“Kompromis kominkowy” w programie Czyste Powietrze. Czy branża postulowała o dotacje na kominki?

Kominki pozostały w programie Czyste Powietrze. NFOŚiGW odniósł się do możliwości wprowadzenia dotacji na to źródło ciepła.

Podziel się
- W ramach programu Czyste Powietrze, kominki przeznaczone do celów rekreacyjnych pozostaną dopuszczone, pod warunkiem spełnienia wymagań ekoprojektu. Ogrzewacze na paliwa stałe będą mogły pozostać w budynkach, jeśli nie stanowią głównego źródła ciepła.
- Przedstawiciele branży kominkowej zgłosili wniosek o wprowadzenie dotacji na zakup kominków. Jednak NFOŚiGW wyjaśnił, że nie ma planów finansowania kominków w ramach programu Czyste Powietrze.
- Zasady programu Czyste Powietrze w zakresie kominków pozostają niezmienione w nowej wersji programu, co oznacza kontynuację dotychczasowych regulacji, bez wprowadzenia dotacji na kominki.
Dofinansowanie termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze miało wiele restrykcji, w tym zakaz posiadania pieców węglowych. Wymiana "kopciucha" na pompę ciepła lub kocioł biomasowy wymagała demontażu starego pieca. W przypadku nieprzestrzegania tego warunku, dotacja mogła zostać odebrana. Do niedawna kominki rekreacyjne nie podlegały tej zasadzie, jeśli ogrzewały tylko jedno pomieszczenie. Gdy jednak były głównym źródłem ciepła, ich demontaż był wymagany. W projekcie reformy Czystego Powietrza zakazano instalacji pieców na paliwa stałe, w tym kominków rekreacyjnych. Zasada ta dotyczyła zarówno przed, jak i po zakończeniu inwestycji przez 5 lat. Teraz już wiemy, że sytuacja kominków nie uległa zmianie w nowej wersji programu.
- Zobacz również: Azbest w programie Czyste Powietrze legalny?
Kominki pozostaną w programie Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) spotkał się z przedstawicielami branży kominkowej, by omówić kwestie związane z ogrzewaniem na paliwa stałe. Po rozmowach podjęto decyzję o przywróceniu kompromisu w sprawie kominków. Zgodnie z nowymi ustaleniami, w budynku mieszkalnym będzie można pozostawić miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe, wykorzystywany na cele rekreacyjne, pod warunkiem spełnienia wymagań ekoprojektu.
Oznacza to, że beneficjenci programu Czyste Powietrze nadal będą mogli korzystać z kominków opalanych drewnem, przeznaczonych do użytku rekreacyjnego. Zasady programu pozostaną takie same jak w poprzedniej wersji, co daje pewność kontynuacji dotychczasowych regulacji.
Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele NFOŚiGW zaznaczyli, że branża kominkowa zgłosiła postulat, aby wprowadzić dotacje na zakup kominków. Fundusz wyjaśnił jednak, że nie ma planów finansowania kominków w ramach programu Czyste Powietrze, nawet jeśli miałyby one pełnić funkcję głównego źródła ciepła. NFOŚiGW podkreślił, że program koncentruje się na wspieraniu działań mających na celu poprawę jakości powietrza, a dotacje na kominki nie są zgodne z celami tego programu.
Źródło: własne, NFOŚiGW.
Polecane
Ilu operatorów w programie Czyste Powietrze? W którym województwie jest ich najwięcej?


Gmina dostanie 1,7 tys. zł na każdego beneficjenta w programie Czyste Powietrze. Trwa nabór na operatorów

