Jakie ogrzewanie wybrać? Zobacz na co stawiają Polacy!

Wybór źródła ciepła podyktowany jest wieloma czynnikami, ale w gruncie rzeczy nie mamy ich do wyboru bardzo dużo. Świadczą o tym m.in. wyniki programu Czyste Powietrze. Polacy wnioskują głównie o trzy urządzenia grzewcze. Jakie? Skąd się bierze brak popularności innych rozwiązań? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Program Czyste Powietrze

Podziel się

Na początku przyjrzyjmy się popularności poszczególnych źródeł ciepła w programie od początku 2022 r. Doskonale widać początkowy drastyczny wzrost wniosków o pompy ciepła. W 2023 r. jednak nastąpił pewien spadek zainteresowania, o czym szerzej pisaliśmy o tym w materiale Spada popularność pomp ciepła w programie Czyste Powietrze?!

Mamy więc pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe i kotły na biomasę, a co z pozostałymi? W ciągu całej historii trwania programu Czyste Powietrze można wyróżnić cztery inne źródła ciepła, o które znaczna liczba wniosków wpływała do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Są to kotły węglowe, systemy ogrzewania elektrycznego, węzły cieplne i kotły olejowe. Na te pierwsze nie można składać wniosków od początku 2022 r., co jednak nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu stanowią one 10% łącznej liczby wnioskowanych źródeł ciepła. Skąd to wiemy?

Struktura źródeł ciepła w programie

Operatorzy programu Czyste Powietrze na swojej stronie internetowej zamieszczają statystyki, z których wynika, że na ostatni dzień czerwca 2023 r. złożono wnioski o 557 337 urządzenia grzewcze. Podano także udział procentowy poszczególnych z nich. Tak oto prezentuje się struktura poszczególnych źródeł ciepła od 19.09.2018 r. do 30.06.2023 r.:

  • 37% kondensacyjne kotły gazowe,
  • 28% powietrzne pompy ciepła,
  • 19% kotły na biomasę,
  • 10% kotły węglowe,
  • 4% gruntowe pompy ciepła,
  • 2% systemy ogrzewania elektrycznego,
  • 0,28% węzły cieplne,
  • 0,12% kotły olejowe.

W przeliczeniu na liczby wychodzi, że wniosków na kotły węglowe wpłynęło ponad 55 tys. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast kotły olejowe - raptem 669 wniosków. A które urządzenia wypadły najlepiej?

W całej historii działania programu Czyste Powietrze najwięcej złożono wniosków o kotły gazowe ponad 206 tys., co nie może dziwić ze względu na cenę urządzenia i niskie ceny gazu, które ustawowo reguluje się w Polsce. O pompy ciepła składano wniosek ok. 178 tys. razy, a to również jest bardzo dobrym wynikiem.

Czyste Powietrze bez wymiany źródła ciepła?

Część z nas zapewne zastanawia się czy z programu można skorzystać, gdy ma się efektywne źródło ciepła lub kocioł klasy 5. Odpowiedź brzmi: tak. Dla tego rodzaju beneficjentów przewidziana jest opcja 3 dotacji w obrębie poszczególnych poziomów dofinansowania. Inwestycja ta może obejmować:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
  • wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audytu energetycznego, dokumentacji projektowej, ekspertyz.

Dlatego też łącznie wniosków w programie jest więcej, jak i również z tego powodu na stronie Czystego Powietrza znajduje się jeszcze jedna statystyka. Chodzi o liczbą wniosków o dofinansowanie termomodernizacji. Przypomnijmy, że w obrębie jednego wniosku można ubiegać się zarówno o wymianę źródła ciepła, jak i na inne działania dotowane przez program. Stan na 30.06.2023 r. wskazuje, że 318 533 wniosków złożono na termomodernizację, z czego na kompleksową (dostępną od początku 2023 r.) 21 910 szt. Będziemy więc się przyglądać kolejnym miesiącom i będziemy informować, czy liczba łączonych inwestycji będzie rosła. 

Źródło: Program Czyste Powietrze.

Zobacz również