Na te domy nie dostaniesz dotacji z programu Czyste Powietrze! NFOŚiGW zaostrza kryteria termomodernizacji

Już w najbliższy poniedziałek (31 marca) po czterech miesiącach przerwy ruszy nabór w programie Czyste Powietrze. Spośród wielu zmian wprowadzonych w ramach gruntownej reformy inicjatywy pojawiły się wymagania dotyczące zapotrzebowania energetycznego modernizowanego budynku. Termomodernizacja niektórych domów i lokali w ogóle nie będzie mogła być finansowana z programu. O jakie kryteria chodzi?

Podziel się
- Nowa edycja programu Czyste Powietrze wprowadza dodatkowe kryterium energetyczne – aby uzyskać najwyższy poziom dotacji, budynek musi mieć zapotrzebowanie na energię powyżej 140 kWh/m² rocznie przed modernizacją.
- Dotacji nie otrzymają domy, które mają niskie zapotrzebowanie energetyczne (poniżej 80 kWh/m² rocznie) i jednocześnie korzystają z efektywnego źródła ciepła – w takich przypadkach termomodernizacja nie zostanie dofinansowana.
- Program faworyzuje inwestycje, które realnie poprawią efektywność energetyczną – dofinansowanie zależy od aktualnych parametrów budynku, rodzaju źródła ciepła i efektów planowanej modernizacji.
Powrót programu Czyste Powietrze – regulamin w nowej odsłonie
Nabór w programie Czyste Powietrze zawieszono 28 listopada. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział wtedy gruntowny “remont” tej inicjatywy, który miał w założeniu zapobieganie nadużyciom i trafienie z programem do osób, które faktycznie potrzebują termomodernizacji budynków.
W poprzedniej odsłonie programu obowiązywało dofinansowanie w trzech progach, do których beneficjenci kwalifikowali się w zależności od zarobków. W nowej odsłonie programów dołożono kolejny warunek, który jest szczególnie istotny dla osób starających się o dopłatę z najwyższego progu – chodzi o odpowiednie zapotrzebowanie na energię w budynku lub lokalu. Przypomnijmy: najwyższy próg dofinansowania obejmuje 100% stawki netto za całą wykonaną inwestycję. Kwalifikują się do niego osoby o dochodach mniejszych niż 1800 zł na osobę w przypadku gospodarstw jednoosobowych i mniejszych niż 1300 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
To jednak nie wszystko. Nawet jeżeli beneficjent spełnia warunki dochodowe, nie otrzyma 100% zwrotu inwestycji, jeżeli modernizowany w jej ramach budynek będzie miał zapotrzebowanie energetyczne mniejsze niż 140 kWh/m2 rocznie. Szczegółowo warunek ten opisywaliśmy w poniższym artykule:
Wymagania w programie Czyste Powietrze – nie tylko dochód, ale też cechy budynku
Okazuje się jednak, że kwestie dotyczące zapotrzebowania energetycznego budynku mają znaczenie nie tylko w przypadku starania się o najwyższy poziom dotacji, ale też gdy spojrzymy na to, jak duży może być zakres inwestycji dofinansowanej w ramach programu. Zacznijmy od budynków o zapotrzebowaniu energetycznym powyżej 140 kWh/m2 rocznie. Jeżeli taki obiekt wyposażony jest w źródło ciepła na paliwo stałe o klasie niższej niż 5, dofinansowany może być demontaż tego źródła ciepła, a także zakup i montaż nowego. Dodatkowo program może opłacić kompleksową termomodernizację całego przedsięwzięcia, łącznie z izolacją termiczną przegród budowlanych i wymianą instalacji c.o. lub c.w.u. Jeżeli obiekt posiada zapotrzebowanie energetyczne powyżej 140 kWh/m2 rocznie, ale źródło ciepła nie jest kotłem na paliwo stałe lub ma klasę wyższą niż 5, dotacja obejmuje jedynie termomodernizację. W obydwu przypadkach Czyste Powietrze obejmie także niezbędną do przeprowadzenia działań dokumentację. Po wykonaniu inwestycji zapotrzebowanie musi zmniejszyć się poniżej 140 kWh/m2 rocznie, ale również o co najmniej 40%.
Kolejna kategoria dotyczy budynków o zapotrzebowaniu energetycznym w przedziale od 80 do 140 kWh/m2 rocznie. Jeżeli taki obiekt posiada kocioł na paliwo stałe poniżej klasy 5 dopłata będzie dotyczyć wymiany źródła ciepła, modernizacji instalacji c.o. i c.w.u., termomodernizacji oraz sporządzenia dokumentacji. Przy innym, bardziej efektywnym źródle ciepła, dofinansowana jest jedynie kompleksowa termomodernizacja i dokumentacja. Efektem działań musi być spadek zapotrzebowania poniżej 80 kWh/m2 rocznie oraz o co najmniej 40%.
Które domy nie dostaną dofinansowania w programie Czyste Powietrze?
Istnieje jednak kategoria budynków, do których modernizacji nie można uzyskać dopłaty w ramach Czystego Powietrza i to niezależnie od statusu majątkowego beneficjentów. Chodzi tu o obiekty, w których zapotrzebowanie energetyczne wynosi mniej niż 80 kWh/m2 rocznie, a jednocześnie posiadają źródło ciepła niezasilane paliwami stałymi lub o klasie energetycznej wyższej niż 5. W przypadku takich budynków/lokali uzyskanie dofinansowania na ich termomodernizację w ramach Czystego Powietrza jest niemożliwe.
Co z budynkami o zapotrzebowaniu poniżej 80 kWh/m2 rocznie, w których znajduje się tzw. “kopciuch”? W ich przypadku dopłata obejmuje demontaż starego kotła oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła, a także wymianę instalacji c.o. i c.w.u. i sporządzenie dokumentacji.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze, zapraszamy do najnowszego odcinka Energetycznego Talk-Show Ekstra:
Źródło: NFOŚiGW
Polecane
Znamy podział na klasy energetyczne budynków! Będą dotyczyć nas wszystkich…


Ilu operatorów w programie Czyste Powietrze? W którym województwie jest ich najwięcej?

