Łódź, Lubań i nie tylko! Kolejny Przegląd Termomodernizacyjny

To już 13. Przegląd Termomodernizacyjny. Gdyby wierzyć przesądom, to akurat ten jeden musiałby być pechowy. W termomodernizacji jednak nie ma miejsca na magię, a sukces gwarantuje odpowiednie zaplanowanie inwestycji, dobranie odpowiednich materiałów, wybór doświadczonej ekipy budowlanej, a także skorzystanie z dotacji. Tym razem odwiedzimy Lubań, Łódź, Tyrawę Solną i Wiechlice.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Termomodernizacja Łódź, Lubań, Wiechlice, Tyrawa Solna

Podziel się

Pozostając w temacie przesądów - w Polsce funkcjonuje powiedzenie w piątek zły początek. Z tego miejsca chcemy zaznaczyć, że według naszych informacji dzień rozpoczęcia termomodernizacji nie ma znaczenia. Wpływ na decyzję powinna mieć natomiast pogoda i pora roku. Przeprowadzanie prac modernizacyjnych w dniach deszczowych, późną jesienią, zimą i nie tylko może prowadzić do wystąpienia problemów z późniejszym użytkowaniem budynku. Jednym z głównych winowajców jest wilgoć, która przyspiesza rozwój grzybów i pleśni, co w efekcie może mieć duży wpływ na nasze zdrowie. Konstrukcja ściany również może ucierpieć. Kiedy zatem możemy rozpocząć termomodernizację? Szczegóły w artykule Ocieplenie budynku – kiedy najlepiej je wykonać?

Szkoła w Lubaniu

Po tym wstępie przejdźmy w końcu do poznania kolejnych inwestycji, które przeprowadzono w Polsce. Na pierwszy ogień przenieśmy się do Lubania w województwie dolnośląskim, gdzie termomodernizacji poddawany jest budynek szkoły przy ul. Leśnej. 

Szkoła przy ul. Leśnej w Lubaniu.
Źródło: eluban.pl

 Zadaniem jest przeprowadzenie prac związanych z wymianą dachowego pokrycia oraz zamianą okien w budynku szkoły. Ponadto siedziba szkoły zostanie odnowiona, co obejmuje nową elewację. Stanie się również bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych poprzez zainstalowanie zewnętrznej windy. Na parterze budynku przewidziana jest również modernizacja instalacji elektrycznej oraz montaż nowego, energooszczędnego oświetlenia. Planuje się zakończenie wszystkich prac w bieżącym roku kalendarzowym.

Powiat Lubański realizuje to zadanie w ramach projektu Osiągniecie efektywności energetycznej przez Powiat Lubański. Wartość inwestycji to kwota ok. 4,2 mln zł. Wsparcie finansowe pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś 12 React-EU, Działania 12.2 Inwestycje przyczyniające się do redukcji niskiej emisji. Całkowita kwota tego dofinansowania wynosi prawie 3,6 mln zł, przy czym ok. 600 tys. zł zostało przekazane przez Powiat Lubański.

Budynek CKD w Łodzi już ocieplony!

Przenieśmy się do Łodzi, gdzie zrealizowano część prac termomodernizacyjnych w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego. Chodzi o ocieplenie gmachy CKD przy ul. Pomorskiej 251. Wymiana elewacji była częścią trwającego od kilku miesięcy procesu termomodernizacji tego budynku. W wyniku tych prac dawna elewacja w kolorze turkusowo-białym została zastąpiona nową elewacją o kolorze granatowo-białym. Rektor Uniwersytetu Medycznego, Prof. Radzisław Kordek, podkreślił, że termomodernizacja tego kilkudziesięcioletniego budynku była niezbędna.

Budynek CKD z nową elewacją.
Źródło: dzienniklodzki.pl (fot. Matylda Witkowska)

Poza izolacją termiczną oraz wymianą okien i drzwi, projekt inwestycyjny obejmuje także instalację systemu fotowoltaicznego, pompy cieplnej oraz przejście na oświetlenie LED. Całkowity koszt termomodernizacji wynosi 88 mln zł, z czego 76 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. 

