Mój Prąd 6.0 – budżet praktycznie wyczerpany! Koniec naboru w najbliższych dniach?

mój prąd 6.0 fotowoltaika

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mamy najświeższe doniesienia! Program Mój Prąd 6.0 w swojej kolejnej edycji właśnie wszedł w decydującą fazę. Po tygodniu od uruchomienia naboru wniosków już 80% przewidzianego budżetu zostało wykorzystane.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
mój prąd 6.0 fotowoltaika

Podziel się

Statystyki pokazują jednoznacznie, że Polacy chcą inwestować w fotowoltaikę i magazyny energii. Wystarczył zaledwie tydzień, aby w budżecie programu Mój Prąd 6.0, wynoszącym 400 mln złotych, pozostało mniej niż 79 mln złotych. W zeszłym tygodniu już po trzech dniach od uruchomienia naboru połowa budżetu została już wykorzystana. Zatem można się było spodziewać spowolnienia napływu nowych wniosków. Okazuje się jednak, że od godzin porannych 5 września br. do godziny 8:00 dnia 9 września br. wpłynęło kolejnych 8 830 wniosków. Na dziś w puli zaakceptowanych wniosków znajduje się 26 050 sztuk.

Dokładne statystyki na poniedziałek (9 września 2024 r.) przedstawiają się następująco:

Magazyny energii elektrycznej nadal cieszą się większą popularnością niż cieplne, co jest oczywiście pozytywną wiadomością. Warto przypomnieć, że wcześniej branża ostrzegała, iż magazyny ciepła, takie jak bojler w rozumieniu programu Mój Prąd 6.0, mogłyby zniweczyć sens dotacji. Ponadto z dotowania wyłączono systemy zarządzania energią. Zasobnik CWU czy bufor ciepła można uznać za pełnoprawne magazyny energii jedynie w połączeniu z odpowiednią technologią grzewczą. Wszystko wskazuje na to, że beneficjenci preferują inwestycje w magazyny energii elektrycznej, aby zwiększyć autokonsumpcję z instalacji prosumenckich.

Nie ma się co dziwić, że sposób rozliczania prosumentów w systemie net-billingu wyraźnie promuje inwestycje w magazyny. Dodatkowo każdy beneficjent programu Mój Prąd 6.0 jest zobowiązany do rozliczania się według nowej wersji systemu, czyli net-billingu. Nawet jeśli ktoś wcześniej korzystał z net-meteringu, przy ubieganiu się o dotację musi przejść na net-billing.

Nie zwlekaj i skorzystaj z ostatnich środków w programie Mój Prąd 6.0

Przypomnijmy, jakie pieniądze oferuje program Mój Prąd 6.0 – to ostatnia szansa, aby złożyć wniosek o dofinansowanie! Wysokość dotacji z programu zależy od kilku czynników: zakresu inwestycji, wysokości wydatków i daty zgłoszenia instalacji do przyłączenia. 

Instalacje zgłoszone do przyłączenia przed 1 sierpnia 2024 roku nie muszą być wyposażone w magazyn energii ani magazyn ciepła, aby móc uzyskać dofinansowanie. Początek okresu kwalifikowania wydatków zaczyna się 1 stycznia 2021 roku. Instalacja fotowoltaiczne nie może być mniejsza niż 2 kW ani większa niż 10 kW. Maksymalne kwoty możliwego dofinansowania wynoszą:

W przypadku instalacji zgłoszonych do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 roku – nie ma możliwości otrzymania dotacji, jeśli inwestycja nie obejmie magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła. Dofinansowywana instalacja PV może być jednak większa – jej moc musi znaleźć się w zakresie 2-20 kW

  • dla inwestycji obejmującej jedynie instalację PV – 6 000 zł;
  • dla inwestycji w instalację PV, jeśli zainstalowano również element dodatkowy – 7 000 zł;

Dofinansowanie na elementy wynosi maksymalnie:

  • dla magazynu energii elektrycznej – 16 000 zł;
  • dla magazynu ciepła – 5 000 zł.

Więcej istotnych informacji, na które każdy wnioskujący o dofinansowanie powinien zwrócić uwagę, znajdziesz w artykule: "Pułapki w programie Mój Prąd 6.0: o tym musisz pamiętać!"

Źródło: GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.