Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Porady eksperta

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej wybór odpowiedniego modułu stanowi kluczową decyzję. W dzisiejszych czasach, gdy rynek oferuje mnóstwo różnych technologii, wybór jednego konkretnego modelu może być trudny. Niemniej jednak, Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, podkreśla istnienie uniwersalnych zasad, które powinny kierować naszym wyborem. Jakie więc panele fotowoltaiczne wybrać?

Podziel się
Niejednokrotnie podkreślamy, że fotowoltaika na stałe wpisała się w obraz ulepszeń, które mogą iść w parze z termomodernizacją. Świadczy o tym przede wszystkim program Czyste Powietrze, program Termo, czy od najnowszej wersji Mój Prąd. Ten ostatni śmiało można nazwać programem termomodernizacyjnym, ponieważ upoważnia do otrzymania dotacji na montaż pompy ciepła, gdy nie kwalifikujemy się do programu Czyste Powietrze. Przykładem jest m.in. wymiana kotła gazowego czy nowego kotła na paliwo stałe. Dlatego w najnowszym materiale skupimy się na odpowiednim wyborze paneli, ponieważ nie jest to takie oczywiste!
Intuicja podpowiada, że większa moc panelu oznacza większe uzyski energetyczne. Jednak takie podejście jest nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Lepszym rozwiązaniem jest wybór paneli o mniejszych mocach, które są tańsze. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zamontowania większej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, jeśli mamy dużą powierzchnię dachową, warto rozważyć zakup paneli fotowoltaicznych o nieco niższej sprawności niż maksymalnie dostępna na rynku.
Taka decyzja również będzie bardziej korzystna cenowo. W tym przypadku będziemy mogli zainstalować większą instalację, która może mieć mniejszą sprawność na poziomie pojedynczego modułu, ale sumarycznie wydajność modułów fotowoltaicznych będzie porównywalna. Dzięki takiemu podejściu ograniczymy koszty zakupu, a jednocześnie zyskamy wydajną instalację fotowoltaiczną.
Panele fotowoltaiczne - czy wygląd jest ważny?
Warto skupić się na kwestii wyglądu modułu fotowoltaicznego, choć może wydawać się to trywialne. Czy rzeczywiście potrzebujemy modułów full black, które prezentują się elegancko, ale są znacznie droższe niż standardowe? Panele fotowoltaiczne z czarnym podkładem mają tendencję do przegrzewania się, co znacząco wpływa na ich wydajność. Co więcej, wraz z upływem czasu panele fotowoltaiczne typu full black mogą utracić swój estetyczny wygląd, gdyż pojawiają się na nich odbarwienia.
Z tego powodu warto rozważyć zakup modułów o białym podkładzie, ciemnej ramie i czarnych ogniwach, co pozwoli nam zachować równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Takie panele fotowoltaiczne nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale również efektywnie redukują ryzyko przegrzewania się, co przekłada się na wyższą wydajność naszej instalacji. Dzięki temu osiągniemy odpowiednią jakość i estetykę bez ponoszenia zbędnych kosztów związanych z modułami full black.
Ostateczny wybór powinien być zgodny z naszymi priorytetami. Jeśli ceni się estetykę i jesteśmy skłonni zainwestować więcej w moduły fotowoltaiczne full black, to taka opcja także jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że istnieją rozwiązania, które łączą elegancki wygląd z wydajnością i bardziej przystępną ceną, co może okazać się bardziej opłacalne dla naszej instalacji fotowoltaicznej.
- Zobacz również: Fotowoltaika – jak wybrać firmę instalacyjną?
Połączenia instalacji fotowoltaicznej
Często pomijamy detale takie jak połączenia w instalacji fotowoltaicznej. Producentom paneli fotowoltaicznych i inwerterów zdarza się polecać specyficzne złącza lub kilka rodzajów w instrukcjach montażu. Niemniej jednak, optymalnym wyborem pod względem bezpieczeństwa i wydajności są oryginalne złączki MC4. Konektory MC4 są najpopularniejszymi złączami stosowanymi do połączenia poszczególnych elementów instalacji po stronie DC. Zgodnie z zaleceniem Bogdana Szymańskiego, warto również upewnić się, czy wielkość prądów na module jest zgodna z prądami na falowniku. Innymi słowy, należy odpowiednio dobrać falownik do wydajności instalacji. Zasada ta mówi, że moc inwertera powinna być zbliżona do wartości prądu stałego generowanego przez panele fotowoltaiczne.
