Niedługo koniec naboru w programie Mój Prąd! Czy będą kolejne edycje?

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0 zostanie zamknięty 22 grudnia 2023 roku. To popularne źródło wsparcia finansowego dla osób zainteresowanych instalacją paneli fotowoltaicznych, ale także pompą ciepła lub magazynem energii. Czy są dostępne jakiekolwiek informacje dotyczące przyszłej edycji tego programu?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Niedługo koniec naboru w programie Mój Prąd! Czy będą kolejne edycje?

Podziel się

Program Mój Prąd 5.0 odnosi jak dotychczas ogromny sukces, aż do tego stopnia, że w sierpniu tego roku zwiększono jego budżet o 450 mln zł. Daje to łączną kwotę 950 mln zł. Według informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki na dzień 6 listopada 2023 roku wykorzystano już 720 mln zł, co stanowi niemal 76% dostępnego dofinansowania.

Mój Prąd

Procentowy udział wniosków w porównaniu do danych z października jest minimalny. Nadal dominują instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii na liście najczęściej wnioskowanych inwestycji. Warto zaznaczyć, że łączna liczba inwestycji, które są przedmiotem wniosków, przewyższa ogólną liczbę złożonych wniosków. To może wydawać się zaskakujące na pierwszy rzut oka, ale wynika to z faktu, że jeden wniosek może obejmować kilka różnych inwestycji.

Program Mój Prąd 5.0 - co dalej?

Program Mój Prąd stanowi znaczące wsparcie dla osób zainteresowanych przesiadką na ekologiczną energię. Od 20 października bieżącego roku, beneficjenci programu Czyste Powietrze również mogą korzystać z tego programu. Dostępne inwestycje są zróżnicowane i obejmują:

  • instalacje mikro PV o mocy 2-10 kW, z dofinansowaniem do 7 tys. zł (lub 6 tys. zł bez elementów towarzyszących),
  • magazyn energii elektrycznej z dofinansowaniem do 16 tys. zł,
  • systemy EMS/HEMS z dofinansowaniem do 3 tys. zł,
  • kolektory słoneczne z dofinansowaniem 3,5 tys. zł,
  • magazyn ciepła z dofinansowaniem do 5 tys. zł,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze z dofinansowaniem 4,4 tys. zł,
  • gruntowa pompa ciepła z dofinansowaniem 28,5 tys. zł,
  • pompy ciepła powietrze-woda z dofinansowaniem 12,6 tys. zł,
  • pompy ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną z dofinansowaniem 19,4 tys. zł.

Jednak, co do przyszłości programu Mój Prąd, brakuje obecnie konkretnych informacji. Nie ogłoszono jeszcze oficjalnych planów dotyczących kolejnych edycji programu. Według Sylwii Kossakowskiej, kierowniczki Zespołu Energetyki Prosumenckiej, pierwsze wiadomości na ten temat pojawią się po zmianach kadrowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Katarzyna Ważyńska, starsza specjalistka Biura Prasowego NFOŚiGW, stwierdziła, że na razie jedyną pewną informacją jest zachowanie merytorycznego kształtu przyszłych edycji, ale brak jest informacji dotyczących dat naboru wniosków. Ponadto, NFOŚiGW obecnie pozyskuje środki z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS), co będzie kluczowe dla określenia budżetu przyszłych edycji programu Mój Prąd.

Źródło: NFOŚiGW, GLOBENERGIA.

Zobacz również