Montaż okien bez tajemnic! Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?

Montaż okien to znacznie więcej niż tylko praca wykonana przez ekipę instalatorów. Już na etapie doboru stolarki okiennej można napotkać wiele potencjalnych problemów, które mogą mieć wpływ na późniejszą jakość i funkcjonalność okien. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą wpłynąć na sukces całego przedsięwzięcia.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Montaż okien

Podziel się

Czy możemy uniknąć błędów przy montażu okien? Na co zwrócić uwagę, gdy zatrudniamy ekipę wykonawczą? Sprawdź sam!

Za duże i za małe okna

Jeśli zdecydujemy się na wybór okien, które są zbyt duże w stosunku do dostępnego otworu, eliminujemy tzw. przestrzeń dylatacyjną. W takiej sytuacji wzrasta ryzyko wystąpienia mostków termicznych, ponieważ nie będziemy w stanie właściwie uszczelnić miejsca, w którym okno styka się ze ścianą. W efekcie grozi nam wilgotnienie ścian w okolicy okien. Warto także pamiętać, że ramy okienne naturalnie zmieniają swoje wymiary wraz z wahaniem temperatury, co jest zjawiskiem normalnym. Niemniej jednak montaż okien bez luźnej przestrzeni dylatacyjnej uniemożliwia ramom "pracę" w tej przestrzeni, co może prowadzić do ich deformacji i możliwości zaklinowania się skrzydeł okiennych w okresie letnim.

Instalacja okien, które są zbyt małe w stosunku do otworu przygotowanego na nie, prowadzi do problemów z odpowiednim przymocowaniem ich do ściany. W konsekwencji, kotwy lub dyble nie będą w stanie solidnie utrzymać ramy w miejscu, szczególnie podczas silnych wiatrów. W rezultacie nie będziemy w stanie dokładnie uszczelnić przestrzeni między oknem a murem, co może skutkować powstawaniem mostków termicznych i zwiększeniem ryzyka zawilgocenia ścian.

Niepoprawnie dobrane profile okien

Jeśli ramy okienne okażą się zbyt wąskie w stosunku do szerokości węgarka, to stworzymy zbyt dużą przestrzeń dylatacyjną. Chociaż wymiar okna na zewnątrz może wydawać się właściwy, to za węgarkiem, między ramą a ścianą, pojawi się trudna do izolacji przestrzeń. W rezultacie spotkamy się z problemami podobnymi do tych występujących przy zbyt małych oknach. W takim przypadku warto rozważyć użycie poszerzanych ramek okiennych lub odpowiednich zestawów dokręcanych do standardowych obramowań.

Nierówne podłoże pod oknami

Brak staranności przy przygotowywaniu miejsca pracy na etapie początkowym zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozszczelnienia między oknami a murem. W rezultacie może dojść do powstania mostka termicznego, co w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do wilgotnienia muru.

Inne błędy 

Brak klocków podporowych

Umieszczenie okien w taki sposób prowadzi do występowania pionowych ruchów ramy okiennej. W rezultacie może dochodzić do deformacji okien oraz uszkodzeń na tynku. W efekcie ponownie narażamy się na wilgotnienie muru oraz dostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz.

Montaż na styk z węgarkiem

Pomiędzy węgarkiem a ramą okna również należy pozostawić odpowiednią szczelinę dylatacyjną. Bez niej nie będziemy w stanie poprawnie zaizolować styku ramy ze ścianą.

Montaż okien bez listew progowych

Listwa progowa stanowi niezbędny element w procesie montażu okien, umożliwiając właściwe umieszczenie parapetów oraz skuteczne uszczelnienie przestrzeni pod oknem. Brak listwy progowej skutkuje tym, że zespół montażowy prawdopodobnie spróbuje zamocować parapet, wsuwając go pod okno lub przytwierdzi go do ramy. W obu przypadkach może wystąpić problem z przeciekaniem wody opadowej i wilgotnieniem muru.

Zbyt mało kotew lub dybli

Pamiętajmy, aby okno było przykręcone nie tylko po bokach do muru, ale również do nadproża i progu. Za mała ilość mocowań może skutkować odkształceniami ramy, a także rozszczelnieniem połączenia okna ze ścianą.

Oszczędność na oknach to zły pomysł

Uszczelnienie pianką montażową należy wykonać z pełną dokładnością. Konieczne jest staranne wypełnienie szczelin dylatacyjnych i właściwe uszczelnienie połączenia z murem pod oknem. Warto również zastosować zewnętrzną folię paroprzepuszczalną, która działa jako bariera przed wodą i wiatrem, oraz wewnętrzną folię o wyższej paroizolacyjności. Tym sposobem zabezpieczymy się przed wilgotnieniem obszaru wokół okna, a jeśli wilgoć już się pojawi, będzie miała możliwość wydostania się na zewnątrz.

Niemal każdy z wymienionych błędów prowadzi do podobnych skutków. Nieprawidłowa izolacja okna praktycznie zawsze wiąże się z pojawieniem się mostków termicznych, przeciągami oraz wilgotnieniem wokół ramy. W rezultacie, na początku doświadczamy dyskomfortu, ale z biegiem czasu mogą pojawić się znacznie poważniejsze problemy z wilgocią. Uniknięcie wielu z tych błędów jest stosunkowo proste - polega na właściwym doborze wymiarów okna oraz starannym montażu.

Źródło: Termomodernizacja.pl

Zobacz również