Kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze – co nas czeka?

Czyste Powietrze efektywność energetyczna

Nie sposób podważyć efektów wprowadzenia programu Czyste Powietrze. Ponad 423 tys. podpisanych umów na prawie 7,5 mld zł to bez wątpienia znakomity wynik. Na konferencji prasowej nowy pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski zapowiedział, że program czekają pewne zmiany. Co się zmieni?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Czyste Powietrze efektywność energetyczna

Podziel się

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) został 8 września powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowiska pełnomocnika rządu ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków. Na oficjalnym wystąpieniu zapowiedział zmiany, które czekają program Czyste Powietrze.

Efektywność energetyczna budynków

Do zadań pełnomocnika dotychczas należała koordynacja programu, a od września jego obowiązki rozszerzono o efektywność energetyczną budynków.

“Pomimo tego, że program Czyste Powietrze został uruchomiony w roku 2018, już wtedy stał się kompleksowym programem, który również ma w swojej treści elementy, które mają poprawić efektywność energetyczną budynków” - zapewnia Paweł Mirowski.

Nowy pełnomocnik zapewnił, że program od samego początku był mechanizmem kompleksowym, który służy do finansowania termomodernizacji.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Już w IV kwartale Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i NFOŚiGW ogłoszą zmiany w programie Czyste Powietrze. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zmian, których celem jest dostosowanie go do zmieniających się dynamicznie warunków w Polsce. Paweł Mirowski wskazał kierunki, w których będzie rozwijał się program.

Większe dotacje 

Przede wszystkim urealnione zostaną wysokości kosztów kwalifikowanych w stosunku do obecnie panujących cen materiałów i urządzeń oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji. Jak powiedział Paweł Mirowski, program wdrożono we wrześniu roku 2018, od tamtej pory nie było waloryzacji kosztów kwalifikowanych. Mówiąc w skrócie: podwyższone zostaną dotacje. 

Dodatkowo wprowadzone będzie większe dofinansowanie w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji na podstawie audytu energetycznego. W takiej sytuacji można być pewnym oszczędności energii, co jest powodem wprowadzenia dodatkowej dopłaty. Zadaniem tego dodatku jest zachęcenie Polaków do szeroko zakrojonej termomodernizacji.

Czyste Powietrze stanie się popularniejsze?

Wiceprezes NFOŚiGW zapowiedział również podwyższenie progów dochodowych. Paweł Mirowski nie podał jeszcze kwot, ale zapowiedział, że szczegóły przedstawi na wspólnej konferencji z szefową MKiŚ Anną Moskwą i prezesem NFOŚiGW Przemysławem Ligenzą. Dzięki tej zmianie więcej Polaków będzie mogło przystąpić do programu.

Pojawi się możliwość złożenia dwóch wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Dzięki temu beneficjenci, którzy już skorzystali z dofinansowania np. na wymianę źródła ciepła, będą mogli złożyć kolejny wniosek np. na ocieplenie poddasza. 

Co istotne z punktu widzenia inwestora, przyspieszone będzie wypłacanie środków dla beneficjentów. Pełnomocnik Mirowski zapowiedział uproszczenia dotyczące rozliczania zadań finansowanych z programu. Docelowo ma to usprawnić działanie całego programu.

Co przyniosą te zmiany?

Nowe podejście do programu Czyste Powietrze łączy ze sobą kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne. Nie ma jednak możliwości na realizację założeń programu bez integracji budownictwa z odnawialnymi źródłami energii. Za sprawą rozszerzenia programu Paweł Mirowski spodziewa się znaczącego wpływu na:

  • poprawę efektywności energetycznej budynków,
  • możliwość dobór optymalnego źródła ciepła,
  • redukcję zużycia energii,
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego,
  • poprawę jakości powietrza,
  • polepszenie warunków życia i zdrowia Polaków,
  • poprawę jakości środowiska.

Do kiedy można składać wnioski?

Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program oferujący dofinansowanie szeroko pojętej termomodernizacji. Dzięki środkom z Czystego Powietrza możliwe jest finansowanie m.in. wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program rozpoczął się 19 września 2019 r., a natomiast wnioski o dofinansowanie można składać do końca 2027 r.

Jeśli interesują Cię inne formy wsparcia, to zapraszamy do artykułów, w których przedstawiamy dostępne w Polsce sposoby dofinansowania:

Źródło: NFOŚiGW.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.