Koszty ogrzewania drewnem i pelletem – co wychodzi taniej w 2024 roku?

Drewna jako opału nie trzeba przedstawiać, choć coraz częściej jego wykorzystanie w ogrzewnictwie opiera się o nowoczesne kotły zgazowujące. Rozwiązaniem, które zyskuje w ostatnich latach popularność, jest kocioł na pellet. Od lutego 2024 roku kotły na biomasę były najpopularniejsze wśród wniosków w programie Czyste Powietrze – prawdopodobnie przez zmiany w zasadach dotowania pomp ciepła. Przyjrzyjmy się zatem kosztom ogrzewania w 2024 roku! Co wychodzi taniej? Sprawdźmy!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
czyste powietrze koszty ogrzewania

Podziel się

  • W programie Czyste Powietrze można wnioskować o dwa rodzaje urządzeń grzewczych na biomasę. Pierwszym jest kocioł na pellet, a drugim kocioł zgazowujący drewno.
  • Dzięki zgazowaniu drewna powstaje gaz drzewny, który następnie jest spalany, aby dostarczyć ciepło do instalacji. Dzięki temu proces jest bardziej ekologiczny.
  • Ogrzewanie budynku drewnem jest aktualnie tańsze niż pelletem. Pamiętajmy, że istnieje sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych – jest to termomodernizacja.

Zanim o cenach, to przybliżmy sobie dwie wspomniane technologie grzewcze. Zasada działania kotła na pellet w skrócie polega to na tym, że z zasobnika podawana jest dawka pelletu, który spala się i dostarcza energię do instalacji grzewczej. 

Na czym polega zgazowanie drewna? 

W przypadku kotła zgazowującego drewno sprawa wygląda nieco inaczej. Czym w takim razie jest to zgazowanie? To proces termicznego przekształcenia drewna, które zamienia się w gaz drzewny należący do rodziny gazów generatorowych. Palnymi składnikami tzw. holzgazu są wodór, tlenek węgla i niewielkie ilości metanu. Do niepalnych składników możemy zaliczyć azot, dwutlenek węgla i parę wodnę. Skład może się wahać w zależności od ilości dostarczanego powietrza jako czynnika zgazowującego, ale średnio można przyjąć wartości:

  • 47% – azot N2
  • 19% – tlenek węgla CO
  • 18% – wodór H2
  • 12% – dwutlenek węgla CO2
  • 2,5% – para wodna H2O
  • 1,5% – metan CH4

Poza gazem drzewnym w procesie zgazowania powstają także substancje smoliste, pył, popiół i żużel. W dużych instalacjach przemysłowych spotyka się zgazowanie w atmosferze przegrzanej pary wodnej, co pozwala na uzyskanie większego udziału wodoru w gazie generatorowym. Otrzymany holzgas następnie jest spalany w kotle, co w porównaniu do tradycyjnego spalania drewna generuje znacznie mniejsze emisje pyłów i innych zanieczyszczeń. Zarówno na kocioł zgazowujący drewno, jak i kocioł na pellet można otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Należy pamiętać, że jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest wybór kotła z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Kocioł na pellet i drewno – dotacje w 2024 roku

Przykładowy schemat działania kotła zgazowującego drewno. Należy pamiętać, że nie ma jednej technologii i producenci mogą mieć własne konstrukcje, działające nieco inaczej.
Źródło: kotly.pl

Przykładowy budynek – założenia

Obydwie technologie kotłów osiągają podobne sprawności – średnio 85%, jeśli kocioł jest w klasie ekoprojektu. Sprawność całkowita pozostałych elementów systemu grzewczego jest równa 70%. Porównano ze sobą budynki o powierzchni 150 m2 w różnych standardach energetycznych. Szczegóły budynków przedstawia poniższa grafika.

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem, a ile drewnem?

Prześledziliśmy oferty sprzedawców pelletu i drewna, o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Średnia cena za 1 tonę pelletu na przełomie czerwca i lipca 2024 roku wynosiła 1100 złotych. W przypadku drewna za 1 metr przestrzenny (mp.) trzeba zapłacić około 350 zł. Zakładając przelicznik między mp. a m2 równy 0,7 i ogrzewanie bukiem (gęstość 660 kg/m3), można przyjąć, że 1 tona drewna kosztuje około 750 złotych. Będzie to potrzebne do obliczenia zużycia paliwa w budynku. W tym celu przyjęto wartości opałowe dla buka 15 MJ/kg i pelletu 18 MJ/kg. Pomimo tego, że pellet najczęściej również jest z drewna, to różni go przede wszystkim niski poziom wilgoci. Dzięki mniejszej zawartości wody pellet utrzymuje formę zbitego granulatu. Poniżej prezentujemy wyniki dla ogrzewania pelletem i drewnem w różnych standardach budynku.

Oczywiście im lepszy standard budynku, tym niższe koszty ogrzewania. Efekt obniżenia rachunków można uzyskać poprzez termomodernizację. Ocieplenie, wymiana okien i drzwi czy modernizacja wentylacji to jedne z głównych działań, jakie możemy podjąć. Aktualnie ogrzewanie drewnem jest tańsze niż pelletem. Należy jednak pamiętać, że ceny drewna opałowego mogą się różnić w zależności od jego rodzaju, jakości i miejsca zakupu. Co do zasady najtaniej drewno można kupić w Lasach Państwowych – warto śledzić strony internetowe najbliższych nadleśnictw. Ceny pelletu nie spadły do poziomu sprzed kryzysu energetycznego. W 2021 roku ceny oscylowały w granicach 700-800 złotych za tonę. Gdyby ceny wróciły do tego poziomu, to koszty ogrzewania byłyby bardziej zbliżone do aktualnych dla drewna kawałkowego.

Zobacz również