Masa szpachlowa z aerożelem? Przyglądamy się ultracienkiej izolacji od wewnątrz!
AERO-THERM to brytyjska firma, która zajmuje się produkcją materiałów izolacyjnych na bazie aerożelu. Czy naprawdę wystarczy warstwa o grubości 1 mm, aby pomóc w zapewnieniu komfortu cieplnego? Czym jest tak naprawdę aerożel? Sprawdzamy!

Podziel się
Zacznijmy od przedstawienia najważniejszych informacji nt. aerożelu. Jest to aktualnie najbardziej zaawansowany i znany izolator na świecie. Powstaje poprzez specjalny proces obróbki żelu krzemionkowego, z którego usuwa część płynną, pozostawiając czysty szkielet krzemionkowy. Skład aerożelu to w minimum 90% powietrze. Resztę stanowi nanoporowaty materiał tworzący jego strukturę. Jest to najlżejsza znana substancja stała, o gęstości 1,9-150 mg/cm3.
Czym jest tak naprawdę innowacyjna masa szpachlowa?
AERO-THERM to innowacyjna, termoaktywna masa szpachlowa, która łączy mikrosfery szklane 3M i aerożel, obecnie uznawany za najlepszy izolator termiczny na świecie. Produkt ten sprzedawany jest w postaci gęstej i białej pasty, którą rozcieńcza się z wodą aż do osiągnięcia konsystencji, która umożliwia nałożenie cienkiej warstwy.
Mikrosfery szklane 3M, wykonane z technicznego szkła, są wypełnione rozrzedzonym powietrzem, tworząc efekt bliski próżni. Promieniowanie elektromagnetyczne padające na powierzchnię mikrosfer przenika do sąsiedniej warstwy szkła, jednocześnie częściowo odbijając się i rozpraszając. Dzięki temu procesowi większość promieniowania jest stopniowo rozpraszana i gromadzi się w cienkiej warstwie. Skoncentrowane promieniowanie jest następnie w dużej części kierowane z powrotem do wnętrza pomieszczenia.
Ultracienka izolacja od wewnątrz
Zaletą masy szpachlowej na bazie aerożelu jest to, że można ją stosować jako izolację od wewnątrz. Klasyczne materiały izolacyjne, takie jak styropian czy wełna mineralna, opierają się na oporze cieplnym i zwiększają swoją skuteczność wraz z grubością warstwy. Aby osiągnąć odpowiednie parametry izolacyjne, konieczne jest zastosowanie warstwy o dużej grubości, na przykład 10-15 cm. Tradycyjne izolatory utrwalają myślenie, że im grubsza warstwa, tym lepiej.
Z materiałem, który odbija promieniowanie jest inaczej, a grubość izolacji nie ma takiego znaczenia. Maksymalna zdolność odbicia promieniowania cieplnego wynosi 93%. To osiągnięcie uzyskuje się przy warstwie o grubości 0,8-1 mm. Zwiększenie grubości nie poprawia zdolności odbicia tego materiału i jest nieekonomiczne.
Jak nakłada się masę aerożelową AERO-THERM?
Proces izolacji tego materiału przypomina aplikację gładzi gipsowej. AERO-THERM występuje w postaci gęstej masy o białym kolorze, którą rozcieńcza się wodą. Wystarczy nałożyć warstwę o grubości ok. 1 mm. Ta warstwa jest paroprzepuszczalna, a sam materiał jest przeznaczony do izolacji wewnętrznej ścian, stropów, podłóg, ogrzewania podłogowego oraz innych powierzchni, zarówno w zastosowaniach mieszkalnych, jak i przemysłowych.
Warstwę można aplikować na trzy różne sposoby: za pomocą pacy zębatej, wałka malarskiego lub techniki natrysku. Stopień rozcieńczenia wodą oraz finalny wygląd nałożonej powłoki zależą od wybranej metody nakładania. Wydajność masy wynosi 1 litr na 1 m2. Konieczne jest także wykorzystanie środka gruntującego. Producent dedykuje stworzony specjalnie dla masy AERO-THERM grunt AT-PENETRACE.
Źródło: kanał YT Aero-Therm Products Ltd
Co więcej, powłokę można malować farbami, tapetować, obijać boazerią, a także stosować na podłogach, takich jak panele, drewno, płytki czy wykładziny. Właściwości termoizolacyjne nie zmieniają się nawet w przypadku zasłonięcia materiałem wykończeniowym.
Wady izolacji na bazie aerożelu
Zapobiega stratom ciepła, chroni przed powstawaniem grzybów, pomaga zlikwidować mostki termiczne, można ją stosować od wewnątrz bez strat powierzchni i jest bezpieczna dla zdrowia - to zalety tej izolacji. Niemniej jednak istnieją pewne wady.
Przede wszystkim masa szpachlowa jest wyjątkowo podatna na wilgoć i zamarzanie. Z tego powodu zalecane jest unikanie zastosowania tego produktu do izolacji zewnętrznej oraz na ścianach narażonych na wchłanianie wody od dołu. W takich przypadkach konieczne jest staranne zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed deszczem, co wiąże się z dłuższym czasem i większymi kosztami wykonania ocieplenia. Dodatkowo warstwa AERO-THERM jest podatna na uszkodzenia mechaniczne - bardziej niż tradycyjna gładź.
- Zobacz również: Materiał izolacyjny ze szklanych kulek?
Oszczędności energii
Jak można przeczytać na stronie - masa szpachlowa na bazie aerożelu przeszła szereg badań, które miały na celu określić jej zdolności do ograniczenia strat ciepła na drodze promieniowania. Tak prezentują się wyniki:
Pomieszczenie więc zredukowało zużycie energii po zastosowaniu aerożelowej masy o 18%. Dużo szybciej pomieszczenie się nagrzewa, a dużo wolniej trwa proces wychłodzenia. Niektórzy z nas mogą zadać sobie w tym momencie pewne pytanie.
Czy to rozwiązanie może zastąpić tradycyjne materiały izolacyjne? Zdecydowanie nie. Tak jak wspomniano - izolują one zupełnie w inny sposób. Masa aerożelowa blokująca promieniowanie nie zatrzyma energii cieplnej, która będzie chciała się wydostać z budynku na drodze przewodzenia.
Źródło: AERO-THERM.