Kocioł o podwyższonym standardzie w programie Czyste Powietrze w 2023 r.

W programie Czyste Powietrze możemy ubiegać się o dofinansowanie kotłów na pellet i na drewno. Co ciekawe - dotację można otrzymać zarówno na podstawowe wersje kotłów, jak i na te o podwyższonym standardzie. Co to dokładnie znaczy? Ile pieniędzy można otrzymać na kocioł o podwyższonym standardzie? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Kocioł o podwyższonym standardzie

Podziel się

Dzięki obecnym zasadom programu Czyste Powietrze, inwestorzy mają szansę na otrzymanie dofinansowania na wymianę dotychczasowego źródła ciepła - np. pieca węglowego - na ekologiczny kocioł na pellet drzewny lub kocioł zgazowujący drewno. Wybierając odpowiednie urządzenie i starając się o dotację, trzeba wziąć pod uwagę wymogi dyrektywy ekoprojektu - dzięki temu można uzyskać znacznie wyższe dofinansowania. Co cechuje kotły o podwyższonym standardzie?

Dlaczego warto zainstalować kocioł o podwyższonym standardzie?

Modele kotłów na pellet lub zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie zapewniają nie tylko mniejszą emisję spalin oraz pyłów, ale także wyższy komfort użytkowania w stosunku do tradycyjnych modeli. Parametry spalania są lepsze i przekładają się na czystsze spalanie paliwa i wyższą sprawność. Wyższa sprawność energetyczna urządzenia powoduje zmniejszenie zużycia opału i w konsekwencji obniżenie kosztów jego eksploatacji. Panujący od roku kryzys dobitnie nam pokazał, że najlepsza energia to ta zaoszczędzona. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup efektywnego źródła ciepła.

Należy podkreślić, że ekologiczne spalanie biomasy zmniejsza częstotliwość konieczności czyszczenia kotła i palnika, a także produkcję popiołu. Zgodnie z programem Czyste Powietrze, inwestorzy, którzy wybiorą takie urządzenie, mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Obie te korzyści z pewnością zachęcają do zakupu kotła o podwyższonym standardzie, jednak należy pamiętać, że do uzyskania deklarowanych parametrów sprawności i emisji, potrzebny jest lepszy opał. Nie wiesz na zwrócić uwagę przy okazji wyboru paliwa do kotła na biomasę? Informacje znajdziesz w poniższych artykułach:

Kocioł o podwyższonym standardzie - co to oznacza?

Kocioł o podwyższonym standardzie charakteryzuje się znacznie niższą ilością pyłów emitowanych w spalinach, bo tylko 20 mg/m3, podczas gdy kotły standardowe mają ich 40 mg/m3. Oprócz tego, te bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone są w wiele dodatkowych rozwiązań, które ułatwiają ich użytkowanie. Na ich liście znajdują się systemy i sterowniki:

 • automatycznego oczyszczania ze zgarniaczem szlaki,
 • automatyczne lub ręczne oczyszczanie wymiennika ciepła,
 • modulacji mocy palnika,
 • pracy kotła z sondą lambda.

Bez wątpienia, za kotły o podwyższonym standardzie trzeba zapłacić więcej, jednakże możliwości dofinansowania z programu Czyste Powietrze są zdecydowanie większe.

Dofinansowanie do kotłów na drewno i pellet 

W zależności od poziomu dofinansowania, kwota maksymalna dotacji znacznie się różni. Ile można otrzymać? 

1. Poziom podstawowy

 • 9 000 zł - kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
 • 9 100 zł - kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
 • 6 600 zł - kocioł zgazowujący drewno
 • 5 600 zł - kocioł na pellet drzewny

2. Poziom podwyższony

 • 14 700 zł - kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
 • 14 300 zł - kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
 • 11 700 zł - kocioł zgazowujący drewno
 • 9 700 zł - kocioł na pellet drzewny

3. Poziom najwyższy

 • 20 400 zł - kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
 • 20 400 zł - kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
 • 16 700 zł - kocioł zgazowujący drewno
 • 13 900 zł - kocioł na pellet drzewny

Inwestycja w kocioł o podwyższonym standardzie zwiększa dofinansowanie na kocioł zgazowujący drewno o 2400 zł na poziomie podstawowym, o 3000 zł na podwyższonym i o 3700 zł na najwyższym. Odpowiednio w przypadku kotła na pellet jest to 3500 zł na podstawowym, 4600 zł na podwyższonym i 6500 zł na najwyższym. 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zobacz również