Montaż pompy ciepła – jak wybrać wykonawcę?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne urządzenia wykorzystywane w polskich domach. Wraz ze wzrostem popytu na nowe instalacje pomp ciepła, pojawiają się problemy związane z ich dostępnością, a także problemy związane z ograniczoną liczbą wykwalifikowanych ekip montażowych. W takiej sytuacji coraz trudniej wybrać odpowiedniego wykonawcę instalacji pompy ciepła. Jak odpowiedzialnie wybrać instalatora pompy ciepła? Podpowiadamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Na wzrost popularności pomp ciepła wpływa kilka czynników. Z jednej strony widoczny jest nacisk na poprawę jakości powietrza poprzez wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwa stałe na źródło nieemitujące pyłów i zanieczyszczeń. W poszczególnych województwach odbywa się to w zgodzie z uchwałami antysmogowymi, które narzucają likwidację starych kotłów stałopalnych. Nie bez znaczenia jest sytuacja geopolityczna i rosnące ceny paliw kopalnych. Pompa ciepła ponadto zapewnia wygodę i komfort użytkowania, w tym brak konieczności zakupu i magazynowania paliwa. Za taką zmianą dodatkowo przemawiają dostępne programy dofinansowań dla pomp ciepła, takie jak program Czyste Powietrze.

Czy pompa nadaje się do mojego domu?

Montaż pompy ciepła w nowym budynku nie powinien wiązać się z komplikacjami. W nowych budynkach najczęściej znajdują się niskotemperaturowe instalacje c.o., które idealnie współpracują z pompami ciepła. Niemniej jednak przypadku likwidacji starego źródła ciepła i przyłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji pojawia wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. W takim wypadku warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego doradcy. Niestety, najczęściej doradcą przy doborze pompy ciepła jest przedstawiciel handlowy lub instalator. Handlowcy niejednokrotnie rozpoczynają swoją pracę na rynku pomp ciepła zaledwie po krótkim teoretycznym szkoleniu. Natomiast instalatorzy w wielu przypadkach przebranżowili się z montażu tradycyjnych kotłów na montaż pomp ciepła. Nawet najlepszy fachowiec z branży grzewczej, niekoniecznie musi znać specyfikę działania pomp ciepła. Jeśli instalator nie posiada wsparcia w postaci kompetentnego działu technicznego, wówczas może popełnić błędy.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych najlepiej poszukać firmy, która specjalizuje się w fachowym doborze i montażu pomp ciepła. Poniżej znajdują się aspekty, które pozwolą zweryfikować instalatorów i pomogą w wyborze tego, który odpowiednio dobierze i zamontuje pompę ciepła.

Uprawnienia instalatora OZE

Jako inwestor musisz wiedzieć, że wykonanie instalacji z pompą ciepła łączy pracę zarówno z zakresu hydrauliki, jak i elektryki. Zgodnie z ustawą o OZE, instalator pomp ciepła musi posiadać certyfikat instalatora OZE. Wydawany jest on przez Urząd Dozoru Technicznego na podstawie odpowiedniego wykształcenia lub udokumentowanego doświadczenia zawodowego, a także po odbyciu szkolenia zakończonego zdanym egzaminem. 

Uprawnienia elektryczne

Drugim istotnym rodzajem uprawnień są uprawnienia elektryczne, które pozwalają na wykonanie połączeń elektrycznych (uprawnień SEP). Instalator powinien posiadać także autoryzację od producenta. Taki certyfikat wydawany jest po odbyciu szkolenia pod okiem serwisantów, najczęściej w ośrodkach szkoleniowych. Gwarantuje to, że taki pracownik zamontuje daną pompę ciepła w sposób wymagany przez producenta.

Uprawnienia f-gazowe

Niezbędne do legalnego montażu pompy ciepła jest posiadanie przez instalatora uprawnień f-gazowych. Są one konieczne w przypadku pompy ciepła typu split, ponieważ są to niehermetyczne układy zawierający f-gazy. Czym są f-gazy? To czynniki chłodnicze z grupy gazów fluorowanych, które klasyfikuje się jako gazy cieplarniane. Zgodnie z tzw. ustawą f-gazową osoby, pracujące przy takich pompach ciepła muszą posiadać stosowne uprawnienia f-gazowe, potwierdzone certyfikatem. Dotyczy to montażu oraz przeprowadzenia próby szczelności takiego układu.

