Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?

Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, zatem są one przyjazne dla środowiska. Unia Europejska wspiera proekologiczną politykę, dlatego też większość krajów członkowskich wprowadziło dofinansowanie do tego typu projektów.

W Polsce system dofinansowań nie jest jeszcze tak rozwinięty jak np. w sąsiednich Czechach ale mimo to funkcjonuje obecnie kilka źródeł wspomagających potencjalnych inwestorów. Są to:

 

1. Fundusz Termomodernizacji i Remontów

Od 19 marca 2009 roku funkcjonuje "Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów", umożliwiająca ubieganie się o tzw.premię termomodernizacyjną. Beneficjentami są m.in. osoby fizyczne posiadające budynki mieszkalne. Wysokość premii to 20% wykorzystanego kredytu. Ustala się ją na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego. Kwota nie może jednak przekroczyć 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. 

 

2. Samorząd gminny i powiatowy

Dofinansowanie z tego źródła umożliwiła ustawa "Prawo Ochrony Środowiska" z 21 grudnia 2010 roku. W ustawie nie określono trybu udzielania dotacji ani sposobu jej rozliczania, dlatego też każdy samorząd ustala je we własnym zakresie.

 

3. Umowy z firmą Esco

Inwestycja w formule Esco odbywa się za pośrednictwem firm oferujących usługi eksperckie w zakresie energetyki. Odbywa się to poprzez finansowanie projektów energetycznych przez tzw. stronę trzecią. Dużą zaletą jest fakt, że umowa opiera się na efekcie energetycznym, dając gwarancję oszczędności a przy tym nie wymaga angażowania własnych środków.

 

Źródło: eko&dom