Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2024 roku?

Jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego i przeprowadziłeś termomodernizację? Już od 15 lutego 2024 roku w ramach złożenia zeznania podatkowego PIT możesz odliczyć ulgę termomodernizacyjną. Masz na to czas do końca kwietnia. PIT można co prawda złożyć wcześniej, przed połową lutego, ale termin ustawowy na zwrot podatku będzie się liczył dopiero od 15 lutego. Jeżeli przeprowadziłeś termomodernizację w roku 2023, to z pewnością zainteresuje Cię ten materiał. Czym i dla kogo jest ulga termomodernizacyjna? Sprawdź już teraz!

Podziel się
- Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć 53 tys. zł, a w przypadku małżeństwa jest to 106 tys. zł
- Z ulgi mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych. Czy mieszkańcy bloków są uwzględnieni w regulaminie ulgi?
- Czy istnieje czas użytkowania budynku, po którym można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Co z nowymi budynkami?
Ulga termomodernizacyjna działa od 2019 roku i pozwala na odliczenie od dochodów lub przychodów wydatków związanych z realizacją termomodernizacji. Wymiana ogrzewania, ocieplenie i usługi termomodernizacyjne - to tylko podstawowe obszary, które obejmuje ulga. Jest to zupełnie inny rodzaj wsparcia od typowych programów dotacyjnych. Możesz skorzystać z ulgi, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika VAT. Dodatkowo podstawą do odliczenia może być faktura z podatkiem od wartości dodanej, wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.
Odliczenie obejmuje wydatki na realizacją termomodernizacji, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Maksymalna kwota odliczenia wynosi aż 53 tys. zł. Jeśli małżonkowie posiadają nieruchomości objęte współwłasnością łączną, to limit jest podwójny i dotyczy osobno każdego z małżonków. Kto jednak może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Kto tego przywileju nie ma? O tym poniżej!
Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna obejmuje wyłącznie właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Rozumiane są przez to budynki wolnostojące, bliźniacze, szeregowe lub grupowe, służące jako miejsce zamieszkania. Te ostatnie mogą składać się z maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych lub jednego mieszkalnego i jednego użytkowego. W tym przypadku powierzchnia lokalu użytkowego nie może przekraczać 30% powierzchni budynku.
Warto zaznaczyć, że ulga nie obejmuje właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych (blokach mieszkalnych) ani lokali komercyjnych. Ponadto przeznaczenie budynku nie musi być wyłącznie mieszkalne, jednak odliczenia można dokonywać wyłącznie w ramach budynku mieszkalnego. Działalność biurowa czy handlowa w takim budynku nie wyklucza skorzystania z ulgi.
Czego nie obejmuje ulga termomodernizacyjna?
Ulga nie obejmuje także wydatków na termomodernizację budynków gospodarczych, takich jak garaże czy stodoły. Można to zrobić, jeżeli te budynki są połączone z budynkiem mieszkalnym (jako pomieszczenia wydzielone). Warto podkreślić, że możliwe jest wynajmowanie budynku na cele mieszkaniowe, jednak ulgę może zastosować tylko właściciel ponoszący koszty, nie najemca. Osoby dysponujące budynkiem na podstawie umowy najmu, użyczenia, dzierżawy lub leasingu nie mają prawa do ulgi.
Ulga też dla przedsiębiorców, ale jest warunek!
Prawo do odliczenia przysługuje zarówno przedsiębiorcom będącym właścicielami nieruchomości mieszkalnych, jak i wszystkim innym podatnikom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy płacący VAT mogą sumować wydatki netto, natomiast pozostali podatnicy uwzględniają kwoty brutto.
“Ulga nie wystąpi u przedsiębiorcy, dla którego ocieplany budynek jest środkiem trwałym, z tytułu którego rozliczane są odpisy amortyzacyjne, a ocieplenie – zwiększy wartość odpisów amortyzacyjnych, w przypadku środka trwałego, dla którego odpisy amortyzacyjne nie są rozliczane – ulga przysługuje” - czytamy na e-pity.pl
Czy można odliczyć ulgę dla nowego budynku?
Wydatki poniesione w trakcie budowy, zanim dom został oddany do użytkowania, nie są kwalifikowane do skorzystania z ulgi. Nie ma więc możliwości naciągnięcia na ulgę, odliczając wydatki związane z ociepleniem. Przed takim procederem chroni konieczność spełnienia warunków izolacyjności dla przegród w nowych budynkach. Nie ma jednak limitu co do czasu użytkowania budynku - jedynym kryterium jest to, czy budynek oddano do użytku.
- Zobacz również: Ogrzewanie – sposoby dofinansowania w 2024 roku
Czy potrzebuję audytu do ulgi termomodernizacyjnej? Jaki PIT?
Co ciekawe, przy okazji ulgi termomodernizacyjnej nie ma obowiązku sporządzenia audytu energetycznego. Dzięki temu odliczyć możemy wydatki na nawet najmniejsze inwestycje, które oczywiście muszą znajdować się w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług.
Jakim podatnikom przysługuje ulga termomodernizacyjna?
- podatnikom, których dochody opodatkowano zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub według podatku liniowego,
- opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Warto zaznaczyć, że odliczenia przeprowadza się w ramach zeznań podatkowych, takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Do dokumentów należy dołączyć załącznik PIT/O, zawierający informacje dotyczące dokonanych odliczeń.
Źródła: e-pity.pl, pity.pl, podatki.gov.pl
Polecane
Problemy z ulgą termomodernizacyjną. Fiskus wykrywa nieprawidłowości


Ulga termomodernizacyjna 2025 – mamy czas do końca kwietnia!

