Jak przygotować nowy budynek do instalacji pompy ciepła?
Wkrótce decydując się na zakup lub wynajem domu czy mieszkania będziemy dysponować większą liczbą cennych informacji, m.in. tych dotyczących źródła ciepła jakie jest zainstalowane w budynku. Będziemy mogli zatem podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe - z uwzględnieniem kosztów użytkowania naszych mieszkań, w tym kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Będzie tak za sprawą przepisów nt. charakterystyki energetycznej budynków.

Podziel się
Kwestia ta interesuje także deweloperów oraz inwestorów indywidualnych, którzy zobligowani zostali do sporządzenia certyfikatów energetycznych. Za sprawą m.in. nowych regulacji promowane są rozwiązania energooszczędne, uwzględniające wpływ eksploatacji urządzeń na środowisko naturalne. Jednakże wśród inwestorów opinie są podzielone - niektórzy z nich nie są przekonani do nowych rozwiązań i preferują rozwiązania dobrze rozpoznane.
Wymagane zmiany na wczesnym etapie inwestycji
Jeśli jednak inwestorzy decydują się na montaż urządzeń takich jak pompy ciepła, powinni uwzględnić już na etapie początkowym procesu inwestycyjnego. Zwracają na to uwagę producenci urządzeń.
“Większość inwestorów na dziś próbuje stosować dotychczasowe rozwiązania w budynkach, które zamierzają wybudować lub budują. Niestety, nie wszystkie z tych rozwiązań nadają się do współpracy z pompami ciepła, gdyż wymagają za wysokich parametrów pracy, co znacznie komplikuje późniejszy proces implementacji pompy ciepła do takiego obiektu” - podkreśla Maciej Ferdek z Mitsubishi Electric.
Eksperci wskazują m.in. na konieczność zmiany sposobu obliczania pojemności zbiorników c.w.u. w ślad bowiem za instalacją pompy ciepła i charakterystyką jej pracy użytkowanie podlega istotnej zmianie. Dotychczasowe standardy obowiązujące w budynkach komercyjnych (hotele, restauracje biurowce), w których mieliśmy do czynienia zwykle z podgrzewaczami przepływowymi, nie uwzględniały oszczędności z tytułu korzystania z rozwiązań energooszczędnych, jak pompy ciepła.
Oszczędność energetyczna
Koszty ogrzewania są coraz ważniejsze dla przyszłych nabywców nieruchomości. Fakt powinien zatem zainteresować deweloperów i inwestorów indywidualnych.
“Podejście do inwestycji zmieni się na pewno, gdyż oszczędności, które można wygenerować z tytułu zastosowania nowych niskotemperaturowych rozwiązań są znaczące, a za dwa do trzech lat pierwszym pytaniem każdego, kto będzie się decydował na zakup biura, domu czy też mieszkania będzie: “ile zapłacę rocznie za ogrzewanie?” - podkreśla Maciej Ferdek z Mitsubishi Electric.
Właściwy dobór urządzenia
Jak zatem powinien wyglądać właściwy dobór systemu z pompą ciepła jako źródłem ciepła?
Kwestia ta wynika z czynników takich jak rodzaj nieruchomości, strefa klimatyczna, w której będzie pracować urządzenie czy zapotrzebowanie na ciepło w budynku.
Warto odpowiedni dobór urządzenia powierzyć sprawdzonym specjalistom. Z reguły wiąże się to z przeprowadzeniem gruntownego audytu energetycznego na inwestycji. Firm wykonawczych specjalizujących się w instalacjach pomp ciepła jest coraz więcej na rynku. Wiedza specjalistyczna wymagana jest także na etapie użytkowania budynku. Wtedy to konieczne są okresowe przeglądy i prace konserwacyjne. Ponadto sama eksploatacja urządzenia wymaga posiadania sporej dawki wiedzy nt. oszczędzania energii czy też ustawień w zakresie zadawanych parametrów temperaturowych.
Źródło: Globenergia, Mitsubishi Electric.