Innowacyjne panele fotowoltaiczne - czy warto poczekać?
Podczas zakupu paneli fotowoltaicznych często możemy natknąć się na pojęcie gwarancji liniowej, która określa deklarowany spadek wydajności modułu wraz z upływem czasu. Oczywiście preferowany jest jak najmniejszy spadek sprawności w długim okresie użytkowania. Według Bogdana Szymańskiego, dobry panel fotowoltaiczny powinien zachować sprawność na poziomie 85-90% sprawności początkowej po 25 latach użytkowania.
Warto jednak zwrócić uwagę na typ modułu, z którym mamy do czynienia. W przypadku modułów typu N, wydajność będzie się utrzymywać na wyższym poziomie niż w przypadku modułów typu P. Mimo to, różnice między nimi są niewielkie. W ostatnich latach technologia modułów typu N dynamicznie się rozwija, co przekłada się na ich wyższą sprawność i coraz bardziej przystępne ceny. Panele fotowoltaiczne N-type, oprócz mniejszego spadku wydajności w czasie, charakteryzują się wieloma innymi zaletami.
Czy warto więc zaczekać na rozwój tego rodzaju modułów i innych nowoczesnych technologii fotowoltaicznych, takich jak perowskity? Według eksperta nie jest to najlepszy pomysł. Na rynku stale pojawiają się nowe produkty reklamowane jako rewolucyjne. Czekanie na ten jedyny, przełomowy model panelu fotowoltaicznego może być czasem marnotrawstwem. Opracowanie i masowa produkcja nowej technologii wymagają wielu badań i analiz, co może potrwać wiele lat. To samo dotyczy ogniw perowskitowych, które choć pojawiły się na rynku jakiś czas temu, wciąż nie są wykorzystywane na szeroką skalę. Badania nad nimi wciąż trwają, i choć są obiecujące, nie wiadomo jeszcze, czy kiedykolwiek staną się dominującą technologią w branży fotowoltaicznej.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Ekspert radzi
Bogdan Szymański podkreśla, że większość zmian w dziedzinie fotowoltaiki ma charakter ewolucyjny, co oznacza, że następują stopniowo. Chociaż pojawiają się coraz to nowsze technologie na rynku, różnice między nimi są niewielkie. To sugeruje, że rozwój tej branży jest oparty na sukcesywnym doskonaleniu istniejących rozwiązań, zamiast na rewolucyjnych zmianach. W ten sposób producenci paneli fotowoltaicznych skupiają się na ciągłym poprawianiu wydajności, niezawodności i dostępności technologii fotowoltaicznych. Taki stopniowy postęp sprzyja stabilnemu rozwojowi sektora energii odnawialnej i zachęca do coraz szerszego wdrażania rozwiązań fotowoltaicznych w praktyce.
“Osobiście wybrałbym moduł, który ma najlepszy stosunek ceny do technologii. Obecnie pewnie będzie to jeszcze mono-PERC. Pod koniec bieżącego roku pewnie będzie to moduł N-type TOPCon” - podsumowuje wiceprezes SBF Polska PV.
Wybór odpowiedniego modułu fotowoltaicznego zależy od wielu istotnych czynników. Wśród nich wymienione przez eksperta aspekty są kluczowe dla prawidłowego zaprojektowania instalacji. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego instalatora, który pomoże nam upewnić się, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Dzięki wsparciu profesjonalisty będziemy pewni, że instalacja będzie zoptymalizowana pod względem parametrów technicznych i ekonomicznych, a nasza inwestycja przyniesie oczekiwane efekty.
Źródło: GLOBENERGIA.