Kominek i pompa ciepła – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Nikt obecnie nie jest w stanie zakwestionować, że pompa ciepła to najbardziej ekologiczny i najtańszy rodzaj ogrzewania. W przypadku powietrznych pompa ciepła występuje jednak problem z temperaturą dolnego źródła w trakcie mroźnych dni. Wówczas niezbędne jest dodatkowe źródło ciepła, które ogrzewa budynek, gdy na zewnątrz są bardzo niskie temperatury. Czy jako źródło szczytowe można wykorzystać kominek? Jak najbardziej! Oprócz kwestii energetycznej możemy zapewnić sobie przyjemny klimat, a sam kominek często stanowi ozdobę.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
kominek

Podziel się

Oczywiście pompy ciepła charakteryzują się już coraz szerszym zakresem temperaturowym działania. Nie zmienia to faktu, że jeśli inwestujemy w pompę ciepła do domu, w którym już jest kominek to warto go zostawić. Pozostawienie dotychczasowego kominka to swoistego rodzaju zabezpieczenie, dzięki któremu nawet w przypadku braku prądu lub awarii pompy możemy dostarczać ciepło do pomieszczenia. Warunkiem jest oczywiście, że technologia, w której wykonano kominek nie wymaga energii elektrycznej do obsługi. 

Nie bez znaczenia są koszty ogrzewania, ekologia i estetyka. Dla większości z nas przynajmniej jeden z tych aspektów jest kluczowy przy wyborze urządzenia. Co więc daje nam połączenie powietrznej pompy ciepła ze źródłem szczytowym w postaci kominka?

Kominek i pompa ciepła bazują na OZE

Pompę ciepła śmiało można nazwać najbardziej ekologicznym urządzeniem grzewczym obecnie na rynku, które w głównej mierze bazuje na odnawialnych źródłach energii. Najczęściej jest to energia aerotermalna, czyli ciepło z powietrza. Rzecz jasna ta energia pochodzi z promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi.

Istnieją kominki na różny rodzaj paliwa, ale najbardziej spopularyzowane są te na drewno. Drewno jako biomasa generuje zerową emisję CO2. Drzewo rosnąc pobiera dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, który następnie jest emitowany podczas spalania. Tym samym bilans jest zerowy. Zaletą drewna jako paliwa jest również wielokrotnie niższa niż w węglu zawartość siarki, która przedostaje się do atmosfery pod postacią SO2.

W takim układzie mamy więc do czynienia z ogrzewaniem bazującym na dwóch różnych nośnikach energii, które są zasobami odnawialnymi. Oczywiście istnieją różne sposoby połączenia, którym warto się przyglądnąć. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Sprawdź, jak zrobić to najlepiej! 

Czy warto połączyć pompę ciepła z kominkiem?

W przypadku, jeśli ogrzewamy budynek pompą ciepła ze źródłem szczytowym, układ taki nazywamy biwalentnym systemem ogrzewania. Jedną z możliwości jest wykorzystanie w tym celu właśnie kominka na drewno. Powody, dla których warto rozważyć takie połączenie są różne. Dla niektórych decydujące będą walory estetyczne, niektórzy go już posiadają lub nie mogą zastosować innego urządzenia. 

Charakterystyka pracy pompy ciepła powietrze-woda, która zależy bezpośrednio od temperatury na zewnątrz sprawia, że sama pompa bywa niewystarczająca do ogrzania budynku, lub jej wykorzystanie może być mniej ekonomiczne jak innego źródła. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie powinno się pompy ciepła przewymiarowywać, ponieważ zbyt duża jej moc generuje problem taktowania, czyli krótkotrwałego i częstego załączania się sprężarki. W efekcie tracimy przede wszystkim żywotność urządzenia. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: Pompy ciepła – trzy najczęstsze błędy instalacyjne.

Sposoby łączenia pompy ciepła i kominka

Co więc zrobić, chcąc uchronić się przed siarczystymi mrozami inwestując w hybrydowy układ z pompą ciepła? Pompę ciepła i kominek możemy podłączyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest rozgraniczenie obiegu ciepła z pompy i kominka. Przykładowo wytworzoną za pomocą kominka energię możemy ogrzewać grzejniki, a energię z pompy możemy podłączyć do ogrzewania podłogowego lub podgrzewać wodę użytkową.

Mniej opłacalnym i bardziej skomplikowanym rozwiązaniem na połączenie tych dwóch urządzeń jest ich działanie równolegle. Problematyczne jest utrzymanie wystarczająco niskiej temperatury wody na powrocie z instalacji grzewczej, co zapewnia prawidłową pracę pompy. Jeśli zależy nam na niekonwencjonalnym połączeniu, to dobrze skorzystać z fachowej pomocy projektantów instalacji c.o., aby przekonać się czy nasz pomysł ma uzasadnienie w naszym domu. 

Pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym

Czy pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym to dobre połączenie? Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że taki kominek jest bardziej wszechstronny niż kominek powietrzny. Może m.in. podgrzewać c.w.u. czy zasilać instalację grzejnikową. Jednak, aby zasilić i bezpiecznie korzystać z kominka z płaszczem wodnym i z pompy ciepła konieczny jest dostęp do energiii elektrycznej. W przypadku kominka powietrznego ciepło transportowane jest siecią kanałów po budynku, albo jest bezpośrednio oddawane do pomieszczenia, w którym urządzenie się znajduje. 

Jeżeli braknie prądu, to oba systemy przestaną działać. W przypadku kominka, w którym w tej samej chwili spalane jest drewno tworzy się zagrożenie przegrzania systemu i awarii. Gdyby taka sytuacja zdarzyła się zimą, to dom zostaje bez dostaw ciepła.

Problem braku prądu może zniwelować fotowoltaika, jeśli może działać w systemie off-grid. Wówczas powinniśmy się zastanowić nad tym, czy kominek z płaszczem jest nam potrzebny jako źródło szczytowe, czy może lepiej zdecydować się na kominek powietrzny. 

Lepszy kominek powietrzny?

Istnieje także różnica pomiędzy pracą pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym. Pompa opiera się na układach zamkniętych i ciśnieniowych, a kominki zazwyczaj działają w układach otwartych. Połączenie obu jest możliwe, ale generuje pewne niedogodności. Potrzebny jest dodatkowy wymiennik ciepła, na którym powstają straty ciepła, co obniża sprawność całego systemu, a w konsekwencji - wzrastają koszty. Warto też dodać, że kolejny element w instalacji grzewczej zwiększa ryzyko wystąpienia awarii.

W przypadku, gdy zależy nam na estetyce kominka i chcemy zapewnić sobie źródło ciepła w przypadku braku prądu, lepszym rozwiązaniem będzie zwykły, nie podłączony kominek. Jest on tańszym rozwiązaniem, co również ma duże znaczenie. 

Co więc zapewnia nam połączenie pompy ciepła z kominkiem powietrznym?

  • bezpieczeństwo energetyczne,
  • ekologiczne ogrzewanie,
  • względnie niskie koszty ogrzewania,
  • walory estetyczne.

Jak widać wybór kominka do pompy ciepła powinien być bardzo dobrze przygotowany, a sam wybór zależy od wielu czynników od charakteru budynku, instalacji, czy też indywidualnych preferencji przyszłego inwestora. 

Źródło: kominki.org, Termomodernizacja.pl

Zobacz również