Którędy ucieka najwięcej ciepła z domu? Odpowiedź jest prosta!

Na tytułowe pytanie odpowiedzieć jest bardzo łatwo, ale co ciekawe odpowiedź różni się w zależności kto na nie odpowiada. Producenci okien będą wskazywać okna, firmy produkujące materiały izolacje ściany i poddasze i tak dalej. To część marketingu, co nie oznacza, że te odpowiedzi są błędne. Dlaczego? Rozwiązanie tej tajemnicy jest bardzo łatwe.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Straty ciepła, którędy ciepło ucieka z domu?

Podziel się

Głównym czynnikiem, który odpowiada za rozkład strat ciepła budynku jest sam zainteresowany. To od wykonania, konstrukcji, bryły, wieku i wielu innych aspektów zależy intensywność ucieczki energii z budynku. Choć nie ma co ukrywać, że są teoretycznie elementy budynku najbardziej narażone na partycypację w tych stratach. Są to m.in. dach, okna i drzwi. 

Duże znaczenie ma też usytuowanie budynku. Jeżeli jest on non-stop wystawiony na działanie wiatru, a dodatkowo znajduje się w cieniu, to jego zapotrzebowanie na ciepło będzie rosnąć. Z tego miejsca przede wszystkim apelujemy i podkreślamy, że każdy dom jest indywidualnym obiektem. Nawet jeśli mamy do czynienia z osiedlem nowych domów, które są buduje się na jednym projekcie to będą między nimi różnice. Co więcej, projekt i design może być ten sam, ale jeśli zastosowano inne materiały, inną technikę montażu to mamy do czynienia z różnymi budynkami o innej charakterystyce energetycznej.

Osobliwość strat ciepła na przykładzie grzejników

Podaje się rzecz jasna elementy budynku, które tracą tego ciepła najwięcej, co wynika z termodynamiki. Skoro ciepło na zasadzie konwekcji porusza się do góry, to izolacja dachu jest względnie ważniejsza niż ścian. Aczkolwiek, do tego dochodzą także kwestie powierzchni domu, ścian, dachu, a nawet rozmieszczenie grzejników. Ten sam budynek z grzejnikami na ścianach wewnętrznych będzie miał mniejsze straty energii przez ściany zewnętrzne od tego, który zamontowano właśnie na nich. 

Niuansów, które wpływają na ten rozkład jest dużo więcej. W przypadku grzejników można wymienić ich temperaturę zasilania. Więcej energii zostanie wyrzucone przez ściany, gdy kaloryfer ma 60°C niż gdy ma 50°C. Im większa różnica temperatur, tym większy strumień ciepła przepływający między dwoma miejscami. Na tej samej zasadzie więcej strat obserwujemy przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Audyt energetyczny jako rzetelna ekspertyza

Czy możemy jednak dowiedzieć się o osobliwościach naszego domu pod kątem strat ciepła? Oczywiście, a możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zleceniu audytu energetycznego, czyli rzeczowej ekspertyzy, dzięki której posiądziemy wiedzę o newralgicznych elementach budynku. Co więcej, audytor zaproponuje ulepszenia, których realizacja pozwoli nam zmniejszenie strat ciepła, a jednocześnie umożliwi obniżenie rachunków eksploatacyjnych. 

Sam audyt, jak i termomodernizacja kosztują. Jednak w tej kwestii w Polsce działa szereg programów dotacyjnych, np. program Czyste Powietrze. Często dzięki audytowi możemy otrzymać więcej pieniędzy. Więcej szczegółów w materiale Audyt energetyczny – wymagania w programie Czyste Powietrze

Drugi sposób? Możemy to zrobić sami. W internecie istnieje szereg kalkulatorów umożliwiających poglądowe spojrzenie na kwestie strat ciepła. Można z tej opcji skorzystać zanim zlecimy audyt lub całą termomodernizację. Często też sami dobrze wiemy, jakie obszary są największą bolączką naszego domu. Przeciągi, przeciekanie czy też wreszcie wiedza o braku lub zniszczeniu izolacji termicznej. Takie i inne informacje powinno się przekazać audytorowi, który w swojej pracy skupi się właśnie na tych elementach. 

Straty ciepła na nowym świadectwie energetycznym?

W proponowanym wzorze nowego świadectwa charakterystyki energetycznej pojawi się bardzo przydatna grafika. Propozycja zakłada umieszczenie na dokumencie obrazka ze domem, strzałkami i procentami, które będą symbolizować straty ciepła dla analizowanego w świadectwie budynku. Przypomnijmy, że nowe świadectwa mają wejść w życie (wraz z klasami energetycznymi) od nowego roku. Czy ten element zostanie? Zobaczymy.

Straty ciepła na proponowanym wzorze świadectwa.
Straty ciepła na proponowanym wzorze świadectwa charakterystyki energetycznej.
Źródło: MRiT, NAPE.

“Wartości na schematach mają odnosić się do budynku, dla którego jest sporządzane świadectwo. Także będą się zmieniać w zależności od budynku” - tłumaczy Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. 

To jest korzystny kierunek działań. Łatwo zlokalizować źródła strat ciepła. To pozwoli nam lepiej zaplanować przyszłe prace termomodernizacyjne. Należy jednak zauważyć, że wartości procentowe w podanym wzorze mają charakter orientacyjny. Na własnym certyfikacie zobaczymy spersonalizowane dane dotyczące naszego budynku. Drugi wykres przedstawia procentowy podział źródeł ciepła podczas ogrzewania, wyróżniając zyski słoneczne oraz zyski związane z codziennym funkcjonowaniem.

Tak więc każdy budynek czy mieszkanie powinno traktować się indywidualnie, a straty ciepła powinny być ustalane na drodze wykonania ekspertyzy energetycznej.

Źródła: NAPE, Termomodernizacja.pl

Zobacz również