Jak wybrać pellet? Najważniejsze informacje

pellet

Jak dokonać właściwego wyboru pelletu? Współcześnie staje się on coraz bardziej popularnym paliwem do systemów grzewczych. Właściciele domów, samorządy i placówki użyteczności publicznej coraz częściej sięgają po ten rodzaj opału, dostrzegając wiele korzyści z jego stosowania. Te korzyści obejmują aspekty estetyczne użytkowania, oszczędności finansowe oraz realizację idei proekologicznych. Jednak osiągnięcie tych celów zależy w dużej mierze od jakości używanego pelletu. Warto zrozumieć, że to nie cena, a jakość pelletu może stanowić kluczową różnicę. Dlatego też, jak wybrać pellet wysokiej jakości i zapewnić sobie skuteczne i efektywne ogrzewanie?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
pellet

Podziel się

Pierwszym i kluczowym aspektem, którym powinni kierować się użytkownicy pieców zasilanych pelletem, jest sprawdzenie, jaki rodzaj tego paliwa jest zalecany do danego urządzenia. Niezbędne informacje w tej kwestii znajdują się na tabliczce znamionowej pieca. Warto również zasięgnąć porady specjalisty, który instaluje piec, aby dowiedzieć się, gdzie najlepiej i najbliżej można nabyć odpowiedni pellet. Taki fachowiec będzie również w stanie wyjaśnić, jak interpretować symbole umieszczone na etykiecie produktu, wskazać na istotne czynniki do uwzględnienia podczas pierwszego dozowania paliwa oraz jakie rezultaty można oczekiwać.

Kolejnym ważnym krokiem jest wystrzegania się pokusy zakupu pelletu w związku z okazjami, promocjami, czy specjalnymi ofertami handlowymi. Najlepiej jest inwestować w pellet pochodzący od renomowanych producentów, posiadających odpowiednie certyfikaty. Choć może być on nieco droższy, to zapewnia pewność, że piec będzie pracować efektywnie i bezproblemowo. Najbardziej pewne źródło pelletu to oryginalne worki z odpowiednimi oznaczeniami. Na tych workach znajdują się stałe informacje o producencie oraz klasie produktu, co ułatwia identyfikację i zapewnia pewność co do jakości.

Pellet - sprawdź jego skład!

Zdarza się, że konsumenci indywidualni mogą być nieco zagubieni, jeśli chodzi o wygląd odpowiedniego pelletu do swojego kotła, i łatwo ulegają pokusie, gdy oferowany jest im pellet o dłuższych granulkach (12 mm), które są zazwyczaj przeznaczone dla przemysłu. Innym przykładem jest wybór pelletu o ciemniejszym odcieniu, co może wskazywać na jego zanieczyszczenie, gdzie oprócz drewna mogą znajdować się niepożądane dodatki.

Po dokładnym sprawdzeniu etykiety na opakowaniu z pelletem ważne jest również dokładne przyjrzenie się samym granulkom. Nawet jeśli są one pakowane w worki, to niezależnie od tego, w jakich workach są dystrybuowane, mogą stracić swoją jakość w wyniku niewłaściwego przechowywania. Klienta powinno niepokoić nie tylko nietypowy kolor granulek, przy czym nie ma znaczenia, czy jest to odcień ciemny czy jasny, ponieważ może to wynikać z różnic w surowcu lub procesie technologicznym. Równie istotne jest zauważenie zbyt dużej łamliwości pelletu, która może prowadzić do obecności drobin i pyłu. Należy zwrócić uwagę, że obecność pyłu jest szczególnie niepożądana, ponieważ może to zanieczyszczać miejsce, w którym przechowywany jest pellet, a także może dostawać się do organizmu osób obsługujących zasobnik, co może prowadzić do niekontrolowanego spalania.

Zwróć uwagę na popiół 

Kolejnym wskaźnikiem, który może wskazywać na niższą jakość stosowanego przez nas pelletu drzewnego, jest kolor i struktura pozostałego popiołu. Pellet drzewny, jako produkt pochodzenia drzewnego, powinien prawie całkowicie spalić się podczas procesu spalania. Po spaleniu ton pelletu pozostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu, który charakteryzuje się lekkością oraz jasnoszarą barwą. Ten popiół można wykorzystywać jako nawóz do roślin w prywatnym ogrodzie. W przeciwieństwie do innych paliw, takich jak węgiel, nie wymaga on dodatkowego składowania pozostałości po procesie spalania w domu.

Uważaj podczas transportu

Warto podkreślić i przypomnieć użytkownikom kotłów na pellet, że nawet najwyższej jakości opał może ulec niekorzystnym zmianom w wyniku transportu i przechowywania w nieodpowiednich warunkach. Choć worki stanowią pewne zabezpieczenie przed wilgocią i nadmiernym nasłonecznieniem, to jednak nie zapewniają pełnej ochrony.

Pellet drzewny należy chronić przed działaniem wody. Należy unikać przechowywania go w piwnicach lub na strychach, które nie są odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Mokry opał nie tylko spala się nieskutecznie i nie dostarcza oczekiwanej ilości ciepła, ale także może prowadzić do poważnych uszkodzeń podajnika i kotła.

Choć ogrzewanie pelletem może być ekonomiczne, przyjazne dla środowiska i komfortowe, to jednak wymaga rozważnego podejścia. Zakup tańszej partii pelletu może wydawać się atrakcyjny z perspektywy oszczędności, zwłaszcza gdy przeliczamy to na cały sezon. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że tańszy, niższej jakości pellet może mieć niższą wartość kaloryczną, co wpłynie na efektywność ogrzewania.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.