Legionella vs. pompa ciepła – jak wygląda dezynfekcja termiczna instalacji c.w.u.?

Legionella vs. pompa ciepła

Według informacji, które przekazywane są przez Głównego Inspektora Sanitarnego, utrzymujące się wysokie temperatury powietrza prowadzą do rozmnażania się pałeczek bakterii Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W odpowiedzi na rosnącą liczbę infekcji związanych z tą bakterią, wydane zostało polecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju, by zwiększyć nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w zarządzanych przez nich systemach wodociągowych i instalacjach wodnych. Wiele osób jest jednak zainteresowanych tym, jakie kroki można podjąć, aby uniknąć obecności tej bakterii również w domowych instalacjach.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Legionella vs. pompa ciepła

Podziel się

Najprościej bakterią Legionella jest się zarazić poprzez wdychanie (inhalację) niewielkich drobin zakażonej bakterią wody. Występuje to zwłaszcza podczas przebywania w pomieszczeniach takich jak kabiny prysznicowe, w pobliżu fontann miejskich czy urządzeń klimatyzacyjnych. Im drobniejsze są kropelki wody, tym większe stają się możliwości przeniknięcia bakterii do dolnych dróg oddechowych. Szczegóły o sposobach na zakażenie się Legionellą wyjaśniliśmy w artykule W jaki sposób można zarazić się bakterią Legionella?

Co sprzyja namnażaniu się bakterii Legionella?

Rozwojowi bakterii sprzyja temperatura zawierająca się w zakresie 20-45°C (optymalna temperatura dla ich wzrostu to 38°C). Proces ten wspomagają ponadto obniżone stężenia środków dezynfekujących, stojąca woda oraz obecność innych mikroorganizmów czy biofilmu. Bakterie Legionella najczęściej rozmnażają się w zastojach wody (takich jak sieci wodociągowe), gdzie występują zanieczyszczenia, które stanowią pożywkę dla tych bakterii. W Polsce do tej pory potwierdzono przypadki zakażeń bakterią Legionella w czterech województwach: podkarpackim, wielkopolskim, małopolskim i lubelskim.

“W zwalczaniu Legionelli dużą rolę do odegrania mają odpowiednie służby, jednak nie tylko. Skuteczna dezynfekcja wody oraz eliminacja Legionelli to jedno z największych wyzwań dla właścicieli sieci C.W.U. Dbając o nasze instalacje odnawialnych źródeł energii eliminujemy szansę, że do takiego zakażenia dojdzie w naszych domach” – wskazuje Kamil Kwiatkowski, z Euros Energy. 

Zdaniem specjalisty, kluczowym krokiem w zmniejszaniu ryzyka zakażenia jest właściwa temperatura. Przed zakupem urządzeń takich jak pompy ciepła warto upewnić się, czy posiadają funkcję "antylegionella". Ta funkcja umożliwia antybakteryjne podgrzewanie zasobników ciepłej wody użytkowej. Istotne jest, aby regularnie i systematycznie wykorzystywać tę opcję, nie tylko w okresach wzmożonego ryzyka zachorowań. Wiele urządzeń pozwala na automatyczne programowanie tej funkcji, na przykład w cyklu co kilka dni.

Na czym polega dezynfekcja termiczna systemów c.w.u. z pompą ciepła?

Jak to jest realizowane w praktyce? Najczęściej składa się to z trzech etapów. Pierwszy krok polega na podgrzewaniu wody przez urządzenie jakim jest pompa ciepła, aż osiągnie maksymalną temperaturę możliwą dla sprężarki. Kolejnym krokiem jest uruchomienie grzałki elektrycznej, która pracuje aż do osiągnięcia temperatury 65-70°C (dokładna wartość jest ustalana w parametrach serwisowych). W trzecim etapie rurociągi ciepłej wody użytkowej są dezynfekowane przy użyciu pompy cyrkulacyjnej C.W.U. Po przeprowadzeniu tego procesu, woda z kranu staje się niebezpiecznie gorąca i istnieje ryzyko poparzenia. Efektem takiej dezynfekcji termicznej jest pozbycie się bakterii z systemu - powyżej temperatury 55°C Legionella ginie.

Jak jeszcze można zadbać o ochronę przed tą bakterią w naszych mieszkaniach? Warto systematycznie przeprowadzać dezynfekcję urządzeń związanych z natryskiem w domu, takich jak głowice prysznicowe czy nawilżacze powietrza. Dodatkowo, po dłuższym okresie nieobecności w domu, zaleca się oczyszczenie kranów oraz przez około 2 minuty spuszczenie wody, zanim zaczniemy ją używać. Ważnym krokiem jest również regularne dezynfekowanie jacuzzi oraz basenów. O innych sposobach pisaliśmy również w artykule Bakteria Legionella – jak się przed nią obronić?

Źródło: Euros Energy.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.