Modernizacje w Bydgoszczy, Tychach i nie tylko! Przegląd Termomodernizacyjny

Ubiegły tydzień przyniósł nam kolejne doniesienia o termomodernizacjach w Polsce! Oznacza to, że po raz piąty w ramach Przeglądu Termomodernizacyjnego przeniesiemy się w różne części naszego kraju i przyjrzymy się poszczególnym inwestycjom. Zapraszamy więc na wycieczkę do Bydgoszczy, Tychów, Małogoszcza i Bądecza. A co to będą za modernizacje? Sprawdźmy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Modernizacje w Bydgoszczy, Tychach i nie tylko! Przegląd Termomodernizacyjny

Podziel się

W tym cyklu przedstawiamy termomodernizacje budynków użyteczności publicznej oraz ważnych instytucji. Są to zazwyczaj szkoły, budynki urzędów i ośrodki kultury. Rola tych modernizacji i późniejsza publikacja informacji o efektach ciągnie za sobą kilka pozytywnych skutków. Po pierwsze oswajamy się z termomodernizacją, a po drugie wiemy na co idą pieniądze z naszych podatków. 

Często razem z typowymi pracami termomodernizacyjnymi realizowane są przedsięwzięcia, do których możemy zaliczyć wykonanie wind dla osób na wózkach, montaż budek dla ptaków czy też różne zabiegi ogrodnicze. W efekcie budynki stają się przyjazne środowisku, zmniejsza się też liczba ludzi wykluczonych z korzystania z nich, a same budynki stają się zadbane i po prostu ładne. 

Termomodernizacja Teatru Małego w Tychach

Zacznijmy do budynku Teatru Małego w Tychach, który przechodzi znaczącą renowację, mającą odświeżyć zarówno wygląd, jak i funkcjonalność. Modernizacja obejmuje zarówno przestrzenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Termomodernizacja budynku skupia się na zwiększeniu efektywności energetycznej poprzez wewnętrzne ocieplenie, nowoczesne okna i system klimatyzacji. Projekt uwzględnia także odnowę wnętrza, w tym głównej sali teatralnej. Remont przewidziany jest do czwartego kwartału 2024 roku i ma kluczowe znaczenie dla kultury Tychów. Całkowity koszt, ponad 25,5 mln zł, jest wspierany głównie przez Rządowy Fundusz Polski Ład.

Teatr Mały w Tychach.
Źródło: eska.pl

Ekoprzedszkole w Bydgoszczy

Po raz pierwszy odwiedzimy w ramach Przeglądu Termomodernizacyjnego województwo kujawsko-pomorskie. Obiektem, który przeszedł termomodernizację jest tam przedszkole na Okolu w Bydgoszczy. Budynek przy ul. Grunwaldzkiej zyskał nową elewację, ale przede wszystkim ograniczono zużycie ciepła i energii oraz poprawiono funkcjonalność dla dzieci. Budynek pełni funkcję przedszkola od 1956 roku, a więc zdecydowanie wymagał renowacji. Przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja objęła takie elementy jak: 

  • docieplenie ścian, stropodachu, 
  • wymiana stolarki, 
  • poprawa izolacji,
  • modernizacja instalacji.

Ponadto dobudowano windę przed wejściem głównym, przebudowano łazienki. Całość inwestycji to ponad 4,6 mln zł, z nową elewacją w beżowej kolorystyce. 

Przedszkole na Okolu w Bydgoszczy.
Źródło: bydgoszcz.pl

Termomodernizacja w Bądeczu

Teraz przeniesiemy się do niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim - do Bądecza. Aktualnie trwają tam prace związane z projektem inwestycyjnym o nazwie "Remont, przebudowa oraz termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w Bądeczu wraz z zagospodarowaniem terenu przy świetlicy".

“Przypomnijmy: 3 stycznia 2022 roku wczesnym rankiem doszło do pożaru w budynku mieszczącym świetlicę wiejską i remizę OSP” - czytamy na portalu faktypilskie.pl

Dzięki wsparciu rządowemu, strażacy z Bądecza już wiosną tego roku przeprowadzili się do nowej siedziby, zbudowanej od podstaw w sąsiedztwie dawnej szkoły podstawowej. Teraz nadszedł czas na odnowienie świetlicy wiejskiej, która zostanie poddana remontowi i przebudowie.

Zakres prac obejmuje m.in. pokrycie dachowe, izolację cieplną, przearanżowanie pomieszczeń, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz zakup wyposażenia dla świetlicy. Cała inwestycja otrzymała wsparcie finansowe z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" w wysokości 1,5 mln zł.

Świetlica w Bądeczu.
Źródło: faktypilskie.pl

Kompleksowa termomodernizacja budynków w Małogoszczu

Na koniec odwiedzimy Małogoszcz, gdzie inwestycje termomodernizacyjne prowadzone są na dużą skalę. Między innymi budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu przechodzi gruntowną renowację. Trwają ostatnie etapy prac związanych z docieplaniem i malowaniem elewacji. Wcześniej dokonano wymiany okien oraz grzejników. Prace przy termomodernizacji budynku liceum mają się zakończyć do końca sierpnia.

Warto także zaznaczyć, że termomodernizacja Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu stanowi część większego planu. W kwietniu 2022 roku władze miasta i gminy Małogoszcz zdobyły ponad 3,7 mln zł unijnego dofinansowania na projekt o nazwie "Zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze publicznym poprzez termomodernizację budynków w gminie Małogoszcz". W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono renowację pięciu budynków. Ponadto oprócz liceum, termomodernizacji podlegały następujące obiekty: 

  • Dom Ludowy w Zakruczu, 
  • Dom Ludowy w Żarczycach Małych, 
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicy,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach. 

Całkowity koszt realizacji pięciu zadań to kwota przekraczająca 5,33 mln zł. Wkład własny gminy Małogoszcz wynosi 1,63 mln zł.

Źródła: bydgoszcz.pl, eska.pl, faktypilskie.pl, echodnia.eu

Zobacz również