Obowiązek ten nie dotyczy jednak montażu instalacji z pompami typu monoblok. Ten rodzaj pompy ciepła stanowi hermetyczne urządzenie, którego próba szczelności została wykonana na etapie produkcji i do sprzedaży trafia jako szczelny układ.

Doświadczenie instalatora

Montaż pompy ciepła jest skomplikowany, tak więc duże znaczenie ma doświadczenie instalatora. Sama wiedza zdobyta na szkoleniach nie wystarczy, choćby z takiego powodu, jakim jest konieczność dostosowania układu z pompą ciepła do istniejącej instalacji grzewczej w budynku. Większą część zleceń dla firm instalacyjnych stanowi wymiana starego kotła na pompę ciepła. Instalator w takim przypadku może mieć do czynienia z instalacją wymagającą naprawy lub wykonaną niezbyt profesjonalnie. Wówczas jego doświadczenie pozwala na prawidłowe przystosowanie instalacji i podłączenie pompy i jej późniejszą odpowiednią pracę. 

Doświadczenie projektanta 

Należy pamiętać, że nawet najlepiej zamontowana pompa ciepła, jeżeli nie została dobrze dobrana, nie spełni swojej funkcji. Kluczowym więc jest, aby firma instalacyjna posiadała dział projektowy złożony z doświadczonych osób o odpowiednim wykształceniu technicznym z zakresu projektowania systemów grzewczych. Wtedy mamy pewność, że dobrana pompa ciepła wraz z osprzętem zapewni ogrzewanie domu przez cały sezon grzewczy.

Serwis pompy ciepła

Powinieneś również zwrócić uwagę, czy wykonawca oferuje odpowiednie wsparcie techniczne i serwisowe. Istotnym jest, który podmiot odpowiada za gwarancję – instalator czy producent. Ponadto ważne jest jakie są warunki tej gwarancji. Warto się dowiedzieć czy w ramach realizowanej inwestycji trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z uruchomieniem i konfiguracją urządzenia. Część producentów wykonuje to bezpłatnie poprzez autoryzowanych serwisantów. Może nim być np. instalator, który odbył szkolenie autoryzacyjne. Najlepiej wybrać wykonawcę, który posiada taką autoryzację. Będzie to oszczędność czasu i prawdopodobnie oszczędność kosztów przyjazdu serwisanta.

Gwarancja

Ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła w kontekście gwarancji. Na rynku pojawia się dużo sprzedawców oferujących bardzo długie okresy gwarancyjne. Jednak, jeśli zagłębimy się w warunki, to często okazuje się, że gwarantem nie jest producent a instalator. Producent może świadczyć serwis poprzez autoryzowanego instalatora. Jest on wtedy uprawniony do przeprowadzenia naprawy gwarancyjnej i przeprowadzenia przeglądów technicznych. Co więcej, posiada także dostęp do nowych i oryginalnych części zamiennych. W dalszym ciągu pozostaje to jednak gwarancja producenta. Natomiast przerzucenie gwarancji na instalatora wiąże się z ryzykiem, że po upływie kilku lat instalator zniknie z rynku, co uniemożliwi zrealizowanie gwarancji w przypadku awarii. 

Weryfikacja wykonawcy

Doświadczenie i rzetelność wykonawcy można zweryfikować na kilka sposobów. Jednym z nich są referencje wystawione danemu instalatorowi przez zadowolonych klientów. Nie bójmy się zapytać, czy dana firma dysponuje takimi poleceniami i poprosić o ich przedstawienie. Innym sposobem będzie sprawdzenie opinii o danym wykonawcy w internecie. Zadowoleni klienci często wystawiają pochlebne opinie, ale także ostrzegają, jeśli dany wykonawca nie jest wiarygodny lub nie wywiązuje się z powierzonych prac. 

Przy dużej liczbie firm oferujących montaż pompy ciepła wybór odpowiedniej może stanowić trudne zadanie. Warto przed podpisaniem umowy, zweryfikować wybranego wykonawcę poprzez uzyskanie od niego niezbędnych informacji. Już sama chęć udzielenia odpowiedzi na zadane pytania, np. o doświadczenie czy referencje, będzie świadczyć o rzetelności i uczciwym podejściu instalatora do klienta.

Źródło: GLOBENERGIA.

Zobacz również