Koszty ogrzewania przed sezonem grzewczym 2023/2024!
Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przedstawiło najnowszą analizę kosztów ogrzewania budynków w Polsce. Aktualizacja ta dotyczyła popularnego narzędzia, znanego jako kalkulator kosztów ogrzewania POBE. Ten kalkulator pozwala użytkownikom porównywać koszty eksploatacji różnych źródeł ciepła i systemów grzewczych w kontekście zmieniających się cen paliw i energii dla gospodarstw domowych.

Podziel się
Zgodnie z obecnymi wynikami analizy pompa ciepła gruntowa (solanka-woda), współpracująca z systemem ogrzewania podłogowego, nadal pozostaje najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła dla budynków jednorodzinnych w Polsce, pomimo utrzymywania się wysokich cen energii elektrycznej i niekorzystnego jej stosunku do innych źródeł energii. Nawet w przypadku budynków wyposażonych w ogrzewanie podłogowe, koszty ogrzewania pompą ciepła typu powietrze-woda są niższe niż koszty ogrzewania gazowym kotłem kondensacyjnym, nawet gdy brak jest instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku systemów grzejnikowych, które wymagają wyższej temperatury zasilania (np. instalacji centralnego ogrzewania), proporcje ulegają zmianie. W takim przypadku koszty eksploatacji pompy ciepła typu powietrze-woda stają się wyższe niż koszty eksploatacji kondensacyjnego kotła gazowego. Co ciekawe, zbliżają się do kosztów kotła na pellet.
Rola mikroinstalacji fotowoltaicznej
Jednak analiza POBE pokazuje, że korzystając z instalacji fotowoltaicznej, koszty eksploatacji pompy ciepła można obniżyć o 30-50%, w zależności od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu pompa ciepła, niezależnie od konfiguracji, staje się znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż inne źródła ciepła, takie jak kotły opalane paliwami kopalnymi (gazowymi, węglowymi lub olejowymi) lub kotły opalane biomasą drzewną.
Skala oszczędności wynikających z eksploatacji pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką jest uzależniona od kilku czynników. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim rodzaj kotła grzewczego, z którym porównuje się pompę ciepła, typ pompy ciepła, sprawności źródła ciepła, temperatury zasilania oraz standard energetyczny budynku. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na poziom oszczędności związanych z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej jest system rozliczania energii. Koszty eksploatacji pompy ciepła mogą być znacznie niższe w przypadku wykorzystania net-meteringu, który jest korzystniejszy niż obecnie stosowany net-billing. Warunkiem jest oczywiście, że instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednio dostosowana do zapotrzebowania pompy ciepła na energię. Warto zauważyć, że ta sytuacja dotyczy ponad miliona domowych instalacji fotowoltaicznych, które wciąż korzystają z systemu opustów.
- Zobacz również: Bitwa o remizy – znamy zwycięzców! Sprawdź, czy twoja gmina dostanie dofinansowanie za frekwencję w wyborach!
Koszty ogrzewania w IV kwartale 2023 roku
Przeanalizujmy przykładowe zestawienie kosztów dotyczące budynku o powierzchni ogrzewanej 150 m2, zamieszkiwanego przez 4 osoby (o typowym zapotrzebowaniu na c.w.u.).
Zacznijmy od standardu WT 2017. Oznacza to, że budynek wybudowano w standardzie podwyższonej izolacji termicznej przegród, (12 cm ściany, 20 cm poddasze), okna zespolone (dwuszybowe). Wentylacja w takim obiekcie jest grawitacyjna.
Teraz kolej na budynek w standardzie WT 2021. To obecnie obowiązuje Warunki Techniczne. Obiekt, który spełnia te wymagania to budynek o dobrej izolacji termicznej. Według POBE oznacza to izolację 17 cm na ścianach, 25 cm na poddaszu. Ponadto obiekt w tym standardzie charakteryzuje się oknami zespolonymi (trzyszybowymi) oraz wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (kl. A).
W jaki sposób obniżyć te rachunki bez zmiany źródła ciepła? Odpowiedzią jest przede wszystkim termomodernizacja - ocieplenie przegród zewnętrznych i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Redukcja strat ciepła to jednak nie wszystko! Warto też dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z posiadanego urządzenia grzewczego w sposób efektywny. Wybór odpowiedniego paliwa grzewczego (czystego węgla i suchego drewna) również wpływa na koszty.
Jeżeli interesujesz się likwidacją swojego nieefektywnego źródła ciepła, to może skorzystać z dotacji na ten cel. Szczegóły w artykule: Wymiana ogrzewania – sposoby dofinansowania w 2023 roku
Źródło: POBE.