Korek jako materiał izolacyjny – początki na polskim rynku

Władze Łodzi planują eksperymentalnie ocieplić korkiem kamienicę przy ul. Włókienniczej 1. Korek to materiał ociepleniowy charakteryzujący się parametrami podobnymi do popularnych izolacji. Czym charakteryzuje się korek i czy wspomoże rynek tradycyjnych ociepleń?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
korek

Korek przede wszystkim kojarzy się z branżą winiarską. I słusznie, jednak stosowany jest także w budownictwie. Winiarstwo wykorzystuje korek bardzo wysokiej jakości, a pozostały korek jest więc winiarskim odpadem. Materiał korkowy o niższej klasie również można i trzeba wykorzystywać. Rozsądek każe myśleć, że domów do ocieplenia jest więcej niż butelek do zakorkowania - tak samo pomyślał najwyraźniej Urząd Miasta w Łodzi, podpisując umowę na termomodernizację kamienicy przy ul. Włókienniczej 1. Czy jest to słuszny kierunek? Okazuje się, że korek nie odstaje jakościowo od wełny i styropianu.

Korek jako materiał ociepleniowy

Korek odznacza się współczynnikiem przewodności cieplnej λ na poziomie 0,037 – 0,04 W/mK (dla korka ekspandowanego). Jest to więc wartość porównywalna ze styropianem i wełną mineralną. Drugą ważna cechą tego materiału jest wysoka zdolność izolacji akustycznej, a co więcej korek eliminuje drgania. Dzięki temu, oprócz komfortu użytkowania, zwiększa się żywotność nie tylko ocieplenia, ale także całego budynku. Jest w stanie pochłonąć nawet do 70% dźwięków. 

Euroklasa odporności na ogień dla korka to E, czyli takie same jak np. dla styropianu czy pianki PIR. Przewagą korka jest natomiast brak wydzielania się szkodliwych substancji w przypadku ewentualnego pożaru. 

Izolacja ekologiczna i łatwa w obróbce

Jest to materiał całkowicie ekologiczny, a ponadto jest odporny na działanie owadów, gryzoni i grzybów. Bardzo długo, ponieważ przez ponad 50 lat, zachowuje swoje właściwości. Charakteryzuje się dużą stabilnością wymiarów. Ponadto, korek zachowuje trwałość w temperaturach od – 180 do +120°C. 

Jego obróbka jest bardzo łatwa, między innymi dlatego, że jest bardzo elastyczny. Gęstość materiału waha się od około 100 do 300 kg/m3. Korek to naturalny materiał izolacyjny o przewodności cieplnej porównywalnej z właściwościami styropianu i wełny mineralnej. Oprócz dobrze znanego korka do wykończenia wnętrz, dostępne są także korek ekspandowany, aglomeraty i granulaty korkowe. W Polsce nie ma zbyt wielu przykładów takich rozwiązań, co jednak może się szybko zmienić z uwagi na początek ogólnopolskiej termomodernizacji.

Skąd pochodzi korek?

Korek izolacyjny produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego. Później korek jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze około 335°C i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Jednocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice, do których należą m.in. suberyna. Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość. W budownictwie wykorzystuje się trzy główne technologie:

  • korek ekspandowany, który powstaje w wyniku obróbki termicznej;
  • aglomerat korkowy, czyli mieszkanka korka i innych materiałów;
  • granulat korkowy, który stosuje się jako składnik lekkich betonów czy ciepłochronnych tynków.

Dąb korkowy występuje przede wszystkim na terenie Portugalii. Zbierany jest także w Hiszpanii, Włoszech, Tunezji, Algierii, Maroku czy Francji. W skrócie: w krajach śródziemnomorskich.

Kamienica w Łodzi będzie ocieplona korkiem

Serwis lodz.pl podaje, że Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi podpisał umowę na stworzenie projektu termomodernizacji budynku przy Włókienniczej 1. Pełna dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy. Co najważniejsze - Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa przy Urzędzie Miasta w Łodzi chce wykorzystać właśnie korek jako ocieplenie kamienicy.

“Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując...korki od wina” - oświadczył Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.

Kamienica przy Włókienniczej 1 w Łodzi.
Źródło: lodz.pl

Ocieplenie zabytków

Przy termomodernizacji budynków zabytkowych istnieje dużo więcej procedur, których trzeba przypilnować na etapie planowania inwestycji. Zabytkowe kamienicy nie mogą być ocieplone tradycyjnie styropianem.

“Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać go na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską” - tłumaczy Granatowski.

Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia. Do ocieplenia łódzkiej kamienicy przy ul. Włókienniczej zgłosiła się firma z Włoch ze swoją technologią.

Przyszłość korka

Największym mankamentem korka jest fakt, że trzeba go transportować aż znad Morza Śródziemnego. Jest to najpewniej aspekt dyskredytujący ten rodzaj ociepleń na polskim rynku. Jeżeli wykorzystanie korka miałoby mieć sens, to jego przewagi nad styropianem musiałyby przyćmiewać koszty transportu. 

Na pewno jest to nadzieja dla budynków zabytkowych, z których ociepleniem jest problem ze względu na włączenie do procesu termomodernizacyjnego konserwatora zabytków. Jeżeli istnieje możliwość, to trzeba z niej korzystać. Narodowy Instytut Dziedzictwa podaje, że mieszkalnych zabytków w Polsce jest około 16 tysięcy, więc istnieje nisza, której nie można wyjąć spod zwiększenia efektywności energetycznej. Ludzie tam mieszkający w większości chcieliby obniżyć swoje rachunki, a niestety mają to utrudnione. Cóż, nie są to jedyne budynki, które wymagają ocieplenia. 

Czy korkowa izolacja zaistnieje w Polsce? Będziemy się przyglądać. Polski styropian już jeździł do Włoch, a teraz korek może jeździć do nas… Jak widać wszystko zależy od obowiązującego prawa i sytuacji rynkowej. Jeśli we Włoszech by nie wprowadzono gigantycznej ulgi termomodernizacyjnej (przypomnijmy - na poziomie 110%), nie byłoby problemu bezsensownego transportu styropianu. Tak samo w Polsce - gdyby ułatwić termomodernizację zabytków, to nie byłoby potrzeby przywożenia korka. Przynajmniej dzięki temu wino i zabytki będzie łączyć coś więcej niż slogan “im starsze, tym lepsze”.

Źródło: lodz.pl, Termomodernizacja.pl
Zdjęcie główne: BuildingGreen

Zobacz również