Najczęstsze błędy w montażu grzejników

Zaprojektowanie i montaż systemu grzewczego w domu jednorodzinnym to nie lada wyzwanie. Okazuje się, że niezwykle ważny jest też prawidłowy montaż samych grzejników. Dlaczego tak jest?

Grzejniki to urządzenia, gdzie zachodzi bezpośrednia wymiana ciepła pomiędzy zawartym w nich czynnikiem a powietrzem. Nieodpowiedni montaż spowoduje, że cały proces będzie mniej efektywny. Z tego powodu otrzymamy słabsze grzanie za te same pieniądze- mówiąc krótko, przepłacimy.

Co wlicza się do najczęstszych błędów podczas ich montażu?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
grzejnik

Złe dobranie mocy grzewczej

Moc grzewcza grzejnika powinna zostać dopasowana do konkretnego mieszkania. Obliczaniem zapotrzebowania na moc grzewczą zajmują się projektanci, którzy wybierają modele spełniające wymogi norm. Grzejnik powinien zostać dobrany względem najniższych temperatur, dzięki czemu mamy pewność, że poradzi sobie w okresach mrozu. Nie należy przesadzać z mocą z żadnym kierunku - zbyt duża spowoduje duże dławienie przepływającej wody, przez co grzejnik nie dogrzewa. Zbyt mała - to brak komfortu cieplnego w najcięższych okresach zimy.

Złe rozmieszczenie grzejników

Przede wszystkim, nie powinny być one przysłonięte. O ile opadająca na nie firanka nie jest problemem, o tyle zasłonięcie ich meblami to spory błąd. Warto zdać sobie sprawę z tego, że przysłonięcie będzie generowało opór cieplny, który wytworzone przez grzejnik ciepło musi pokonać. W ten sposób część ciepła jest zwyczajnie tracona. Warto też zadbać o odpowiednią lokalizację. Urządzenie powinno być zamontowane tam, gdzie spodziewamy się największych strat ciepła. Należy je montować na ścianach zewnętrznych pod oknami, bo właśnie tam odbywa się wymiana ciepła między wnętrzem mieszkania a zewnętrzem. Tak ulokowany grzejnik będzie bezpośrednio pracował tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dodatkowo należy pamiętać, by nie umieszczać grzejnika w bezpośrednim sąsiedztwie parapetów- należy zostawić około 10 cm szczeliny. W innym przypadku utrudnimy wymianę ciepła.

Dodanie inhibitora korozji

Mówiąc wprost, zapobiega on powstawaniu rdzy. Jego odpowiednia ilość jest w stanie zabezpieczyć przed korozją aluminiowe grzejniki, do których woda doprowadzana jest miedzianymi rurami. Korozja jest w stanie szybko spowodować wżery, szybko niszcząc nowe kaloryfery.

Zasyfonowanie instalacji

Jeżeli umieścimy grzejniki poniżej poziomu rur, możemy spowodować zasyfonowanie instalacji. W takiej sytuacji powstaje korek powietrzny i zatrzymuje się przepływ wody. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowietrznik samoczynny, jednak lepszym wyjściem jest po prostu unikanie takiej konfiguracji.

grzejniki płytowe

Odwrotne podłączenie grzejników

Rurę zasilającą powinno się podłączać na górze, jeżeli wybierzemy grzejnik z podłączeniem bocznym. Rura powrotna powinna być przyłączona na dole. Dosyć często zdarza się, że oba te przewody zostają zwyczajnie pomylone. Co wtedy? Do grzejnika dostaje się woda, która już wcześniej oddała ciepło w grzejniku. Efektem będzie znaczny spadek mocy, który może sięgnąć nawet 25-30% pierwotnej wartości. Kolejnym minusem jest specyficzny "stukot" zaworu termostatycznego, do którego płyn dociera z nieodpowiedniej strony. Z drugiej strony, dźwięk ten nie zawsze oznacza akurat ten problem montażowy. Podobne "pukanie" pojawia się wtedy, gdy zawór zostanie zamontowany odwrócony o 180 stopni. Wymagany kierunek przepływu wody jest na zaworze oznaczony strzałką.

Poza wymienionymi przypadłościami, możliwych błędów i niedociągnięć jest cała masa. Z tego powodu zadanie to warto zlecić ekspertom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w tej kwestii.

Zobacz również