Jakie będą klasy energetyczne budynków? Czy certyfikat energetyczny jest obowiązkowy?

Od roku 2024 każdy budynek w Polsce będzie mieć własną klasę energetyczną (w zakresie od G do A+). Co więc nas czeka? Kwestię tę w odcinku programu Energia i Budynek na kanale GLOBENERGIA tłumaczy Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Rozmowę poprowadził Jarosław Guzal, redaktor naczelny portalu Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
klasy energetyczne

Podziel się

Po co nam świadectwo energetyczne i do jakich standardów będziemy dążyli? Ekspert objaśnia korzyści z posiadania takiego dokumentu i czy rzeczywiście jest on obowiązkowy.

W 2023 r. wprowadzono nowe przepisy dotyczące certyfikacji energetycznej budynków w Polsce. Świadectwo energetyczne stało się obowiązkowe nie tylko dla nowo zbudowanych domów i mieszkań, ale również dla istniejących nieruchomości, które są przedmiotem sprzedaży lub wynajmu. Świadectwa energetyczne są ważne przez 10 lat od dnia ich sporządzenia. Dodatkowo świadectwa wydane przed dniem wejścia w życie nowej ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają swoją ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Certyfikacja i klasy energetyczne

Certyfikacja energetyczna budynków to dokument, który informuje o efektywności energetycznej danego obiektu. Certyfikat zawiera informacje takie jak zapotrzebowanie na energię, emisje CO2 oraz zalecenia dotyczące ewentualnych modernizacji energetycznych.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, certyfikację energetyczną regularnie się aktualizuje, aby dostosować ją do nowych standardów i technologii.

Zapraszamy do seansu najnowszego odcinka! Ekspert wyjaśni wiele nurtujących nas kwestii związanych z charakterystyką energetyczną budynków, m.in.:

- Czy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wszystkich typów nieruchomości?

- Jakie są konsekwencje dla właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają ważnego świadectwa energetycznego?

- Czy wprowadzenie nowych przepisów wpłynęło na koszty związane z certyfikacją energetyczną?

- Jaki kształt będą miały klasy energetyczne budynków?

Zobacz również