Kominki w nowym Czystym Powietrzu – mamy stanowisko NFOŚiGW

Kwestia montowania kominków w domach, których termomodernizacja została sfinansowana ze środków programu Czyste Powietrze budzi liczne kontrowersje. W obliczu reformy tego programu pojawiały się pytania o umożliwienie takich działań. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił ustosunkować się do tej kwestii w ostatnim komunikacie.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

  • W nowej wersji programu Czyste Powietrze pierwotnie planowano zakaz montowania i użytkowania kominków w domach objętych dotacją, co wzbudziło kontrowersje.
  • Po fali krytyki NFOŚiGW zapowiedział zmianę tego zapisu – kominki rekreacyjne spełniające wymagania ekoprojektu będą mogły pozostać w budynkach.
  • Ostateczna wersja programu ma zostać zaprezentowana wkrótce, a nabór wniosków ruszy 30 marca 2025 roku.

Kominki a Czyste Powietrze – kontrowersyjny zapis w projekcie programu

Dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze było objęte wieloma restrykcjami. Jedną z nich była konieczność braku (w domu) źródła ciepła zasilanego paliwami stałymi, szczególnie kopalnymi. Dlatego na przykład wymieniany na pompę ciepła czy kocioł biomasowy “kopciuch” zasilany węglem musiał zostać wymontowany z danego gospodarstwa domowego. Krążyły historie o osobach, które nie decydowały się na taki krok i np. stary kocioł na węgiel chowały za ścianką działową. W takich sytuacjach beneficjentowi może zostać odebrana dotacja.

Przed trwającą właśnie reformą programu Czyste Powietrze kominki niejako obchodziły tę zasadę, o ile były jedynie rekreacyjne, a więc ogrzewały tylko pomieszczenie, w którym się znajdowały. Jeżeli jednak kominek był uznawany w danym budynku za źródło ciepła, a więc posiadał system dystrybucji gorącego powietrza po obiekcie lub płaszcz wodny, aby dostać dotację, konieczny był jego demontaż.

W związku z trwającą reformą pojawiły się jednak kontrowersje. Pierwszy projekt regulaminu nowego Czystego Powietrza zawierał zapis, według którego w budynku, który miałby zostać poddany termomodernizacji ze środków programu “nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.” Zasada ta miała obowiązywać nie tylko przed podjęciem inwestycji finansowanej z programu, ale również w tzw. okresie trwałości, który wynosi 5 lat od momentu zakończenia przedsięwzięcia.

Co dalej z kominkami w Czystym Powietrzu? NFOŚiGW odkrywa karty

Taki zapis wzbudził liczne kontrowersje w mediach, na niektórych portalach można znaleźć nagłówki grzmiące, że posiadacze kominków nie będą mogli otrzymać dotacji. Niektórzy argumentowali, że zapis taki nie ma racji bytu, bowiem według dyrektyw unijnych dofinansowane nie mogą być źródła ciepła zasilane paliwami kopalnymi, tymczasem w rekreacyjnych kominkach najczęściej pali się drewnem, które jest kwalifikowane jako biomasa.

W obliczu licznych kontrowersji NFOŚiGW postanowiło wydać komunikat, w którym postanowili odnieść się do sprawy i zapowiedzieć zmianę tego zapisu w ostatecznej wersji projektu. W komunikacie czytamy:

- Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu "(...) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewacza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu”. Nowy program Czyste Powietrze zaprezentujemy już wkrótce.

Wygląda więc na to, że beneficjenci programu Czyste Powietrze nadal będą mogli palić drewnem w rekreacyjnych kominkach. Tymczasem zarówno obywatele, jak i cała branża czekają ze zniecierpliwieniem na opublikowanie kolejnej wersji programu Czyste Powietrze. Nabór wniosków w inicjatywie ma zostać wznowiony 30 marca 2025 roku.

Źródło: NFOŚiGW

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.