Warto zaznaczyć, że modernizacja głównego budynku Centrum Kliniczno-Dydaktycznego to dodatkowy projekt, towarzyszący drugiemu etapowi budowy CKD, który jest ogromnym przedsięwzięciem mającym na celu wykorzystanie istniejącego budynku CKD, który powstawał przez prawie pół wieku. Całkowity koszt budowy CKD2 wynosi 627 mln zł. Prace miały pierwotnie zakończyć się w bieżącym roku, ale teraz przewidywane jest, że mogą potrwać aż do 2025 lub nawet 2026 roku.

Termomodernizacja w Wiechlicach

Z dużego miasta przenieśmy się do niewielkiej miejscowości w województwie lubuskim - do Wiechlic. Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Wiechlicach kosztowała 7,7 mln zł. Gmina Szprotawa otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 mln zł ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020

Rozpoczęcie termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Wiechlicach miało miejsce 1 marca 2023 roku. Dzięki rozległej modernizacji nie tylko stała się bardziej ciepła i energooszczędna, ale także zyskała nowoczesny wygląd, który sprzyja komfortowi uczniów.

Szkoła w Wiechlicach.
Źródło: zagan.naszemiasto.pl (fot. UM Szprotawa)

Burmistrz Mirosław Gąsik podkreślił, że realizacja tego projektu znacząco obniży koszty eksploatacji placówki, głównie dzięki zainstalowaniu nowego systemu centralnego ogrzewania z pompami ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Ponadto zastosowane zostało nowoczesne, energooszczędne oświetlenie wewnątrz budynków. Projekt o całkowitej wartości 7,7 mln zł obejmował szereg działań, takich jak izolacja termiczna ścian, stropodachu oraz posadzek, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na zewnątrz budynku.

W budynku szkoły, który wcześniej był używany w okresie sowieckiego panowania, obecnie naukę pobiera 321 uczniów. W tej liczbie znajduje się około 30 dzieci uchodźców z Ukrainy, reprezentujących różne grupy wiekowe, od przedszkolnych po starsze klasy.

Dom Kultury w Tyrawie Solnej po termomodernizacji!

Wiejski Dom Kultury w Tyrawie Solnej przeszedł proces termomodernizacji. W roku 2021 przeprowadzono izolację cieplną dwóch ścian budynku, tj. frontowej i bocznej, natomiast w bieżącym roku zakończono termomodernizację pozostałych części obiektu.

“Wiejskie Domy Kultury są sercem lokalnych społeczności i odgrywają kluczową rolę w życiu wsi. Prace termomodernizacyjne w takich obiektach – poza podnoszeniem efektywności energetycznej budynków – są także inwestycją w zachowanie dziedzictwa kulturowego” – podkreśla zastępca wójta gminy Sanok, Paweł Wdowiak.

Aby zrealizować projekt związany z poprawą efektywności energetycznej budynku Wiejskiego Domu Kultury w Tyrawie Solnej, samorząd pozyskał fundusze w wysokości 31,5 tys. zł od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Wiejski Dom Kultury w Tyrawie Solnej.
Źródło: esanok.pl

Prace obejmowały szeroki zakres działań związanych z konserwacją zewnętrznego wyglądu budynku, w tym izolację termiczną ścian z użyciem tynku akrylowego oraz docieplenie cokołu za pomocą tynku mozaikowego. Ponadto wykonano podbitkę dachową z blachy powlekanej oraz płytkę odbojową z kruszywa. W ramach projektu przeprowadzono również prace wewnętrzne, takie jak docieplenie poddasza/połaci dachu, wykorzystując okładziny z płyty kartonowo-gipsowej, a także wykonywano tynkowanie części wewnętrznych ścian oraz gruntowanie. Warto dodać, że w ramach umowy dokonano wymiany stolarki drzwiowej i okiennej. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 143,5 mln zł.

Źródła: eluban.pl, dzienniklodzki.pl, zagan.naszemiasto.pl, esanok.pl

Zobacz również