Koszty audytu w górę! Ile zapłacisz za audyt energetyczny na początku 2024 roku? 

Ile kosztuje audyt energetyczny? czyste powietrze

Zanim przystąpimy do termomodernizacji naszego domu, warto dać szansę audytowi energetycznemu. To dzięki niemu możemy być pewni, które obszary naszego domu odpowiadają za największe straty ciepła. Nie każdy z nas jednak chce go wykonać, a to z prawdopodobną szkodą dla inwestycji. Głównym argumentem przeciwko jest rzekomo wysoka cena sporządzenia analizy. W tym materiale sprawdzimy, ile kosztuje audyt energetyczny, a także zestawimy tę kwotę z wydatkami na termomodernizację, które wynoszą z reguły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy należność za audyt to w rzeczywistości dużo?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ile kosztuje audyt energetyczny? czyste powietrze

Podziel się

  • Audyt energetyczny to rzeczowa analiza stanu energetycznego budynku. Dostarcza nam informacji, a także pozwala ubiegać się o wyższe dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.
  • Koszty audytu w ciągu ostatnich miesięcy wzrosły! O ile? 
  • Termomodernizacja to często kosztowna inwestycja, a audyt pozwala ją zoptymalizować!

Nie każdy z nas wie, czym tak naprawdę jest audyt energetyczny, więc spieszymy z krótkim wyjaśnieniem. Najprościej rzecz ujmując jest to kompleksowe opracowanie, które określa zakres, parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wskazuje optymalne rozwiązanie, które zapewni opłacalność inwestycji oraz długotrwałe oszczędności energii. Pomimo tego, że można go wykonywać dla własnej informacji, to przeważającą liczbę audytów wykonuje się na potrzeby programów dotacyjnych. 

Audyt w programie Czyste Powietrze

Jest tak na przykład w programie Czyste Powietrze. Audyt energetyczny jest obowiązkowy przy staraniu się o wyższe dofinansowanie w przypadku tzw. kompleksowej termomodernizacji. Jej efektem ma być osiągnięcie jednego z wymienionych poniżej celów: 

  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok), lub 
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.

Co więcej, program Czyste Powietrze już od roku oferuje dotację w wysokości 1200 złotych do audytu energetycznego. W przypadku dofinansowania na kompleksową inwestycję audyt to obowiązek beneficjenta, ale środki można otrzymać również przy okazji zwykłej termomodernizacji. Aby jednak pieniądze zostały przyznane, należy zrealizować cały zakres modernizacji wyszczególniony w audycie. Nie ma wówczas skonkretyzowanych wymagań co do zakresu audytu, ponieważ regulamin nie stawia w tym inwestorowi żadnych celów. Dlatego w ramach zwykłej termomodernizacji należy zlecić audyt na obszar, który chcemy zmodernizować. 

Ile kosztuje audyt energetyczny w 2024 roku?

Przejdźmy jednak do cen - ile trzeba zapłacić za pojedynczy audyt energetyczny dla budynku jednorodzinnego? O ile droższy jest dla obiektów wielorodzinnych? W przypadku tych drugich cen silnie różnią się od wielkości budynków, a koszty często są uzgadniane indywidualnie. Poniżej wyszczególniono ceny zamieszczone na internetowych stronach firm audytorskich.

  • budynek jednorodzinny: 1100-1600 złotych,
  • budynek wielorodzinny: 2000-3500 złotych.

Co do sytuacji z lipca zeszłego roku, kiedy prześledziliśmy te same oferty, to koszt audytu dla domu jednorodzinnego wzrósł średnio o 100 złotych. Ceny dla budownictwa wielorodzinnego są zbliżone. Nie zmienił się jednak trend oferowania przez firmy specjalnego audytu dla programu Czyste Powietrze, który kosztuje dokładnie 1200 złotych, czyli tyle, ile wynosi maksymalna kwota dotacji na ten cel. 

Audyt energetyczny - ile kosztuje?

W większości sytuacji kwota 1200 złotych oferowana przez program wystarcza na pokrycie kosztów całego audytu energetycznego. Audyt energetyczny pełni kluczową rolę, wskazując drogę do modernizacji i umożliwiając spełnienie prawnych wymogów, co jest niezwykle istotne w kontekście oceny przez program realizacji inwestycji przez odbiorców dotacji.

Termomodernizacja i audyt

Musimy wiedzieć, że audyt pozwala na lepsze zaplanowanie termomodernizacji. Dzięki niemu kupimy odpowiednią ilość materiałów izolacyjnych, zamontujemy odpowiednie źródło ciepła, a nowe okna będą w zoptymalizowany sposób chronić nas przed stratami ciepła. Załóżmy, że dla naszego budynku odpowiednia grubość białego styropianu to 10 cm, ale my bez wykonania audytu stwierdziliśmy, że kupimy izolację o grubości 15 cm. Załóżmy, że powierzchnia ścian budynku do zaizolowania to ok. 122 m2 (150 m2 powierzchnia i 2,5 m wysokości ścian). Korzystając z cen, o których informowaliśmy w artykule: Ile kosztuje styropian na początku 2024 roku? Czy to dobry czas na ocieplenie? wychodzi nam, że musielibyśmy wydać 1100-1450 złotych więcej za styropian, którego de facto nie potrzebowaliśmy, ponieważ audyt mógłby wskazać mniejszą grubość jako wariant najbardziej uzasadniony ekonomicznie. Jest to wartość zbliżona do kosztów audytu energetycznego, ale dzięki audytowi możemy zaplanować także inne prace, więc zyski są dużo większe.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL