Nawet do 80 proc. wartości kredytu antysmogowego zostanie zabezpieczone przez Gwarancje BGK

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
W maju rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu gwarancyjnego Czyste Powietrze z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dokument jest istotny dla realizacji ścieżki bankowej w programie. Gwarancje w ramach programu Czyste Powietrze są jednym z elementów poszerzonej współpracy z sektorem bankowym. 14 kwietnia 2021 roku NFOŚiGW i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej zawarły umowę z bankami, które planują uruchomić kredyty antysmogowe. Łączny budżet, w ramach którego banki będę przekazywać do wfośigw wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem Czyste Powietrze to 1,5 mld zł. Banki, które jako pierwsze wprowadzą ścieżkę bankową to Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Przygotowywana ścieżka bankowa w Czystym Powietrzu przewiduje objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Banki kredytujące będą mogły zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem. Pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem. Wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze, która spłaci część kredytu. Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięć jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z Czystego Powietrza nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu.

BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu

– Ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeń. Kopciuchy są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Powinniśmy zatem rezygnować z ogrzewania mieszkań nieefektywnymi i nieekologicznymi piecami. Jako polski bank rozwoju BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączamy do programu Czyste Powietrze - mówi Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Wyjaśniła, że gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Pożyczka z dotacją z programu Czyste Powietrze może być tańsza, zaciągnięta na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. Z kolei wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski wskazuje, że kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła, kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej.
- Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne – niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego – zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu Czyste Powietrze zostały zaakceptowane NFOŚiGW, znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały w pierwszej kolejności: Alior Bank S.A. i BOŚ S.A. i BNP Paribas Bank Polska S.A. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji banku kredytującego. Źródło: NFOŚiGW/KPRM

Zobacz również