Mój Prąd 6.0 – znamy szczegóły! Koniec z pompami ciepła, a fotowoltaika będzie mogła mieć większą moc!

Otrzymaliśmy informacje z NFOŚiGW dotyczące szóstej edycji programu Mój Prąd. Instalacje fotowoltaiczne będą mogły mieć większą moc, ale wsparcie finansowe nie obejmie innych urządzeń. Wkrótce zostanie także opublikowany regulamin programu!

Podziel się
- W szóstej edycji programu Mój Prąd instalacje fotowoltaiczne będą mogły osiągać większą moc – aż do 20 kW.
- Rzeczniczka NFOŚiGW informuje, że program nie przewiduje dofinansowania dla pomp ciepła, systemów zarządzania energią w budynkach ani kolektorów słonecznych.
- Zgodnie z informacjami uzyskanymi od NFOŚiGW na każdy 1 kW mocy fotowoltaicznej będzie musiało przypadać 1,5 kWh pojemności magazynu energii.
- Czy polski rynek termomodernizacji straci na tych zmianach? Poniekąd tak.
Program Mój Prąd 6.0 ma ruszyć we wrześniu i będzie się różnił od poprzedniej edycji. Nowe zasady obejmą wymagania dotyczące magazynów energii, a maksymalna moc instalacji fotowoltaicznych objętych dofinansowaniem zostanie podniesiona do 20 kW. Ale przejdźmy do szczegółów!
Tylko fotowoltaika i magazyny energii
W poprzedniej edycji programu Mój Prąd (MP) można było uzyskać dofinansowanie nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale także na dodatkowe urządzenia. Wśród nich znajdowały się magazyny ciepła i energii elektrycznej, pompy ciepła (zarówno gruntowe, jak i powietrzne), systemy zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. W programie Mój Prąd 6.0 większość tych urządzeń nie będzie już objęta dofinansowaniem. Teraz program skupi się jedynie na instalacjach PV oraz magazynach ciepła i energii elektrycznej.
„Wykluczenie z dofinansowania pomp ciepła, kolektorów i systemów EMS/HEMS jest wynikiem małego budżetu dla kolejnej części programu na dzień uruchomienia szóstego naboru wniosków, zwłaszcza w sytuacji wprowadzenia wymogu zgłoszenia do dofinansowania magazynu energii / magazynu ciepła instalacji zgłoszonych do przyłączenia. W przypadku zwiększenia kwoty budżetu nie jest wykluczone objęcie dofinansowaniem ponownie pomp ciepła i kolektorów słonecznych” – poinformowała nas rzeczniczka NFOŚiGW.
Brak pomp ciepła w programie Mój Prąd 6.0 pod kątem termomodernizacji jest o tyle problematyczny, że dawał możliwość zainwestowania w czystą technologię bez kryterium dochodowego. W programie Czyste Powietrze istnieją sztywno przyjęte progi dochodowe. Co więcej, gdy w domu użytkujemy kocioł na gaz, olej lub kocioł na paliwo stałe V klasy, to w programie Czyste Powietrze dotacji na pompę ciepła nie dostaniemy. Zobaczymy, czy MKiŚ i NFOŚiGW wymyślą zastępczy mechanizm lub znajdą pieniądze na ponowne włączenie ich do programu. Wróćmy jednak do programu Mój Prąd 6.0!
- Zobacz również: Klasy energetyczne a realne zużycie paliwa – jakie jest powiązanie? Węgiel i gaz poza klasą A!
Większa fotowoltaika w programie Mój Prąd 6.0
Magazyny energii mają być obowiązkowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Ta zasada wejdzie w życie od ustalonej przez decydentów daty. Po tej dacie instalacje fotowoltaiczne dofinansowywane z programu Mój Prąd 6.0 będą mogły mieć większą moc – nawet 20 kW. Magazyny energii również będą musiały spełniać określone wymagania: na każdy 1 kW mocy instalacji PV musi przypadać 1,5 kWh pojemności magazynu. Łączna moc magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej nie będzie mogła przekroczyć 50 kW, co jest maksymalną mocą mikroinstalacji.

Ważne jest, że data graniczna dotyczy zgłoszenia instalacji do przyłączenia, a nie samego przyłączenia do sieci, które może nastąpić później. Regulamin szóstej edycji programu Mój Prąd ma zostać opublikowany w sierpniu. Program wystartuje we wrześniu, dając potencjalnym beneficjentom czas na zapoznanie się z nowymi zasadami dofinansowania.
Źródło: NFOŚiGW, GLOBENERGIA.