Kiedy wymienić źródło ciepło, a kiedy ocieplić dom? Skąd wziąć na to pieniądze?

Decyzja o termomodernizacji jest przede wszystkim podyktowana względami finansowymi. Część z nas nie może sobie pozwolić z tego powodu. Nawet pomimo dotacji, które często wymagają wkładu własnego i są przyznawane na zasadzie refundacji środków po wykonanych pracach. Oprócz kwestii finansowych musimy liczyć się także z pogodą, porami roku, ale i z odpowiednią kolejnością termomodernizacji.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
koszty ogrzewania w 2024 roku źródło ciepła

Podziel się

  • Dotacja w programie Czyste Powietrze to nie wszystko! Możemy skorzystać również z prefinansowania i specjalnego kredytu.
  • Termomodernizację należy przeprowadzić poza sezonem grzewczym. W przypadku wykonania ocieplenia warto też pamiętać o tym, aby temperatura powietrze mieściła się w granicach 5-30°C. Oczywiście żadnego deszczu!
  • Kolejność działań modernizacyjnych ma znaczenie! Na zakończenie zawsze powinno być urządzenie grzewcze.

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii finansowych. Jeżeli mamy odpowiednio niskie dochody, to możemy w programie Czyste Powietrze otrzymać nawet 135 tys. złotych (+1,2 tys. złotych na audyt energetyczny). Tak wielka dotacja jest w stanie pokryć 100% kosztów kompleksowej termomodernizacji. Każdy chcący przeprowadzić tego typu inwestycję musi się liczyć z naprawdę dużym wydatkiem. Ocieplenie domu i montaż pompy ciepła to koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dotacja w ramach Czystego Powietrze ma jednak opcję prefinansowania – wówczas część środków przekazywana jest firmie wykonawczej w formie zaliczki.

“Pozostała do wypłaty część dotacji może zostać wypłacona na rachunek wykonawcy lub beneficjenta (jeśli faktura została opłacona)” – czytamy na stronie programu Czyste Powietrze.

Prefinansowanie i Kredyt w programie Czyste Powietrze

Z prefinansowania na termomodernizację może skorzystać beneficjent Programu Czyste Powietrze, który kwalifikuje się na poziom podwyższony lub najwyższy. Jest też Kredyt Czyste Powietrze, który w skrócie działa tak, że dotacja idzie na spłatę kredytu, który zaciągamy w banku, który współpracuje z NFOŚiGW. Szczegóły znajdziesz w artykule: Jakie banki udzielają dotacji na termomodernizację w 2024 roku? Nie można też zapomnieć, że sama dotacja ma swoje intensywności, czyli najwyższy procent kosztów inwestycji, który może pokryć dofinansowanie. Dodatkowo kwoty wyszczególnione w programie są kwotami netto, a więc należy do nich doliczyć podatek VAT.

Kiedy przeprowadzić termomodernizację?

Kiedy najlepiej ocieplić dom, wymienić okna i drzwi, a także wymienić źródło ciepła? Najlepiej w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, kiedy jest słonecznie i nie ma opadów. Zima źle wpływa na montaż izolacji. Wymiana źródła ciepła lub okien w takich warunkach powinna być co najwyżej koniecznością związaną z poważnymi uszkodzeniami. Eksperci budowlani odradzają również ocieplanie domu na temperaturach powyżej 30°C, kiedy niektóre kleje mogą nie zastygać odpowiednio szybko. Warto w tych kwestiach zdać się na firmy, które mają bogate doświadczenie, ale też nie bójmy się pytać i interweniować, jeśli nadeszła sytuacja wzbudzi nasze wątpliwości. Niemniej jednak zimą można zamówić materiały i niezbędne elementy instalacyjne, ponieważ często poza sezonem są tańsze. Warunek jest jednak taki, że mamy miejsce, aby je przechować. 

Odpowiednia kolejność termomodernizacji

Jeśli planujesz termomodernizację, rozpocznij od ocieplenia ścian. To pozwoli ci zaoszczędzić znaczne środki na ogrzewaniu. Przed wymianą źródła ciepła warto zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Jest to istotne, ponieważ nowe urządzenie grzewcze, które planujesz zakupić, będzie miało mniejszą moc, co wpłynie na jego cenę. 

Dodatkowo, gdybyśmy najpierw wybrali nowy kocioł lub pompę ciepła, a dopiero potem zainwestowali w ocieplenie budynku, moglibyśmy skończyć z przewymiarowanym urządzeniem. Nie jest to korzystne dla efektywności działania urządzenia, zwłaszcza w przypadku pompy ciepła, której sprężarka ma ograniczoną żywotność mierzoną ilością cykli włączeń. Nadmiernie duża pompa ciepła bez odpowiednio dużego bufora włączałaby się zbyt często, co nazywamy taktowaniem. Oczywiście kolejność ta nie ma uzasadnienia, jeśli termomodernizacja ogranicza się tylko do ocieplenia, wymiany okien i/lub drzwi, albo tylko do wymiany źródła ciepła. Pamiętajmy, że termomodernizacja zmienia naszą codzienność po zakończeniu prac, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję, aby jej później nie żałować.

Źródło: Termomodernizacja.pl, czystepowietrze.gov.pl

Zobacz również