Klimatyzacja jako element termomodernizacji? Czy mogę otrzymać na nią dofinansowanie?
Celem dobrze wykonanej termomodernizacji jest przede wszystkim generacja oszczędności. Często podkreślamy, że samo pojęcie termomodernizacji jest znacznie szersze. Lepsza izolacja przed ucieczką ciepła w zimie? Ta warstwa izolacji chroni latem przed napływem ciepła z zewnątrz. Pompa ciepła? Większość z nich może pracować w trybie rewersyjnym, czyli w obiegu odwróconym, a w efekcie działać jako klimatyzator! Bardzo podobna sytuacja jest z klasycznym klimatyzatorem.

Podziel się
W dalszym ciągu panuje przeświadczenie, że klimatyzator to burżuazyjna fanaberia. Nieraz można się spotkać z określeniem, że to wyrzucanie pieniędzy. Co więcej, często podnosi się kwestia, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest niezdrowe. W tym miejsce trzeba te informacje sprostować - to nie używanie klimatyzacji jest niebezpieczne, ale używanie jej w nierozsądny sposób i wtedy, gdy nie jest zadbana. Mowa oczywiście o klasycznym powietrznym klimatyzatorze. Niestety, ale nie mamy wpływu na jakość klimatyzacji w miejscach, do których chodzimy, ale we własnym domu jak najbardziej możemy o nią zadbać.
Co więcej, niektóre osoby nie powinny przebywać w budynkach, w których w ciągu upalnego dnia może pojawić się temperatura rzędu 30°C. W takim przypadku posiadanie i wykorzystanie klimatyzacji jest dla zdrowia korzystne. Tak więc dostęp do klimatyzacji ma znaczenie nie tylko dla komfortu.
Dofinansowanie do klimatyzatora?
Nie pierwszy raz piszemy o klimatyzatorach z funkcją grzania, czyli pompach ciepła typu powietrze-powietrze. Dzięki nim mamy możliwość zarówno dogrzania pomieszczeń w okresach przejściowych, gdy nie opłaca nam się rozpalać w kotle, jak i do chłodzenia w trakcie gorących dni. Na ten rodzaj pompy ciepła możemy otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. W uldze termomodernizacyjnej jest nieco inaczej. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek o interpretację indywidualną. Pozytywnie rozpatrzony przypadek przedstawiamy w materiale Klimatyzator z funkcją grzania – czy można odliczyć go w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Warto też pamiętać, że przy ogrzewaniu można to urządzenie potraktować jako takie, które wykorzystuje odnawialne źródło energii. Inne rodzaje pomp ciepła również mogą spełniać funkcję klimatyzacji - powietrzne pompy ciepła to chłodzenie aktywne (poprzez odwrócenie obiegu pompy ciepła), a gruntowe to chłodzenie pasywne (odbiór ciepła z gruntu).
Są to urządzenia dużo tańsze od innych pomp ciepła, a doliczając do tego możliwe dofinansowanie w programie Czyste Powietrze koszt jest naprawdę niski. Tak wygląda zestawienie pomp ciepła w programie:
Pamiętajmy, że pompy ciepła typu powietrze-powietrze (nazywane popularnie klimatyzatorami z funkcją grzania) muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego). Co więcej, w karcie produktu musi być zapis o tym, że jest to pompa ciepła, a nie klimatyzator.
Co więcej, na ten rodzaj pompy ciepła można otrzymać 4,4 tys. zł w programie Mój Prąd 5.0. Mamy więc możliwości, aby mniej za nią zapłacić. A co możemy zrobić, żeby płacić mniej za jej eksploatację? Posłużmy się przykładem.
Klimatyzacja lepiej działa punktowo
Załóżmy, że co godzinę do domu dostarczana jest jednostka ciepła. Jeśli klimatyzacja działa nieprzerwanie przez osiem godzin, musi usunąć osiem jednostek ciepła. Jednak, gdyby klimatyzacja nie działała, po ośmiu godzinach w domu prawdopodobnie zgromadziłoby się mniej ciepła niż teoretyczne osiem jednostek. Jest to spowodowane tym, że każdy dom ma swój limit ciepła, które może przyjąć - nie ogrzeje się do temperatury wyższej niż na zewnątrz.
Ponadto, gdy temperatura w domu wzrasta, proces wymiany ciepła spowalnia się i zatrzymuje w momencie osiągnięcia stanu równowagi temperaturowej. Innym argumentem za wyłączaniem klimatyzacji w czasie naszej nieobecności jest fakt, że w ekstremalnych temperaturach klimatyzacja chłodzi mniej skutecznie. Jej wyłączenie wtedy może zwiększyć ogólną wydajność całego systemu. W takiej sytuacji, klimatyzacja musiałaby usunąć mniejszą ilość ciepła z budynku i zużyć mniej prądu. Nawet, gdy jesteśmy w domu, to lepiej jest włączać klimatyzator co jakiś czas - wówczas przedstawione wyżej założenia również mają uzasadnienie.