pracy większego poziomu hałasu na granicy posesji niż 50 dB(A) w ciągu dnia i 40 dB(A) w ciągu nocy (zabudowa jednorodzinna).

Cena za klimatyzację i jej używanie

Cena za chłód z klimatyzacji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego ile czasu w ciągu dnia działa i chłodzi. O sposobach użytkowania klimatyzacji pisaliśmy w artykule Jak wydajniej używać klimatyzacji?. Dochodzi do tego kwestia temperatury zewnętrznej i wilgotności, ustawienia klimatyzacji i jej wydajności. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena za energię elektryczną, którą wykorzystujemy do klimatyzowania. 

Cena urządzeń również się różni. Czynniki decydujące o cenie klimatyzatora to jego moc, technologia i jakość. Najtańsze, przenośne klimatyzatory kosztują 800-900 zł. Za większe o mocy około 3 kW trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Duże klimatyzatory do kilku pomieszczeń mogą kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedział cenowy jest szeroki z uwagi na duży wybór urządzeń. 

Źródło: Viessmann, strefaklimatyzacji.pl, Klimatech.biz, enercare.

Zobacz również