Jak wykończyć lub odświeżyć ściany w mieszkaniu? Koszty i instrukcje

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Wykończenie ścian i sufitów w mieszkaniach, czy domach to istotny etap aranżacji. W przypadku mieszkań nowych i stanów deweloperskich ściany są pokryte Tynkiem. Najczęściej są to tynki gipsowe w pomieszczenia suchych, a w przypadku łazienek albo pomieszczeń w których występuje woda są to tynki cementowo - wapienne zatarte na ostro. Często na tynki położone są jeszcze gładzie nakładane natryskowo (przemysłowe). Nieco bardziej skomplikowana sytuacja dotyczy mieszkań z rynku wtórnego.

Po pierwsze - stan ścian

Od stanu ścian i ich pokrycia zależy kolejność i zakres prac wykończeniowych lub remontowych. Aby sprawdzić stan faktyczny przygotowanych ścian należy użyciu lampy halogenowej oraz długiej łaty. Trzeba bowiem sprawdzić wszystkie kąty wewnętrzne i zewnętrzne i zidentyfikować ewentualne ubytki gładzi. Pamiętajmy, że prace przy gładzi szpachlowej wiążą się z dużym zapyleniem pomieszczenia i to od nich zależy końcowy efekt. Liczy się więc precyzja i jakość wykonania gładzi. Po położeniu gładzi i wyszlifowaniu ścian, pomieszczenia należy koniecznie bardzo dobrze odkurzyć, uzupełnić ewentualne niedokładności widoczne przy oświetleniu lampą halogenową oraz całość pokryć warstwą gruntu. Bardziej pracochłonny i dłuższy jest remont ścian w mieszkaniach z rynku wtórnego, lub po prostu takich, w których już wykonywano wcześniej pewne zabiegi wykończeniowe. Najważniejszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć przed remontem jest to w jakim stanie są ściany, czyli jakiego rodzaju farby wcześniej używano. Aby to sprawdzić należy dokładnie przeglądnąć ściany używając do tego szpachelki w celu naruszenia wierzchniej warstwy ściany. Jeżeli farba schodzi płatami a pod jej powierzchnią występują pęknięcia i zarysowania, to należy się liczyć z pracą polegającą na zerwaniu/ zeskrobaniu farby z całej powierzchni ścian. Można to wykonać również wodą i gąbką z szarym mydłem. Czasami ta metoda jest lepsza i szybsza od tej na sucho.

Jakimi farbami wcześniej malowano?

Jakich farb wcześniej użyto? Jak sprawdzić, czy ściany pokryte są farbą emulsyjną czy kredową? Najłatwiej w paru miejscach na ścianie oprzeć o ścianę czy sufit mokrą tkaninę. Jeśli farba schodzi łatwo barwiąc tkaninę na kolor ściany to z pewnością mamy do czyniema z farba kredową. Taka sytuacja może być powszechna w mieszkaniach w starych kamienicach. Pomimo szerokiej oferty chemii budowlanej, nie ma środka gruntującego, który odpowiednio zabezpieczy farbę kredową. Należy ją więc zmyć ze ściany, lub wręcz zeskrobać jej warstwę aż do tynku. Jeśli istniejące warstwa wykończenia wykonywana była farbą emulsyjną, odświeżanie jej będzie dużo prostsze. Tę prostą czynność niejednokrotnie wykonujemy, pokrywając ścianę warstwa gruntującą i kolejnymi warstwami farm emulsyjnych, po wcześniejszej reparacji ich powierzchni.

Podczas odświeżania ścian pamiętaj!

  • Dokładnie zabezpiecz podłogi, meble
  • Oklej okna
  • Wykonaj drobne prace reparacyjne, wypełnij ubytki ( Grubość takiej pojedynczej, nakładanej warstwy tynku powinna wynosić 0,5 - 4cm miejscowo. Górna wartość dotyczy dużych pęknięć, zarysowań, inne ubytków)
  • Wcześniej malowane powierzchnie można wzmocnić gipsem szarym. Możesz go tez użyć do osadzenia narożników metalowych. Jest stosowany pod gładź.
  • W razie konieczności położenia gładzi, wykonuj tę czynność dwu, lub trzykrotnie. Dopiero ostatnią warstwę należy szlifować mechanicznie i gruntować.
  • Gruntując miejscowo remontowaną powierzchnie wybieraj grunt głęboko penetrujący
  • Przed malowaniem dokładnie odkurz ściany
  • Maluj dwukrotnie do uzyskania pełnej kolorystyki ścian

Ceny prac wykończeniowych wraz z materiałami

Skrobanie i mycie ścian 7-9 zł m2
Zrywanie starych tapet, zmywanie warstwy kleju 3-5 zł m2
Gruntowanie 1,5-3,0 zł/m2
Osadzanie narożników metalowych pod gładź 4-8 zł/mb
Tynki gispowe reparacyjne miejscowe 25-30 zł m2
Wykonanie gładzi 35-48 zł/m2
Malowanie na biało 15-18 zł/m2
Szacunkowe koszty prac remontowych [zł netto]. Ceny nie stanowią oferty handlowej i są cenami orientacyjnymi. Źródło: Redakcja Termomodernizacja Pewne prace remontowe, jak odświeżenie i malowanie ścian jest bardzo proste. Nie wymaga dużej ilości sprzętu, a daje mnóstwo satysfakcji. W czasach dostępności do produktów wydajnych, trwałych i łatwych w aplikacji, wykonując takie prace samodzielnie można też zaoszczędzić na kosztach robocizny. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w lepszej jakości materiały: farby czy szpachle, lub po prostu na ciekawe dodatki do odświeżanego wnętrza!

Zobacz również