Montaż pompy ciepła od południowej czy od północnej strony domu?
Pompy ciepła stały się bardzo ważnym i popularnym elementem termomodernizacji. Wydawać by się mogło, że w przypadku pomp powietrznych ich ustawienie nie ma większego znaczenia. Na pierwszy rzut oka trudno porównać to urządzenie do fotowoltaiki, której od strony północnej nigdy się nie montuje. Czy pompa ciepła działa lepiej po którejś ze stron świata? Dla Redakcji GLOBENERGIA odpowiada Stanisław Glodny z firmy Panasonic Heating and Cooling.

Podziel się
Powietrzne pompy ciepła zazwyczaj zawierają zewnętrzną i wewnętrzną jednostkę. Gdzie można umieścić tę wewnętrzną w domu jednorodzinnym? Najlepszym miejscem jest pomieszczenie, które nie tylko zapewni dostęp do automatyki, ale również będzie mogło służyć jako miejsce gospodarcze, pralnia czy suszarnia. Konieczne jest jednak spełnienie wymagań dotyczących kubatury. Co zaś tyczy się jednostki zewnętrznej, jakie wymagania musi ona spełniać?
Stanisław Glodny podkreśla, że podczas wybierania lokalizacji montażu jednostki powinno się zwrócić uwagę na wytyczne producenta dotyczące instalacji agregatu i zewnętrznego urządzenia. Zazwyczaj wymaga się, by jednostka była umieszczona powyżej poziomu gruntu, aby uniknąć problemów związanych np. z zasypywaniem śniegiem.
Hałas pompy ciepła
Jeśli chodzi o lokalizację zewnętrznej jednostki pompy ciepła, hałas jest kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Każdy sprzęt wytwarzający hałas ma określone ograniczenia, a pompa ciepła nie jest tu wyjątkiem. Inwestor powinien mieć to na uwadze szukając miejsca na usytuowanie jednostki zewnętrznej.
Stanisław Glodny komentuje, że przepisy wymagają, by poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki wynosił maksymalnie 50 dB(A) w dzień i 40 dB(A) w nocy dla budynków mieszkalnych. Pomiar poziomu ciśnienia akustycznego na granicy działki, na której znajduje się dane urządzenie, wykonuje się zgodnie z określoną w normie procedurą. Jeśli pompa ciepła zostanie zainstalowana zbyt blisko płotu, może się okazać, że nie spełni tych wymagań.
Po której stronie budynku powinno się instalować jednostkę zewnętrzną?
Odległość jednostki zewnętrznej od pompy ciepła umieszczonej wewnątrz budynku zazwyczaj wynosi około 10-20 m. Zastosowanie zalecanego przez producenta dystansu jest istotne dla strat mocy urządzenia. Czy ukierunkowanie w stronę świata ma jakiekolwiek znaczenie? Czy pompa ciepła może stać w cieniu?
“Uczciwie odpowiem, że najlepszą stroną świata dla pompy ciepła będzie strona północna i usytuowanie w permanentnym cieniu. Wynika to z faktu, że źródłem ciepła w powietrznej pompie jest powietrze, a nie słońce, które będzie nagrzewało urządzenie tylko i wyłącznie punktowo” - komentuje Stanisław Glodny z firmy Panasonic.
Zdziwienie jest całkiem uzasadnione, ponieważ wydaje się, że słońce powinno wpłynąć na wyższą wydajność urządzenia. Jednakże, dlaczego tak się nie dzieje?
- Zobacz również: Zasada działania pompy ciepła. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Dlaczego lepsza jest strona północna?
Ekspert twierdzi, że wartości te są zupełnie znikome przy tak dużej masie powietrza, które transportuje pompa ciepła. Nagrzewanie obudowy zmienia parametry energetyczne urządzenia w ciągu kilku sekund po rozpoczęciu, a wentylatory od razu ją wychładzają. Jakie więc negatywne skutki dla pracy pompy ciepła może mieć umieszczenie jej w słonecznym miejscu?
W ocenie Glodnego ważne jest, aby pomiar temperatury zewnętrznej oraz parametry startowe urządzenia zostały dostosowane do aktualnych warunków. Załóżmy, że temperatura w sezonie grzewczym wynosi -5°C. Gdy słońce nagrzeje obudowę urządzenia, czujnik może wskazać fałszywy odczyt, np. +5°C lub nawet +10°C. To może powodować wyłączanie się pompy ciepła, która omyłkowo uzna, że nie ma potrzeby ogrzewania budynku. W skrajnych przypadkach, w okresie letnim, może dojść do zadziałania zabezpieczenia wysokiego ciśnienia, co uniemożliwi uruchomienie urządzenia, np. w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna, ponieważ dostarczenie odpowiedniego komfortu i temperatury w budynku jest głównym celem pompy ciepła.
Nieprawidłowe działanie czujników pompy ciepła
Co w sytuacji, gdy okazuje się, że pompa przez usytuowanie na słońcu, ma błędne odczyty i w budynku jest zimno, gdyż pompa się wyłącza? Jak sobie poradzić z taką sytuacją?
“W przypadku pomp ciepła Panasonic, wystarczy zastosować dodatkowy czujnik zewnętrzny, który będzie znajdował się po stronie zacienionej, a urządzenie będzie miało realny odczyt temperatury powietrza” - komentuje Stanisław Glodny.
Co oznacza, że jeśli pompa ciepła ma być umieszczona na słońcu, np. po stronie południowej budynku, aby jej parametry pracy nie ucierpiały, trzeba użyć dodatkowego czujnika. Ułożenie jej po stronie południowej nie wygeneruje znaczącego bonusu energii cieplnej. Więc gdy jest możliwe, umieszczenie pompy ciepła po stronie północnej będzie najlepszym wyborem. W efekcie unikniemy przegrzania urządzenia oraz niepotrzebnych dodatkowych elementów.
Opracowane na podstawie materiałów GLOBENERGIA.