Materiał izolacyjny ze szklanych kulek?

Termomodernizacja kojarzy się przede wszystkim ze zwiększeniem izolacyjności budynków. Najczęściej mamy do czynienia z wełną mineralną i styropianem. Są one względnie najtańsze, ale nie ma co się oszukiwać - ich produkcja nie jest ekologiczna. Istnieją inne materiały, ale są często dużo droższe, np. korek, celuloza czy piany PIR. Naukowcy jednak pracują nad nowymi technologiami. Jednym z opracowanych w tym roku rozwiązań jest specjalna termoplastyczna pianka wykonana z pustych szklanych kulek! Czy ten materiał izolacyjny ma szansę odegrać istotną rolę w przyszłości?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Materiał izolacyjny ze szklanych kulek?

Podziel się

W tym roku naukowcy z amerykańskiego Oak Ridge National Laboratory (ORNL) ogłosili stworzenie innowacyjnej, przyjaznej dla środowiska alternatywnej izolacji. Co ciekawe jej produkcja nie wymaga używania szkodliwych środków porotwórczych. Ta nietoksyczna pianka termoplastyczna została opracowana z wykorzystaniem szklanych kulek oraz rozszerzalnych mikrosfer polimerowych.

“Zgłaszamy prostą i opłacalną komercyjnie strategię wytwarzania termoplastycznych pianek kompozytowych przy użyciu synergicznych metod spieniania – zawierających porowate, wydrążone wewnętrznie szklane kulki jako wypełniacz i wykorzystując rozszerzalne termoplastyczne mikrosfery jako fizyczny środek porotwórczy – do zastosowań w izolacji termicznej” - czytamy w artykule naukowym. 

Właściwości termiczne, które ma innowacyjny materiał izolacyjny 

Technologia ta umożliwia dostosowanie składu, aby zachować wysoką wydajność termiczną materiału przy ograniczonej gęstości. Dodatkowo, naukowcy pracują nad materiałami termoutwardzalnymi, które zapewniają wysoką stabilność temperaturową, co zwiększa odporność na działanie ognia. Meghan Lamm z ORNL podkreśla, że te połączone technologie mają duży potencjał w dziedzinie poprawy izolacji i ochrony termicznej. Zapewnienia naukowców znajdują pokrycie w parametrach! Innowacyjny materiał izolacyjny posiada współczynnik przewodzenia ciepła λ równy 0,0036 W/(m·K). Dla niewtajemniczonych - to poziom osiągany przez dobrej jakości biały styropian.

“Technologia ta jest łatwo akceptowalna przez przemysł i otwiera możliwości opracowania bezpieczniejszych pianek kompozytowych do różnych systemów izolacyjnych” - twierdzi Tolga Aytung z ORNL.

W skuteczności praktycznie każdego rodzaju izolacji budynku kluczową rolę odgrywa uwięzione powietrze, które zapewnia rzeczywistą moc izolacyjną. W przypadku izolacji z włókna szklanego, wszystkie te szklane włókna służą jedynie do stworzenia barier nieruchomego powietrza, które kontroluje straty ciepła lub chłodzenia. Efektywność takiej izolacji wynika z właśnie uwięzionego powietrza między taflami szkła w oknach.

Oak Ridge National Laboratory prowadzi wiele badań nad różnymi produktami do izolacji budynków. Jednakże, ta gałąź przemysłu jest znacznie mniej doinwestowana w badania i rozwój w porównaniu do większości innych branż. Zaledwie 1% wynoszą inwestycje w rozwijanie nowych materiałów izolacyjnych. Dobrze jednak, że inicjatywy badawcze powstają. Czas, gdy pożegnamy się z nieekologicznymi materiałami izolacyjnymi jest odległy. Nie możemy jednak wykluczyć tego, że decydenci w Polsce czy też w Unii nie przyspieszą tego procesu. 

Opracowano na podstawie: Tailorable thermoplastic insulation foam composites enabled by porous-shell hollow glass spheres and expandable thermoplastic microspheres w czasopiśmie Polymer, Clean Technica.
Zdjęcie główne: ORNL

Zobacz również