Kotły na paliwa kopalne muszą zniknąć z naszych domów do 2040 roku! 

Kotły na paliwa kopalne zlikwidowane już w 2040 roku. Chodzi zarówno o węgiel, jak i gaz ziemny! Czy jesteśmy na to gotowi?

Zgodnie z porozumieniem zawartym 7 grudnia ubiegłego roku przez Radę UE i Parlament Europejski ws. nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD), wycofanie się z paliw kopalnych w budynkach stanie się faktem już w 2040 roku. Właśnie - czy naprawdę do tej daty zostało nam dużo czasu? Sprawę komentuje prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Paweł Lachman. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Kotły na paliwa kopalne zlikwidowane już w 2040 roku. Chodzi zarówno o węgiel, jak i gaz ziemny! Czy jesteśmy na to gotowi?

Podziel się

  • Ostatnie ustalenia na szczeblu unijnym rzucają światło na planowane wycofanie paliw kopalnych z budynków do 2040 roku. Czy mamy wystarczająco dużo czasu na adaptację i co to oznacza dla sektora budownictwa? 
  • Do 2040 roku musimy pożegnać się z kotłami na paliwa kopalne w budynkach. Czy warto jeszcze inwestować w tradycyjne źródła ciepła? 
  • Paweł Lachman, prezes PORT PC: Sądzę, że będzie to albo początek, albo koniec 2025 roku, gdy nastąpi koniec dofinansowania kotłów na paliwa kopalne w takim programie Czyste Powietrze. 

Słowem wyjaśnienia. Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużycia energii, a to za sprawą ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aż 50% wykorzystywanego gazu ziemnego w Europie pochłania właśnie sektor budynków. Sprawa jest jednak poważniejsza, jeżeli popatrzymy na pierwszą zmianę w kontekście odchodzenia od paliw kopalnych w budynkach. 

Koniec dotacji na źródła ciepła na paliwa kopalne!

Już w 2025 roku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, gdy popularne programy dotacyjne w Europie nie będą mogły oferować dofinansowania montażu kotłów na paliwa stałe. W Polsce z programów Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie czy też ulgi termomodernizacyjnej wykluczone zostaną kotły gazowe oraz olejowe. Można więc powiedzieć, że mamy ostatni rok na skorzystanie z dobrodziejstw programów dotacyjnych, ale czy ma to sens? 

“Sądzę, że będzie to albo początek, albo koniec 2025 roku. Będzie to koniec dofinansowania kotłów na paliwa kopalne w takim programie jak program Czyste Powietrze. [...] Myślę, że ten 2025 rok to realna data wycofania dofinansowania kotłów na paliwa kopalne” - komentuje Paweł Lachman. 

Wziąwszy pod uwagę, że kocioł gazowy może działać 15 lat, to najbliższe lata będą ostatnim dzwonkiem, aby go zakupić. Mamy na to czas do 2030 roku w przypadku nowych budynków mieszkalnych. Od tej daty nowe budynki nie będą mogły wykorzystywać paliw kopalnych. 

Rok 2040 - koniec paliw kopalnych w budynkach! 

Sensowność montażu kotła gazowego lub olejowego w budynkach istniejących de facto skończy się w podobnym czasie. Nie ma większego sensu inwestować w źródło ciepła, które będzie jeszcze sprawne, podczas gdy wejdzie w życie zakaz jego stosowania. Mowa o wspomnianej dacie odejścia od stosowania paliw kopalnych we wszystkich budynkach w 2040 roku.

“Bardzo istotna data, o której rzadko się mówi - 2040 rok” - przypomina Paweł Lachman. 

Według planów do tej daty będzie konieczne zlikwidowanie wszystkich urządzeń grzewczych na paliwa kopalne w budynkach na terenie UE. Szczegóły będą opisane w krajowych strategiach renowacji budynków. Unia Europejska dopuszcza stworzenie przez państwa członkowskie własnych planów na odejście od paliw kopalnych. Centralnie nie dałoby się tego zrealizować z powodu zbyt dużych różnic między budynkami i ich potrzebami w różnych częściach wspólnoty. Do tej daty zostało nam zaledwie 16 lat. 

“Jest to bardzo ambitne podejście. W praktyce to oznacza, w mojej ocenie, że w tej chwili jakakolwiek inwestycja w przyłącze gazowe do budynku nie powinno mieć miejsca” - dzieli się opinią Paweł Lachman, prezes PORT PC. 

Co nas może czekać? 

Niewykluczone, że kolejnym krokiem procesie eliminacji paliw kopalnych z ogrzewania budynku będzie wprowadzenie dotacji, np. programie Czyste Powietrze, która będzie dopłacać do wymiany urządzenia, na które dofinansowanie aktualnie cieszy się sporą popularnością. W listopadzie 2023 roku kondensacyjne kotły gazowe stanowiły 30% wszystkich urządzeń grzewczych we wnioskach o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza. 

Wprowadzenie takiej dotacji nie byłoby niczym dziwnym. Raptem dwa lata temu - w 2022 roku wycofano się z dotowania zakupu kotłów węglowych. Warto także pamiętać, że od 2027 roku paliwa kopalne spalane w gospodarstwach domowych częściowo obejmie podatek ETS2. Oznacza to wzrost cen nawet o 25%. Po 2030 roku podatek ten będzie całkowicie uwolniony, co poskutkuje kolejnym wzrostem cen tych nośników. 

Źródła: NFOŚiGW, Komisja Europejska, PORT PC, GLOBENERGIA, Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.